هدر موبایل
1395/05/08 09:43:51
سرویس اجتماعی
اکبری:

هشدار نسبت به کاهش جمعیت یوز ایرانی/ تعداد یوزپلنگ‌ها به کمتر از 70 قلاده رسیده است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با هشدار نسبت به کاهش جمعیت یوز ایرانی، تصریح کرد: متاسفانه تعداد یوزپلنگ های موجود در کشور به کمتر از ۷۰ قلاده رسیده است.
هشدار نسبت به کاهش جمعیت یوز ایرانی/ تعداد یوزپلنگ‌ها به کمتر از 70 قلاده رسیده است عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با هشدار نسبت به کاهش جمعیت یوز ایرانی، تصریح کرد: متاسفانه تعداد یوزپلنگ های موجود در کشور به کمتر از 70 قلاده رسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606109648490908.jpg هشدار,نسبت,به,کاهش,جمعیت,یوز,ایرانی/,تعداد,یوزپلنگ‌ها,به,کمتر,از,70,قلاده,رسیده,است Icana

علی اکبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد هشدار مدیر پروژه حفاظت از یوز ایرانی مبنی بر کاهش جمعیت این گونه نادر در مناطق جنوبی و استان یزد، گفت: به صورت جدی نیاز است سازمان حفاظت محیط زیست برنامه حفاظتی مناسب و جامعی را برای حفاظت از این گونه نادرجانوری در دستور کار قرار دهد، البته ایجاد جاده در مسیر زیستگاه این گونه از جمله مواردی است که برای جلوگیری از انقراض این گونه در معرض انقراض باید به آن توجه کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، خشکسالی و تخریب زیستگاه های یوز ایرانی را در کاهش جمعیت و افزایش مرگ و میر آنها موثر خواند و گفت: علاوه بر این شکارچیان غیرمجاز در کاهش جمعیت آنها نقش موثری داشته اند زیرا این گونه نادر به دلیل از بین رفتن زیستگاه و کمبود غذا مسیر زیادی را برای جستجوی غذا و آب طی می کند که در این بین ممکن است در دام شکارچیان و برخی روستاییان گرفتار شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با هشدار نسبت به کاهش جمعیت یوز ایرانی، تصریح کرد: متاسفانه تعداد یوزپلنگ های موجود در کشور به کمتر از 70 قلاده رسیده بنابراین با توجه به روند کاهشی این گونه نادر جانوری در آینده ای نزدیک باید شاهد انقراض نسل آن باشیم.

اکبری بهترین راهکار جلوگیری از انقراض نسل یوز ایرانی را ارائه برنامه حفاظتی اصولی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین فرهنگ سازی مناسب خواند و گفت: به صورت جدی نیاز است به طور مداوم خطر کاهش جمعیت یوز ایرانی و تهدید انقراض نسل آن از سوی رسانه ها به ویژه صداو سیما به شهروندان اطلاع رسانی و برنامه های تخصصی مناسبی در این راستا طراحی شود زیرا اکثر افراد از میزان یوزهای باقی مانده در کشور اطلاع درستی ندارند.

وی ادامه داد: البته طی چند سال اخیر دیدگاه مردم نسبت به حیات وحش تغییر کرده و شاهد حرکت مناسبی از سوی جامعه برای حفاظت از گونه های نادر و حیات کشور هستیم بنابراین افزایش آگاهی مردم نیازمند همکاری موثر رسانه های جمعی است.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم افزود: افزایش تعداد محیط بانان را در حفاظت بهتر از یوز ایرانی موثر خواند و یادآور شد: متاسفانه برخی افراد برای خودنمایی و تفریح با قساوت تمام اقدام به شکار این گونه نادر جانوری می کنند بنابراین افزایش تعداد محیط بانان و تجهیز آنها با امکانات پیشرفته در حفاظت بهتر از یوز ایرانی بی تاثیر نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، خواستار حمایت اقتصادی، قضایی و اجتماعی از محیط بانان شد و افزود: باید مجوزهای قانونی برای مقابله با شکارچیان غیرمجاز به این افراد ارائه شود؛ تعرض شکارچیان به محیط بانان باید به صورت جدی به عنوان کیفر تلقی شود یعنی به این شکل نباشد که روند پرونده شکارچیان غیرمجاز طولانی شده و در آخر هیچ نتیجه ای عاید نشود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet