هدر موبایل
1395/05/12 09:37:14
سرویس سیاسی
رضایی:

کارشکنی غرب در مشارکت دادن ایران در پروژه ایتر/فرانسه تعلل کند، ایران خود مستقلا ورود می‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه دانشمندان ایرانی مانند گذشته در بحث رآکتور همجوشی هسته‌ای باید به تلاش ها و اقدامات خود متکی باشند، گفت: قطعا ما ظرفیت پیگیری و پیشرفت در این حوزه را داریم.
کارشکنی غرب در مشارکت دادن ایران در پروژه ایتر/فرانسه تعلل کند، ایران خود مستقلا ورود می‌کند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه دانشمندان ایرانی مانند گذشته در بحث رآکتور همجوشی هسته‌ای باید به تلاش ها و اقدامات خود متکی باشند، گفت: قطعا ما ظرفیت پیگیری و پیشرفت در این حوزه را داریم. https://cdn.icana.ir/d/019/201607102758757007.jpg کارشکنی,غرب,در,مشارکت,دادن,ایران,در,پروژه,ایتر/فرانسه,تعلل,کند،,ایران,خود,مستقلا,ورود,می‌کند Icana

محمدابراهیم رضایی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به موضوعات مطرح شده درباره کارشکنی فرانسوی ها در مشارکت ایران در پروژه ایتر، گفت: مسئله مشارکت جمهوری اسلامی در پروژه رآکتور همجوشی هسته‌ای یکی از محورها و موضوعات مهم و اساسی توافق هسته ای محسوب می شود و قطعا باید از سوی طرف غربی محقق شود.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این موضوع واضح و مبرهن است که آمریکایی ها و اروپایی ها از هر اقدامی که به توسعه علمی و دانش جمهوری اسلامی کمک کند، اجتناب می کنند و پروژه رآکتور همجوشی هسته‌ای یکی از این مسائل است.

وی افزود: مذاکرات و توافق هسته ای از سوی آمریکایی ها و غربی ها برای کنترل و محدود کردن دانش هسته ای صورت گرفت، اما خوشبختانه با هوشیاری تیم مذاکره کننده هسته ای از این رویکرد جلوگیری شد.

رضایی با بیان اینکه دانشمندان ایرانی مانند گذشته در بحث رآکتور همجوشی هسته‌ای باید به تلاش ها و اقدامات خود متکی باشند، تصریح کرد: قطعا ما ظرفیت پیگیری و پیشرفت در این حوزه را داریم، از این رو زمانی که ما به دانش و علوم مربوطه دست پیدا کنیم، آن وقت غربی ها برای همکاری با ایران تلاش می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: جمهوری اسلامی در بحث پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی هیچ امیدی به کشورهای غربی و اروپایی ندارد و مسئولان سازمان انرژی اتمی به ویژه علی اکبر صالحی فردی نیست که برای رسیدن به یک علم، دست به دامان فرانسوی ها شود، از این رو به طور حتم بهانه تراشی فرانسوی ها درباره نبود زیر ساخت ها لازم برای مشارکت ایران در پروژه ایتر قابل قبول نیست. رآکتور همجوشی هسته‌ای

وی ادامه داد: تا آنجایی که من اطلاع دارم دانشمندان هسته ای کشورمان به پیشرفت های چشمگیری در بحث پروژه رآکتور همجوشی هسته‌ای دست پیدا کرده اند و قطعا دانشمندان کشورمان قابلیت بسیار بالایی برای فعالیت در این حوزه را دارند.

راکتور گرماهسته‌ای آزمایشی بین‌المللی(( International Thermonuclear Experimental Reactor  مشهور به ایتر(ITER)*، بزرگترین طرح یک رآکتور همجوشی هسته‌ای است که تاکنون طراحی شده و بر پایهٔ محصورسازی مغناطیسی بنیاد نهاده شده‌ است.

یکی از بندهای برجام که مربوط به فصل تحقیق و توسعه (R&D) است، تسهیل مشارکت ایران در پروژه بین المللی ایتر و به طور کلی پروژه های مربوط به تکنولوژی همجوشی، فیزیک پلاسما و زیر ساخت های مربوط به آن بوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet