شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/02/20 14:33:00
سرویس صحن

مجلس پاسخ وزیر رفاه به سوال زاکانی را قانع کننده دانست

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع سوال علیرضا زاکانی از وزیر رفاه و تامین اجتماعی با ۱۱۳ رای موافق پاسخ عبدالرضا مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی به سوال وی را قانع کننده دانستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، کمیسیون اجتماعی نیز پیش از این پاسخ وزیر رفاه به سوال زاکانی را قانع کننده دانسته بود.

سیروس برنا سخنگوی کمیسیون اجتماعی با اشاره به محورهای سوال نماینده تهران گفت: علت بکارگیری نیروهای ناکارآمد و غیر مرتبط در سازمان تخصصی تامین اجتماعی ،دلایل تشکیل شرکت جدید آتیه و علت عدم اجرای ماده 17 قانون نظام تامین اجتماعی از جمله محورهای این سوال می‌باشد.

بلداچی گفت: سوال فوق در جلسه سه‌شنبه 28 آبان سال 87 با حضور وزیر رفاه و نماینده سوال کننده مورد بحث و برسی قرار گرفت.

وی افزود: سوال کننده اعتقاد داشت، انتخاب هیات مدیره جدید برای سازمان تامین اجتماعی به بهانه‌های واهی از جمله تصویب اساسنامه جدید به تعویق افتاد ه در صورتی که این دو هیچ ارتباط تشکیلاتی با هم ندارند از طرفی افراد بازنشسته و بالای 40 سال سابقه کار در سازمان به کارگرفته شده‌اند که برخی از این افراد مورد دار هستند و مدارک لازم برای اثبات این موضوع وجود دارد چرا که از افراد سالم با مدرک مرتبط استفاده نمی‌شود و مورد دیگر اینکه به بهانه بزرگ بودن شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی «شستا» شرکت‌های مختلف زیر مجموعه این شرکت بوجود آمده و تخلفات گسترده‌ای در این شرکت‌ها انجام می‌شود و هیچگونه نظارتی در عملکرد اینها وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این سوالات وزیر رفاه و تامین اجتماعی اظهار داشت: که در مورد انتخاب اعضای هیات مدیره جدید ما اعتقاد داریم اینکار باید صورت بگیرد ولی چون اساسنامه‌های تامین اجتماعی در شورای عالی رفاه و هیات وزیران به تصویب رسید و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است لذا ما فکر کردیم چون این دو اساسنامه قدیم و جدید تفاوت اساسی با هم دارند و هیات مدیره جدید عضو موظف خواهد بود صبر کردیم تا اساسنامه جدید انتخاب شود و دوباره کاری نشود و دلیل دیگری هم نداشته است و برای مدتی هیات مدیره قبلی ابقاء شدند ودر مورد بکارگیری افراد بازنشسته هم قانون به ما اجازه داده است که ما آنها را بکار بگیریم و در قانون مدیریت خدمات کشوری محدودیت سابقه کاری برای کارشناسی ارشد 35 سال اصلاح شده که این افراد عمدتا مشمول این قانون بوده اند.

بلداجی خاطر نشان کرد:وزیر رفاه هم در پاسخ گفته هر جا خلاف قانون صورت گرفته پاسخگو خواهم بود و در خصوص موارد دیگری هم که عنوان شد هیچگونه خلاف قانونی انجام نشده واز اختیارات قانونی استفاده شده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در ادامه گفت: کمیسیون اجتماعی پس از بررسی این سوال از پاسخ وزیر قانع شدند.

این گزارش می‌افزاید وزیر رفاه و تامین اجتماعی گفت: دو بخش از سئوال آقای زاکانی در آن زمان که این سئوال مطرح شد جای ورود داشته ،چرا که در حال حاضر هم اعضای هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی تغییر کردند و هم اساسنامه‌ها تغییر کرده و ماده 17 قانون ابلاغ شده است.

وی با اشاره به بکارگیری افراد بازنشسته در سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: ما بازنشسته‌ای را به کار نگرفته‌ایم بلکه بخشی از نیروها را بازنشسته نکردیم . حال اگر یک فردی را به کاربگیریم و برداشت مدیر مربوطه این باشد که این فرد لایقی است و دیگری بگوید لایق نیست این برداشت سلیقه‌ای است.

در ادامه علیرضا زاکانی نماینده تهران اظهار داشت: اینکه وزیر می‌گوید هم اساسنامه ابلاغ شده و هم افراد هیات مدیره تعیین شدند ،در زمانی که بنده سئوال خودم را مطرح کردم وزیر به وظایف خودش عمل نکرده بود.

وی افزود: در مورد تغییر اعضای هیات مدیره سازمان هم، باتوجه به اینکه ماموریت هیات مدیره قبلی سال 86 به پایان رسیده است تعلل در معرفی هیات مدیره جدید خساراتی را برای کشور به همراه داشته است.

نماینده تهران سپس به محور دیگری از سئوال خود پرداخت و گفت:‌ یک بخش از سئوال بنده به راه‌اندازی "شستای دوم "و شرکتهای جدید که دراین شرکتها به عنوان حیات خلوت اتفاقاتی افتاده که به آنها اشاره می‌کنم.

وی خاطر نشان کرد: اینکه وزیر می‌گوید:‌ افراد بازنشسته را به کار نگرفته‌اند خلاف واقع است و مستندات در این خصوص وجود دارد.

این گزارش می‌افزاید: وزیر رفاه در بخش دیگری از فرصت خود برای پاسخگوی به سئوال گفت: در مورد اساسنامه پیش از اینکه بنده به وزارتخانه بروم دو وزیر دیگر به وزارت رفاه رفته بودند و زمان تغییر اساسنامه هم گذشته بود و هیچ تغییری در اساسنامه صورت نگرفته بود اما بنده پس از ورود به وزارت رفاه برای اصلاح این اساسنامه‌ها اقدام کردم.

نماینده تهران در ادامه گفت: علی‌رغم تاکید در اساسنامه تامین اجتماعی مبنی بر عضویت افراد با تحصیلات فوق لیسانس و بالاتر در انتخاب اعضاء تحصیلات مورد توجه قرار نگرفته است.

زاکانی در ادامه از بکارگیری نیروهای ناکارآمد در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی انتقاد کرد و اظهار داشت: وزیر باید در این خصوص به افکار عمومی پاسخ دهد.

وی افزود: شرکت شستا یک شرکت "مادر تخصصی" است که 9 هلدنیگ در آن وجود دارد اگر مشکلی بود باید یک شرکت هلدنیگ اضافه می‌کردند، اضافه کردن شرکتهای مختلف به شرکت مادر تخصصی شرایطی را ایجاد می‌کند که مدیریت را دشوار می‌کند و حیاط خلوتها را اضافه می‌کند.

زاکانی گفت:‌این "توسعه تودرتو "و ایجاد حیاط خلوتهای مختلف که خود وزیر هم در جریان آن هستند  یک واقعیت است اما به نظر می‌رسد آقای مصری دارند فرافکنی می‌کنند .

این گزارش می‌افزاید: پس از اظهارات نماینده سئوال کننده و پاسخ وزیر رفاه سئوال نماینده تهران و پاسخ وزیر رفاه به رای گذاشته شد که از 199 نماینده حاضر 113 نماینده به قانع شدن از پاسخ وزیر رای مثبت 77 نماینده رای منفی و 9 نماینده رای ممتنع دادند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet