ایام محرم 1398
1388/02/21 17:01:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار رییس کمیسیون انرژی مجلس ترکیه:

روابط ایران و ترکیه راهبردی است

**رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار رییس کمیسیون انرژی مجلس ترکیه نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با ترکیه را راهبردی دانست و تاکید کرد: دغدغه‌های مشترک بین آنها، اهمیت و لزوم گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در مقابله با تهدیدات متقابل را آشکارتر می‌سازد.

به گزارش خانه ملت، "سونرآکسوی" رییس کمیسیون انرژی، صنایع، بازرگانی و منابع طبیعی مجلس ملی ترکیه بعداظهر روز دوشنبه با دکتر "علی لاریجانی" دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی با اشاره به اشتراکات متعدد دینی، فرهنگی و تاریخی دو کشور؛ روابط ایران و ترکیه را به عنوان دو کشور مهم منطقه بسیار خوب و برخوردار از روند رو به رشد توصیف کرد و گفت: خوشبختانه مناسبات و همکاری‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی بسیار خوب است و اراده مقامات عالی دو کشور بر توسعه هرچه بیشتر این روابط و همکاری‌ها قرار دارد.

وی با اشاره به نقش موثر پارلمان‌های دو کشور در افزایش ظرفیت توسعه ارتباطات در زمینه‌های مختلف، برآمادگی مجلس شورای اسلامی جهت حمایت ازگسترش سطح مبادلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی‌مابین تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با مشترک خواندن دغدغه‌های منطقه‌ای دو کشور، بر اهمیت گسترش همکاری‌ها و تعاملات دو کشور تاکید کرد و اظهار نمود: نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با ترکیه، راهبردی است و دغدغه‌های مشترک بین آنها، اهمیت و لزوم گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در مقابله با تهدیدات متقابل را آشکارتر می‌سازد.

وی در ادامه با اشاره به طرح انتقال گاز ایران از طریق ترکیه به اروپا نیز گفت: اجرای این طرح به نفع مردم دو کشور و از نظر اقتصادی امری حیاتی و مهم به شمار می‌رود.

درادامه این دیدار همچنین" سونرآکسوی" رییس کمیسیون انرژی، صنایع، بازرگانی و منابع طبیعی مجلس ملی ترکیه روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را خوب و در حال گسترش عنوان کرد و گفت: مردم ترکیه علاقه زیادی به مردم کشور ایران به عنوان یک همسایه بزرگ و قدرتمند دارند و از ظرفیت‌های موجود باید برای گسترش هر چه بیشتر روابط بین ملت‌ها و دولت‌های دو کشور بهره برد.

وی دراین ارتباط بر آمادگی مجلس ترکیه جهت حمایت از روند رو به رشد مناسبات دوجانبه در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری تاکید کرد و گفت: در گسترش همکاری‌ها و ارتباط بین دو ملت و دو دولت هیچ محدودیتی نباید وجود داشته باشد و فضای فرهنگی حاکم بر مناسبات دو کشور بستر را برای همکاری‌های هر چه بیشتر فراهم می‌کند.

رییس کمیسیون انرژی، صنایع، بازرگانی و منابع طبیعی مجلس ملی ترکیه در ادامه همکاری‌های دو کشور در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین المللی به ویژه مشکلات عراق، افغانستان و پاکستان را حائز کمال اهمیت دانست و تاکید کرد:‌ حل مشکلات منطقه‌ای باید بدست کشورهای همان منطقه صورت گیرد و همکاری‌ها و اشتراک مساعی نیروهای منطقه‌ای فرصت مداخله را از بیگانگان را سلب می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet