انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/14 14:02:00
سرویس کمیسیون ها

رفعت بیات: لایحه حمایت از خانواده حقی را برای زنان جامعه ایجاد نکرده است

نماینده مردم زنجان گفت: لایحه حمایت از خانواده که ارائه شده از سوی قوه قضاییه بود می بایست دست نخورده به مجلس تقدیم می شد، اما دولت قبل از تقدیم آن به مجلس دو ماده دیگر ( ۲۵- ۲۳ )به آن اضافه کرد.

رفعت بیات در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در مورد ماده 23 لایحه حمایت از خانواده توضیح داد: براساس این ماده آقایان می توانند با اجازه دادگاه و به شرط تمکن مالی و رعایت عدالت اقدام به ازدواج مجدد کنند و البته در این ماده ذکر نشده که این ازدواج از نوع دائم است یا موقت.

بیات افزود: به نظر می رسد دولت با افزودن این ماده خواسته است به نوعی ازدواج های خارج از دادگاه و پنهان را کنترل نماید، ولی ظاهرا اجازه همسر اول را یا جا انداخته اند و یا نگذاشته اند.

وی با انتقاد و مخالفت از این ماده گفت: تمکن مالی عدالت نمی آورد و عدالت و اجرا و تحقق آن تا قبل از شروع زندگی زناشویی و گذشت مدت زمانی از آن قابل اثبات نیست. حتی در قرآن کریم هم نسبت به این موضوع سخت گرفته شده است.

نماینده زنجان خاطرنشان کرد: از آنجا که هدف از این نوع ازدواج ها سرپرستی کودکان یتیم و خانواده های بی سرپرست است نباید باعث شود که همسر اول زندگی خود را از دست بدهد و یا اینکه آقایان به بهانه نجات زندگی این کودکان، با پرداخت مهریه، زندگی همسر اول را به جهنمی تبدیل کند. این مسایل ابتدا باید در جامعه کارشناسی شود و نواقص و معایب آنها رفع گردد.

وی تصریح کرد: یکی از راه حل های آن می تواند این باشد که اجازه همسر بطور حضوری و ارائه شرایط و قبول آن توسط طرف مقابل باشد.

بیات در خصوص ماده 25 این لایحه نیز گفت: اگر وزارت اقتصاد و دارایی وارد بحث مهریه و گرفتن مالیات از مهریه ها شود دیگر مسایل عرف و مناسبات اجتماعی و فرهنگی ازدواج مخدوش می شود.

وی افزود: مساله مهریه یک بحث فرهنگی میان خانواده هاست و البته در این ماده مشخص نشده که زوج باید این مالیات را بپردازد یا زوجه. میزان مهریه ها نیز عرفی است. لذا دخالت این وزارتخانه ها در محاضر و در کنار خانواده ها می تواند موجب ایجاد مشکلات زیادی شود.

نماینده زنجان تصریح کرد: بحث افزایش میزان مهریه امروزه به دلیل نهادینه شدن مساله جهیزیه شدت پیدا کرده است در حالی که در اسلام تهیه جهیزیه به عهده زن نیست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر چون زنان احساس می کنند که در صورت بروز اختلاف یا مشکلاتی که به موجب طلاق های فوری و ناگهانی می شود هیچگونه حمایتی از طرف حاکمیت ندارند، لذا با افزایش مهریه سعی می کنند در مقابل این نوع ظلم ها خصوصا ازدواج های مکرر آقایان از خود دفاع کنند.

رفعت بیات خاطرنشان کرد: اگر آن حلقه حمایتی را قویتر کنیم میزان مهریه ها نیز به خودی خود از نظر فرهنگی کاهش می یابد.

وی افزود: نکته دیگر اینکه نمی دانیم چرا اجرت المثل از صلاحیت دادگاه ها حذف شده است.

نماینده زنجان اظهار داشت: این لایحه حقی را برای زنان ایجاد نکرده است. البته هدف این بود که بعضی از قوانین به روش شکلی با کمک این لایحه اجرا شود اما با اضافه نشدن این چند ماده به نظر می رسد برای جامعه زنان زنگ خطری است و انشاالله در مجلس بتوان آن را حذف یا اصلاح کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet