خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/05/25 10:52:57
سرویس سیاسی
استرالیا به بهانه مقابله با مهاجران غیرقانونی انجام می دهد:

زنده سوزی اتباع ایرانی در هولوکاست نائورو /وزارت خارجه در پیگیری سرنوشت شهروندان ایرانی کوتاهی نکند

داستان سرایی های زیادی در مورد کشتار یهودیان در هولوکاست مطرح شده است اما ظرف ۳سال گذشته مهاجران غیرقانونی در اردوگاه نائورو تحت نظر پیمانکاران استرالیایی هر روز در آتش خشونت و تعرض زنده سوزی می شوند.
زنده سوزی اتباع ایرانی در هولوکاست نائورو /وزارت خارجه در پیگیری سرنوشت شهروندان ایرانی کوتاهی نکند داستان سرایی های زیادی در مورد کشتار یهودیان در هولوکاست مطرح شده است اما ظرف 3سال گذشته مهاجران غیرقانونی در اردوگاه نائورو تحت نظر پیمانکاران استرالیایی هر روز در آتش خشونت و تعرض زنده سوزی می شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608102016683918.jpg زنده,سوزی,اتباع,ایرانی,در,هولوکاست,نائورو,/وزارت,خارجه,در,پیگیری,سرنوشت,شهروندان,ایرانی,کوتاهی,نکند Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی - علی ودایع : مهاجرت برای زندگی بهتر شعاری است که روزمره در تبلیغ های ماهواره ای ذهن شهروندان ایرانی را آماج حملات روانی قرار می دهد. افرادی عمدتا با تحصیلات عالی با هزار بیم و امید خود را به دریا می زنند تا به کشورهایی نظیر استرالیا راه پیدا کنند اما در نهایت گرفتار دردسری مرگبار می شوند.

در میان خبرهایی که در مورد مهاجران استرالیا در سال 90 تا 93 منتشر شده بود گزارش هایی مبنی بر رهاسازی عمدی در دریا منتشر شده بود. از حدود سه سال پیش ، مهاجران غیرقانونی و پناهجویان تحت سیاست های مهاجرتی سخت گیرانه کانبرا در مسیر حرکت با قایق به استرالیا بازداشت و به یک اردوگاه در جزیره مانوس در پاپوا گینه نو و یا بازداشتگاهی در کشور کوچک 'نائورو' فرستاده می شوند که گزارش هایی از شرایط بد و استفاده از خشونت در این بازداشتگاه ها منتشر شده است.

خودسوزی یا مرگ توسط نیروهای امنیتی پیمانکار استرالیا برای بسیاری در اردوگاه نائورو به یک آرزو تبدیل شده است. تاکنون حداقل یک شهروند ایرانی براثرخشونت نیروهای امنیتی کشته شده و یک شهروند ایرانی دیگر نیز در اردیبهشت ماه سال جاری خود را در مقابل چشم نمایندگان کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل به آتش کشیده است.

پناهنده ایرانی 3406758/15/2016 9:37:51 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608106901105639_Thum.jpg
پناهنده ایرانی

فیلم های موجود از خودسوزی نشان می دهد این جوان ایرانی در بازداشتگاه نائورو خطاب به نمایندگان سازمان ملل فریاد می زند: «خسته شدیم، پدر و مادر ما را درآوردید. دیگر چکار کنیم. آمدید بدبختی ما را ببینید. سه سال است پوست ما را کنده اید. سه سال است ما را بیچاره کردید.» در حالی که این جوان فریاد می زند، لباس خود را که آغشته به یک مایع است با فندک آتش می زند، اما پس از لحظاتی شعله های آتش توسط یک گروه از مردم خاموش می شود، اما او جان خود را از دست می دهد تا از اردوگاه نائورو آزاد شود.

 روز شنبه ، روزنامه گاردین  در گزارشی نوشته است که براساس مدارک و شواهدی که در اختیار این نشریه قرار گرفته، طی حدود دو سال، بیش از دو هزار مورد از تجاوز و تعرض جنسی، ضرب و شتم و اقدام به خودآزاری در اردوگاه پناهجویان در جزیره نائورو روی داده است و بیش از نیمی از این موارد مربوط به کودکانی است که در این اردوگاه به سر می‌برند. براساس این گزارش، کودکان کمتر از ۲۰ درصد حدود ۵۰۰ ساکن نائورو را تشکیل می‌دهند اما موضوع ۵۹ از این گزارش ها را تشکیل می‌دهند. از این میان، هفت مورد به "تعرض جنسی" ارتباط دارد. برخی گزارش‌ها به شرح تعرض و آزار کودکان توسط نگهبانان اردوگاه و برخی دیگر توسط "مردان" نامشخص می‌پردازد.

در یکی از گزارش‌هایی که در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفته بخشی از دفتر خاطرات یکی از کودکان بازگو شده که نوشته است از زندگی در اردوگاه خسته شده، اردوگاه را دوست ندارد و می‌خواهد بمیرد. او است: «من مرگ می خواهم، به مرگ احتیاج دارم.»

روز گذشته ،دفتر کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل بار دیگر از استرالیا و نائورو خواست که به بازداشت پناهجویان و زندانی کردن آنان در بازداشتگاه‌های ساحلی پایان دهند. «راوینا شامداسانی»، در جمع خبرنگاران در ژنوِ سوئیس گفت: «ما به شدت نگران اقداماتی نظیر خشونت، آزار جنسی و رفتارهای تحقیرآمیزی هستیم که در بیش از هزار مورد گزارش از نائورو به دستمان رسیده است.»

براساس آمارموجود،  حداقل 450 ایرانی در اردوگاه نائورو و مانوس بسر می برند و درخواست آنها برای پناهندگی رد شده است.

جواد ابطهی 3406758/15/2016 10:11:36 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608107962922861_Thum.jpgمحمد جواد ابطحی
جواد ابطهی

خدشه بر عزت پاسپورت ایرانی

سیدجواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت در واکنش به انتشار گزارش نقض حقوق بشر در اردوگاه آوارگان نائورو گفت: اتباع ایرانی گرفتار در اردوگاه نائورو شهروندان ایرانی هستند که جمهوری اسلامی خود را موظف به دفاع از حقوق آنها می داند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: اتباع ایران براساس قانون اساسی در هر نقطه از جهان که باشند دارای تکالیف و حقوقی مشخص هستند.

وی در ادامه گفت: پیگیری حقوق شهروندان ایرانی در استرالیا ، عربستان یا هر کشور دیگر برعهده دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی است اما وضعیت ناگوار نائورو این پرونده را به یک پرونده اضطراری تبدیل کرده است.

ابطحی گفت: دولت و وزارت امورخارجه کشورمان موظف هستند پیگیری سرنوشت ایرانیان اردوگاه نائورو را از طریق دولت استرالیا هرچه سریع تر پیگیری کرده و مقدمات بازگشت این عزیزان را به میهن فراهم نماید.

وی تصریح کرد: چانه زنی با نهادهای بین المللی نظیر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد UNHCR  یا کشورهای اروپایی که توانایی تاثیرگذاری بر کانبرا دارند را باید در دستور کار قرار دهد.

این نماینده مجلس دهم گفت: بی اعتنایی دولت به وضعیت اردوگاه نائورو در حقیقت زیرپاگذاشتن ادعاهای دولت در مورد عزت پاسپورت ایرانی است.

وی با بیان این که براساس آموزه های اسلامی ما مسئولیت پیگیری مظلومیت خواهی هر مستضعفی را برعهده داریم ، تاکید کرد: براساس متن صریح قانون اساسی دولت موظف است با استفاده از تمام ظرفیت ها پیگیر سرنوشت شهروندان ایرانی باشد.

ابطحی در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی همواره با پدیده ناخوشایند قاچاق انسان برخورد کرده است اما حبس شهروندان ایرانی در توسط دولت استرالیا برای ایران غیرقابل تحمل است.  

وی گفت: گزارش های متعددی درمورد اردوگاه نائورو و وضعیت ایرانیان منتشر شده است اما متاسفانه آنگونه که باید موضع گیری قاطعانه اتخاذ نشده است.

نماینده مردم خمینی شهر افزود: براساس تمهیدات اندیشیده شده زمینه بازگشت شهروندان ایرانی فراهم شده است و نمایندگان مجلس پیگیر محقق شدن این مهم هستند.

جهانبخش محبی نیا 3406756/29/2016 11:52:23 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104812765685_Thum.jpgجهانبخش محبی نیا
جهانبخش محبی نیا

توهین فاحش به ملت ایران

همان گونه که گفته شد ، براساس گزارش های منتشر شده موارد متعددی از تعرض به زنان و کودکان ایرانی محبوس در اردوگاه نائورو رخ داده است. به عنوان نمونه دختری 23 ساله حدود 2سال پیش مورد تعرض قرار گرفت و امروز دچار افسردگی شدید و میل به خودکشی افراطی است. متاسفانه براساس گزارش روزنامه گاردین موارد متعددی از این دست برای مهاجران و شهروندان ایرانی در اردوگاه نائورو رخ داده است.

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اعتراض شدید الحن به وضعیت ایرانیان محبوس در اردوگاه نائورو گفت: بررسی گزارش های فاش شده از وضعیت ایرانیان در اردوگاه نائورو نشان دهنده توهین علنی استرالیا به ملت ایران است.

نماینده مردم شاهین دژ و میاندوآب در ادامه گفت: منهای آنچه که بر شهروندان ایرانی می گذرد، برخوردهایی که با پناهجویان توسط دولت استرالیا ظرف چند سال اخیر رخ داده نقض فاحش حقوق بشردوستانه است.

وی در ادامه گفت: اعمال خشونت سیستماتیک توسط عوامل حکومتی استرالیا یادآور برخوردهای حکومت آپارتاید و اردوگاه های سیاه پوستان در آفریقای جنوبی است.

محبی نیا تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی به ویژه دستگاه دیپلماسی موظف هستند از هرطریق ممکن سرنوشت شهروندان ایرانی اردوگاه نائورو را مورد پیگیری قرار دهد.

وی در ادامه گفت: نمایندگان ملت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به طور جدی پیگیر پرونده پناهجویان ایرانی در اردوگاه نائورو خواهد بود تا برخورد جدی در مورد پیش آمده صورت گیرد.

این نماینده مجلس دهم خاطرنشان کرد: سستی و بی اعتنایی در برخورد با عوامل تعرض به زائران ایرانی منجر به شکل گیری اپیدمی توهین به شهروندان ایرانی شده است.

وی در انتها گفت: اهمال در پیگیری حقوق شهروندان ایرانی در پرونده هایی نظیر اردوگاه نائورو خیانتی آشکار به ملت ایران است و مردم خاطیان را هرگز نمی بخشند.

سید حسین نقوی حسینی سید حسین نقوی حسینی3406757/4/2015 5:54:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/07/110850_Thum.jpg
سید حسین نقوی حسینی

مسئولیت دستگاه دیپلماسی در پیگیری از اردوگاه نائورو

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد ضمنی از رویکرد دولت استرالیا در برخود با شهروندان ایرانی در اردوگاه نائورو گفت: حفظ عزت و حقوق اتباع در کشورهای مختلف اصلی ترین محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی است  اما گزارش های دردناکی درمورد وضعیت ایرانیان در اردوگاه نائورو منتشر شده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه علاوه بر اردوگاه نائورو گزارش های ناخوشایندی نیز در مورد برخوردهای ناخوشایند کنسولی توسط کشورهای دیگر نیز منتشر شده است.

وی تصریح کرد: پناهجویان غیرقانونی در حقیقت قربانیان بهشت نمایی شبکه های ماهواره ای هستند ، آنها که فریفته زرق و برق پوشالی زندگی غربی شده اند خود را به کشورهایی نظیر استرالیا می رسانند اما متاسفانه در جهنمی دردناک گرفتار می شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: وضعیت اردوگاه نائورو نقض صریح قوانین بین المللی در مورد پناهجویان است.

وی گفت: وضعیت مهاجران ایرانی در استرالیا آنچنان وخیم است که کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز ناچار به واکنش شده است ؛ در این شرایط اهمال دستگاه دیپلماسی در پیگیری جدی این موضوع غیرقابل توجیه است.

نقوی حسینی تاکید کرد: مسئولیت پیگیری شهروندان ایرانی بر عهده وزارت امورخارجه است و هرچه سریع تر دستگاه دیپلماسی باید نسبت به گزارش های منتشر شده واکنش نشان دهد.

محمد کاظمی 3406756/20/2016 1:29:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103889188877_Thum.jpg
محمد کاظمی

مسئولیت وضعیت پناهجویان ایرانی برعهده دولت استرالیا

محمدکاظمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن ابراز تاسف از وضعیت پناهجویان ایرانی در اردوگاه نائورو گفت: تسهیل بازگشت مهاجران غیرقانونی و پناهجویان ایرانی در استرالیا موضوعی است که در دستور کار وزارت امورخارجه و قوه قضائیه قرار داد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت:  سیاه نمایی رسانه های ماهواره ای غرب از ایران و بهشت نمایی موهوم از کشورهایی مانند استرالیا منجر به مهاجرت های غیرقانونی شده است که تبعات آن گریبان گیر هموطنان ما در اردوگاه های استرالیا در نائورو و جزیره مانوس در پاپواگینه نو شده است.

کاظمی در تشریح موضوع گفت: در قضیه پیش آمده در مورد استرالیا مسئولیت سلامتی پناهجویان ایرانی مستقیما متوجه دولت این کشور است.

وی در ادامه تاکید کرد: نمایندگان ملت به طور جدی پیگیر وضعیت مهاجران غیرقانونی ایرانی در اردوگاه نائورو هستند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مقررات لازم در مورد مهاجران غیرقانونی وجود دارد و اطمینان های مورد نیاز برای بازگشت مهاجران غیرقانونی وجود دارد.

وی در انتها خاطرنشان کرد: در صورت نیاز برای پیگیری حقوق شهروندان ایرانی محبوس در اردوگاه نائورو مجلس شورای اسلامی وارد عمل خواهد شد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet