خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/12 22:41:00
سرویس سیاسی

رییس مجلس شورای اسلامی در راس یک هیات بلند پایه پارلمانی به سویس سفر می‌کند

دکتر غلامعلی حداد عادل، در راس یک هیات بلند پایه پارلمانی به منظور شرکت در یکصد و هفدهمین اجلاس مجمع بین المجالس (I.P.U) به کشور سویس سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در این اجلاس که بنا به دعوت رییس اتحادیه بین المجالس به مدت سه روز (16 لغایت 18 مهرماه 86) در ژنو برگزار می‌گردد، روسای نمایندگان مجلس بیش از 120 کشور عضو در آن شرکت دارند.

حداد عادل به عنوان مدعو کمیته ویژه بررسی متعامل میان اتحادیه بین المجالس و سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد. آسیب شناسی ساختار حاکم بر سازمان ملل و راه‌های برون رفت از ناکارآمدی این سازمان و همچنین چگونگی تقویت ارتباط میان اتحادیه بین المجالس و سازمان ملل دو محور اساسی سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی در این کمیته خواهد بود.

این نخستین بار است که از جمهوری اسلامی ایران هیاتی در سطح رییس مجلس در اجلاسیه‌های اتحادیه بین المجالس شرکت می‌کند.

در اجلاس یکصد و هفدهم بین المجالس موضعاتی همچون نقش پارلمان‌ها در ایجاد موازنه بین مقوله امنیت بشری و آزادی‌های فردی و نقش مجالس در رفع تهدیدات فراوری دموکراسی، نظارت پارلمانی بر سیاست‌های دولتی در خصوص کمک‌های خارجی، کارگران مهاجر، قاچاق انسان، بیگانه هراسی و حقوق بشر در قالب سه کمیته مطالعاتی تخصصی مورد بحث و بررسی نمایندگان مجالس جهان قرار خواهد گرفت. در اجلاس ژنو همچنین ماده‌ای به عنوان ماده اضطراری به دستور کار اجلاس اضافه خواهد شد.

حشمت الله فلاحت بیشه، سید عبدالله حسینی، جواد جهانگیرزاده و کاظم جلالی و فاطمه آلیا و نفیسه فیاض بخش از دیگر اعضای هیات پارلمانی جمهوری اسلامی هستند. با توجه به نقش ویژه پارلمانها در همکاری‌های بین‌المللی، روسا و رییس شرکت کننده از قاره‌ی مختلف به دعوت رییس مجلس شورای اسلایم گردهم خواهند آمد تا از نزدیک راه‌های تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های بین المللی را با استفاده از ساز و کارهای پارلمانی مورد بحث قرار دهند.

همچنین رییس مجلس شورای اسلامی دیدارهای دو جانبه با روسای مجالس کشورهایی از قاره‌های اروپا، افریقا و آسیا خواهد داشت لذا با توجه به سطح هیات، انجام دیدارهای متعدد با روسای مجالس کشورهای مجالس مختلف شرکت کننده، می‌تواند از ویژگی خاصی برخوردار باشد چرا که در این دیدارها علاوه بر طرح مواضع دو جانبه، فرصت مناسبی خواهد بود تا طرفین بتوانند چگونگی راهکارهای پارلمانی را در سطح بین الملل مورد بحث قرار دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با رییس شورای فدرال و رییس مجلس ملاقات‌هایی خواهند داشت. این سفر در راستای روند پیگیری فرایند ابعاد بین‌المللی همکاری‌های پارملانی صورت می‌گیرد که بیش از یک دهه به ابتکاراتی بین المجالس با همکاری سازمان ملل با حضور فعال روسا و نمایندگان مجالس در مجمع عمومی سازمان ملل دنبال می‌شود که متاسفانه به دلیل برخورد دوگانه دولت آمریکا در صدور روادید مانع از شرت رییس مجلس شورای اسلامی در دومین اجلاس روسای مجالس در مقر سازمان ملل در نیویورک گردیده بود. اتحادیه بین المجالس بعنوان یک سازمان مهم غیر دولتی در حال حاضر، 148 کشور جهان عضو آن می‌باشند. مقر این اتحادیه با قدمت بیش از 110 سال فعالیت در ژنو می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران هموراه یکی از اعضای فعال آن بوده است. رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه بنا به دعوت رییس مجلس بوسنی هرزگویین برای انجام یک دیدار دو جانبه عازم ساریوو خواهد شد. ایشان در این سفر با رییس شورای فدرال، نخست وزیر، وزیر خارجه و مقامات مذهبی کشور میزبان دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet