هدر موبایل
1395/04/26 13:58:01
سرویس دیگر رسانه‌ها_
مطهرنیا تشریح کرد:

اردوغان پشت پرده کودتای ترکیه نبود/ اردوغان به تثبیت اردوغانیسم بیش از منافع ترکیه اهمیت می‌دهد

انجام کودتا در این سطح و گستره در ترکیه نمی تواند بیانگر یک معنای از پیش تعیین شده مصنوعی از منظر ایجاد فرصت برای اردوغان در راستای جابه جایی های مورد نظرش باشد.
اردوغان پشت پرده کودتای ترکیه نبود/ اردوغان به تثبیت اردوغانیسم بیش از منافع ترکیه اهمیت می‌دهد انجام کودتا در این سطح و گستره در ترکیه نمی تواند بیانگر یک معنای از پیش تعیین شده مصنوعی از منظر ایجاد فرصت برای اردوغان در راستای جابه جایی های مورد نظرش باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/72993.jpg اردوغان,پشت,پرده,کودتای,ترکیه,نبود/,اردوغان,به,تثبیت,اردوغانیسم,بیش,از,منافع,ترکیه,اهمیت,می‌دهد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به وقوع کودتا در ترکیه در تشریح علل وقوع این پدیده در نظامات سیاسی گفت:در ادبیات سیاسی در مراحل نخست شکل گیری زمانی که به انقلاب کاخی اشاره می شد، نگاهی به کودتا نیز وجود داشت.

این استاد علوم سیاسی در ادامه این مطلب با اشاره به وقوع کودتا افزود:نظامیان خواستاران حرمت حریم سیاسیون یک کشور هستند و زمانی که کودتا در یک کشور رخ می دهد چهارچوب های حریم موجود برای سیاستمداران در این کشور شکاف بر می دارد از این جهت کودتا بر علیه یک دولت اساسا نشان دهنده نوعی شکاف در حوزه مدیریت کلان جامعه است.

کودتای ترکیه نمایشی نبود

وی با رد شایعاتی مبنی بر اینکه این کودتا نمایشی از جانب اردوغان برای ایجاد فضای مناسب در جهت اعمال تغییرات مورد نظرش در ارتش و نیروهایی در سطوح بالا است، ادامه داد:باید بپذیریم انجام کودتا در این سطح و گستره در ترکیه نمی تواند بیانگر یک معنای از پیش تعیین شده مصنوعی از منظر ایجاد فرصت برای اردوغان در راستای جابه جایی های مورد نظرش  باشد.


مطهرنیا در این خصوص تصریح کرد:در تاریخ رفتارها و کنش های سیاسی در میان رهبران دنیا که خواهان ایجاد فضای مثبت در جهت انجام تغییرات مهم بوده اند کودتاهای ساختگی ابزاری بودند که بتوانند انفعالات را به خوبی انجام دهند منجمله می توانیم دوران موسیلینی در ایتالیا این معنا را دنبال کنیم یا تحولاتی که گاه به گاه در نظام نازیسمی رخ می داده است.


وی افزود: در نظام های دیکتاور مستبد تک محوری این معانی در وضعیت محدود به چشم می خورد اما این کودتا با این ابعاد که هنوز 4 ساعته از آغاز آن نگذشته بود و توانست پیامدهای متفاوتی را برای دولت ترکیه به همراه بیاورد نشان دهنده شکاف عمده میان ارتش و دولتمردان ترکیه به ویژه شخص اردوغان است.


اردوغان به اردوغانیسم بیش از ترکیه اهمیت می دهد


این استاد علوم سیاسی دانشگاه در خصوص کاراکتر سیاسی اردوغان گفت: اردوغان دارای یک کشش برای ایجاد حکومت تک محوری و تک بعدی بر مبنای شخصیت اردوغان است به این معنی که شخص اردوغان بیش از ان که به ترکیه بیاندیشد به اردوغانیسم و ایجاد مکتبی مبتنی بر نظریات خود و جایگاه شخصی خود می اندیشد.

وی افزود: فلذا یکی از مسائل اصلی که در وضعیت فعلی ترکیه مطرح است جهت گیری های اردوغان به عنوان یک رهبر بلامنازع در ترکیه و موثر در منطقه و بین المللی است و نوع رفتارهای سیاسی اردوغان نیز بیانگر همین معنا است.

شکاف اردوغان و داوود اوغلو و پیامدهای آتی آن برای ترکیه

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: رفتارهای وی در روابط بین مسکو و واشنگتن، سخنرانی او در اجلاس داووس ،تمایلات او در جهت نزدیکی در تلاویو و دیگر موراد از این دست  در این خصوص غیرقابل کتمان است.

به گزارش جمهوریت؛ مطهرنیا تصریح کرد: فلذا باید بگوییم انچه به عنوان کودتا در ترکیه کنونی می بینیم بیشتر نشان دهنده شکاف اردوغان و ارتش است که با توجه به شکاف به وجود امده بین او و داوود اوغلو در حوزه سیاسی در آینده بیش از امروز اردوغان را تحت فشار قرار می دهد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet