خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1386/07/13 19:24:00
سرویس سیاسی

انتقاد مجمع پارلمانی آسیا از برخورد دوگانه شورای اروپا بامساله تروریسم

هیات مجمع پارلمانی آسیا(‪ (APA‬روز گذشته در دیدار با "وان در لیندن" رییس مجمع پارلمانی شورای اروپا، از عملکرد وبرخورد دوگانه این نهاد اروپایی با مسایل حقوق بشر و تروریسم که موجب خودداری دکتر حداد عادل از سفر به نشست پاییزه این پارلمان اروپایی شد، انتقاد کرد.

هیات مجمع پارلمانی آسیا که ریاست کنونی آن را رییس مجلس شورای اسلامی ایران برعهده دارد، روز گذشته در غیاب دکتر حداد عادل در نشست پاییزه پارلمان شورای اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه شرکت کرد.

درپی دیدار برخی از مسولان پارلمان شورای اروپا با سرکرده گروهک منافقین، دکتر حداد عادل رییس مجلس شورای اسلامی حضور و سخنرانی خود را در این نهاد اروپایی لغو کرد.

به گزارش ایرنا از پاریس، در دیدار هیات مجمع پارلمانی آسیا با "وان درلیندن"، وی ضمن اشاره به اصول مورد نظر و محورهای کاری این مجمع که مبتنی بر دموکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون می‌باشد، ابراز امیدواری کرد که گفت وگو و همکاری بین مجمع پارلمانی آسیا و مجمع پارلمانی شورای اروپا تداوم یافته و تقویت گردد.

"سیلویا آگونگ لاک سونو" رییس مجلس اندونزی که در غیاب آقای دکتر حداد عادل رییس مجمع پارلمانی آسیا و به عنوان رییس آتی این مجمع، ریاست هیات را بر عهده داشت، ضمن تشکر از دعوت مجمع پارلمانی شورای اروپا، از این که برخورد شورای اروپا مانع حضور آقای دکتر حداد عادل در این دیدار شده، ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دراین نشست همچنین یکی از نمایندگان عضو هیات مجلس اندونزی اظهار داشت: "اعمال دموکراسی با استفاده از فشارهای سیاسی و قوای نظامی امکان پذیر نیست، بلکه بایستی بر اساس ارزش‌های حاکم بر جوامع مختلف و با توجه به تنوع فرهنگی کشورها پیگیری شود."
وی افزود: " رویکرد اروپا و برخورد دوگانه آن در قبال حقوق بشر در کشورهای مختلف قابل دفاع و توجیه نیست. از اروپا انتظار می‌رود که در برابر تهدید کشورها و سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه موضعی قوی و قاطع اتخاذ نماید."
رییس کمیسیون خارجی مجلس سوریه نیز با غیر قابل قبول خواندن سیاست دوگانه اروپا در قبال حقوق بشر و تروریسم و ابراز تاسف از عدم حضورآقای دکتر حداد عادل بخاطر ملاقات برخی مسوولان شورای اروپا با رییس یک گروه تروریستی، رویکرد مجمع پارلمانی شورای اروپا را مورد انتقاد قرار داد.

در این دیدار آقای "باریستر محمد جمیرالدین سیرکار" رییس مجلس بنگلادش نیز با ابراز تاسف از انجام نشدن سفر آقای دکتر حداد عادل و ضمن حمایت از مواضع هیات‌های اندونزی و سوریه دراین زمینه تاکید کرد که اعمال دموکراسی، حکومت قانون و حقوق بشر با اتخاذ سیاست‌های دوگانه امکان پذیر و قابل دفاع نیست و لازم است مجمع پارلمانی شورای اروپا در آینده دقت بیشتری به عمل آورد که این امر تکرار نشود.

همچنین آقای دکتر نژاد حسینیان دبیر کل مجمع پارلمانی آسیا با انتقاد از رویکرد دوگانه شورای اروپا، ملاقات برخی مسوولان شورای اروپا و مجمع پارلمانی این شورا را با سرکرده گروهک تروریستی منافقین که در لیست گروه- های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارد و مسوولیت اقدامات تروریستی مختلفی در ایران را بر عهده گرفته، غیر قابل قبول خواند.

آقای "وان در لیندن" رییس مجمع پارلمانی شورای اروپا ضمن تشریح دیدگاه- های حاکم بر مجمع پارلمانی شورای اروپا و تاکید بر اهمیت گفت وگوهای صریح و حتی انتقادآمیز بین طرفین و اشاره به ابتکار عمل این مجمع پارلمانی برای تحقیق در مورد ایجاد زندان‌های مخفی توسط سازمان سیا در خاک اروپا، ابراز امیدواری کرد که این دیدار ها ادامه داشته باشد.

همچنین اعضای هیات مجمع پارلمانی آسیا در ملاقات جداگانه‌ای که با رییس و اعضای کمیته سیاسی مجمع پارلمانی شورای اروپا داشتند از این که آقای دکتر حداد عادل رییس مجمع پارلمانی آسیا نتوانسته است بخاطر عملکرد و رویکرد دوگانه شورای اروپا در قبال تروریسم دعوت مجمع پارلمانی شورای اروپا را بپذیرد، ابراز تاسف کردند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet