انتخابات ریاست جمهوری
1388/02/18 13:55:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از "محمدتقی رهبر عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی

اصلاح الگوی مصرف باید در جامعه نهادینه شود

**طرح شدن اصلاح الگوی مصرف در سال ۱۳۸۸ را باید نکته ای بسیار ضروری و مهم ارزیابی کرد.

نامگذاری سال 1388 بنام اصلاح الگوی مصرف به جهت اینکه در کشور هدرروی آب و انرژی در بخشهایی از جمله کشاورزی و در جامعه بسیار زیاد است نکته ای بجا و لازم بود.

در مورد نان ما شاهد این هستیم که ضایعات در این بخش چه در نانوایی ها و چه در مصرف عمومی بسیار بالا و زیاد است . حال آنکه می توان با اصلاح نواقص موجود مانع از هدر رفتن سرمایه های کشور شد.

موضوع اصلاح الگوی مصرف می تواند در بسیاری از بخشها از جمله در قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های قضایی که با عمر و وقت مردم سروکار دارد نیز مورد توجه قرار گیرد.

اصل ضرورت اینکه دستگاهها چه باید بکنند موضوعی مهم و حائز توجه است . هر وزارتخانه یا دستگاه اجرایی  باید نخست به بررسی جامع از عملکرد خود بپردازد سپس با فعال کردن کمیته بررسی، راهکارهای مصرف صحیح را تدوین کند. مثلا وزارت نیرو که با آب و برق سروکار دارد یا وزارت جهاد کشاورزی که با کشاورزی مرتبط است باید راهکارهای اتخاذ مصرف درست و بهینه را  اجرایی کنند.

مصرف دارو در جامعه ما بیش از متوسط مصرف جهانی است ما شاهدیم علی رغم اینکه می دانیم آب شرب با چه مشقتی به دست می آید اما می بینیم همین آب در ساخت وساز ساختمانها استفاده می شود. به عبارتی در تهیه بتن و گچ و... ما از آب آشامیدنی استفاده می کنیم در این بخش لازمست سازمان آب و فاضلاب وارد عمل شود. 

مثلا در بخش مربوط به استفاده از زباله ها ما شاهد این هستیم روزانه بسیاری از موادی که قابلیت تبدیل دارند دور ریخته می شوند مانند مقوا،کاغذ و شیشه در حالی که می توان آنها را در چرخه بازیافت قرار داد.

در عین حال ما شاهد این هستیم که در اداره ها بسیاری از گزارش کارها در کاغذهای گلاسه روغنی و مرغوب تهیه می شود.

باید فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف از اداره ها آغاز شود به عبارتی مردم باید ببینند که در اداره ها برق یا آب و وقت مردم هدر نمی رود. موضوع اصلاح الگوی مصرف باید نهادینه شود تا به صورت فرهنگ درآید. 

در کنار این موارد صداوسیما، رسانه های گروهی و نیز خطباء و تریبونهای جمعه از طریق فرهنگ سازی، نگاه اسلام، قرآن، سیره اهل بیت را برای مردم بیان کنند. برای فرهنگ سازی می توان از طریق بیان سیره ائمه در اندازه گیری معیشت،اسراف نکردن با استفاده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مراکز استانی، روزنامه ها و میزگرد و.... وارد عمل شد. 

محمد تقی رهبر نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet