هدر موبایل
1388/02/21 13:03:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: باید سهم تعاونی و خصوصی در اقتصاد کشور افزایش یابد

**رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید برای افزایش سهم تعاونی ها و بخش خصوصی در اقتصاد کشور تلاش کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در نشست مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی و اتحادیه های تعاونی سراسر کشور که روز دوشنبه در محل کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود،اظهار داشت: تعاونی‌ها بخش قابل توجهی از اقتصاد ما را شکل می دهند و بعد از شهید بزرگوار دکتر بهشتی مسئله تعاونی ها را تئوری پردازی کردند.

وی افزود: ایشان یک نگاه نقادانه ای نسبت به نظام سرمایه داری و نظام سوسیالیستی داشتند وجایگاه تعاونی ها را به عنوان یک معبری که توده مردم را بتواند پوشش دهد و آنها را برای ورود به عرصه های اقتصادی توانمند کند می دیدند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: همین محتوا تقریبا در اصول قانون اساسی بروز پیدا کرد که دولت موظف است برای توانمند سازی ملت جهت حضور در عرصه رقابت های قوی تر اقتصادی در کشور توانمند سازی کند.

لاریجانی گفت: اگر ما این هویت را بپذیریم در واقع تعاونی ها نقش کاتالیزور خواهند داشت تا پوشش وسیعی برای ملت از نظر اقتصادی ایجاد کنند.

وی با بیان ینکه تعاونی ها همواره مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است وایشان به همه دولت ها درباره استفاده از ظرفیت کلان اقتصادی این بخش تاکید کرده اند،اظهار داشت:در زمان  بررسی قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، برای تعاونی ها در اقتصاد کشور 25 درصد سهم در نظر گرفته شد.

وی افزود: برای اینکه ببینیم چرا تعاونی ها به سهم خود در اقتصاد کشور نرسیده اند باید ببینیم کجای کار نقصان دارد. لذا ضرورت داردکه قانون فعلی ما کالبدشکافی شود .

لاریجانی با بیان اینکه واگذاری سهام عدالت باید متناسب با واگذاری های دولتی به بخش های تعاونی و خصوصی باشد خاطر نشان کرد: وقتی اصل 44 موفق خواهد بود که بخش های تعاونی و خصوصی و سهام عدالت هر کدام در جای خود قرار بگیرند زیرا اگر بخش عمده واگذاری ها به سهام عدالت داده شود به بقیه بخش ها مجال کمتری داده خواهد شد.

وی افزود: در این سال‌ها توزیع سهام عدالت از وزن بیشتری برخوردار بوده و این موضوع  تعادل در توزیع سهام را به هم ریخته است.

رئیس مجلس با بیان اینکه  وزارت تعاون در حال حاضر یک وزارت پرکار اقتصادی محسوب نمیشود، گفت:وزارت تعاون نباید جایگزین اتحادیه های تعاونی شود.

وی ادامه داد:دستگاه های اجرایی باید در امور اقتصادی  نظارت کنند و سازوکارهای اقتصادی را به اتحادیه ها بسپارند چون هر قدر از ظرفیت های متخصصان بخش های غیردولتی و مردمی در تعاونی ها بیشتر استفاده کنیم موفق تر خواهیم بود.

لاریجانی خاطر نشان کرد: این نشست‌ها به مجلس کمک‌ می‌کند تا به حمایت لازم از بخش تعاونی‌ها دست یابد

اما این جلسات باید عالمانه باشد و تبدیل به جلسه شنیدن درد دل نشود.

رئیس مجلس اظهار داشت: نتایج این نشست‌ها منجر به اصلاح قوانین تعاونی‌ها خواهد شد وما هم در مجلس کمک می‌کنیم تا اگر به قوانینی در این زمینه  احتیاج هست، تصویب کنیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "سلیمان جعفرزاده" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس قبل از سخنان لاریجانی یادآور شد: ما در خصوص اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی به بررسی مشکلات این تعاونی‌ها پرداخته‌ایم تا برای رفع این مشکلات که عمدتاَ اجرایی هستند، تمهیداتی بیاندیشیم.

وی افزود: کمیسیون اجتماعی پس از برآورد این مشکلات، نشست مشترکی با دولت برای حل این مسائل برگزار خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet