هدر موبایل
1388/02/20 18:29:00
سرویس بین الملل

دیدار روسای کمیسیون‌های انرژی مجالس ترکیه و ایران

**رییس کمیسیون انرژی، صنایع، تجارت، و منابع معدنی مجلس ترکیه که در راس هیاتی از اعضای این کمیسیون سرگرم بازدید از کشورمان می‌باشد، پیش از ظهر امروز یکشنبه در محل مجلس با "حمیدرضا کاتوزیان" رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خانه ملت، کاتوزیان در این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه و برادرانه دو کشور گفت: حسن همجواری و ارزش‌های فرهنگی و منافع مشترک فی‌مابین می‌طلبد که روابط ایران و ترکیه بیش از پیش گسترش یابد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های بسیاری در روابط دو کشور وجود دارد، گفت:‌ باید از تمامی ظرفیت‌های موجود در مناسبات فی‌مابین در جهت توسعه همکاری‌ها و فعالیت‌های تجاری، صنعتی و اقتصادی بهره‌برداری شود.

کاتوزیان در ادامه این دیدار با ابراز خرسندی از عضویت ترکیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: نقش مستقل ترکیه در شورای امنیت بسیار حائز اهمیت است.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به صلح‌آمیز بودن استفاده از فناوری هسته‌ای توسط کشورمان تصریح کرد: ما معتقدیم که حق طبیعی همه ملت‌هاست تا از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در جهت رفع نیازشان به انرژی بهره‌برداری کنند.

کاتوزیان در خاتمه لزوم افزایش همکاری‌های منطقه‌ای بین کشورهای همسایه را خاطر نشان ساخت و گفت: ما بر این باوریم که برقراری امنیت و ثبات در عراق و افغانستان؛ نه تنها برای این کشورها مثمر ثمر است، بلکه در جهت منافع و امنیت کشورهای همسایه نیز مفید خواهد بود.

رییس کمیسیون انرژی، صنایع، تجارت، و منابع معدنی مجلس ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط برادرانه و مناسبات دیرینه فرهنگی دو کشور گفت: زمینه‌های همکاری زیادی بین دو کشور وجود دارد که لزوم گسترش مناسبات فی‌مابین را اقتضاء می‌کند.

وی با تاکید بر نقش مهم ایران به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه گفت:‌ارتقاء سطح روابط با ایران از اولویت‌های سیاست خارجی ترکیه می‌باشد.

وی در ادامه این دیدار ضرورت همکاری‌های بیشتر دو کشور در مسائل منطقه‌ای را خاطر نشان ساخت و گفت: معتقدم جمهوری اسلامی ایران نقشی بسزایی در افزایش صلح و ثبات و رفاه مردم منطقه دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet