هدر موبایل
1395/05/26 14:20:32
سرویس سیاسی
رحیمی جهان‌آبادی:

تعریف «رجل سیاسی» نیاز به اصلاح قانون اساسی ندارد/ تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است ضمن اینکه «رجل سیاسی» احتیاج به تفسیر قانون اساسی داشته و فعلا نیازی به اصلاح و تغییر این قانون ندارد، نباید حق انتخابات مردم را نیز محدود کند.
تعریف «رجل سیاسی» نیاز به اصلاح قانون اساسی ندارد/ تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است ضمن اینکه «رجل سیاسی» احتیاج به تفسیر قانون اساسی داشته و فعلا نیازی به اصلاح و تغییر این قانون ندارد، نباید حق انتخابات مردم را نیز محدود کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201607109222943098.jpg تعریف,«رجل,سیاسی»,نیاز,به,اصلاح,قانون,اساسی,ندارد/,تفسیر,قانون,اساسی,با,شورای,نگهبان,است Icana

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص عدم شفافیت برخی قوانین مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، به ضرورت تفسیر قانون اساسی برای تعریف ویژگی «رجل سیاسی» اشاره کرد و گفت: طبق قانون اساسی تفسیر این قوانین از اختیارات شورای نگهبان است که برای آن ابتدا باید متن مذاکرات مجلس قانونگذار قانون اساسی، را که بر چه اساس «رجل سیاسی» را تعریف کرده اند بررسی کرد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: برای تعریف «رجل سیاسی» حتی در معنای اینکه رجل برای مذکر بودن است یا سیاسی بودن نیاز به تفسیر وجود دارد همچنین در کنار این مطلب باید شرایط زمانی، اوضاع و احوال تصویب این قانون که از قوانین اساسی کشور است، در آن زمان نیز داده شود.

تفسیر قانون برای تعریف «رجل سیاسی» نسبت به اصلاح قانون ارجح است

وی در ادامه با بیان اینکه با نگاه درست به قانون اساسی می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد، گفت: ظرفیت و توانمندی شورای نگهبان با حضور 6 فقیه و 6 حقوقدان در حدی است که بتواند این ابهام را از طریق تفسیر قانون اساسی برطرف کند و اگر نیاز به اصلاح قانون اساسی باشد، مراحل بعدی طی می شود.

رحیمی جهان‌آبادی در ادامه با تأکید براینکه برای تعریف پست های کلیدی در کنار رئیس جمهور مثل نمایندگان مجلس، استانداران، وزرا شرایط اولیه تعریف شود، عنوان کرد: رئیس جمهور باید پیشینه مدیریت کلان داشته باشد و اگر «رجل سیاسی» با شفافیت تعریف شود حدود 4 هزار نفر برای کاندیداتوری ثبت نام نمی کنند.

تفسیر قانون برای تعریف «رجل سیاسی» باعث محدودیت حق انتخاب مردم نشود

وی همچنین با اشاره به این مطلب که تا کنون شورای نگهبان در تأیید صلاحیت با توجه به پیشینه و توانمندی افراد کار کرده، بیان داشت: علیرغم این باز هم به تفسیر قانون اساسی نیاز است البته هم حقوق مردم و حق انتخاب مردم نباید محدود شود، همچنین از بالاترین ظرفیت های ممکن برای افرادی که نامزد می شوند در نظر گرفته شود.

سفرهای استانی کاندیداهای احتمالی ریاست‌جمهوری به لحاظ قانونی منعی ندارد

رحیمی جهان‌آبادی در ادامه به شائبه انتخاباتی بودن فعالیت برخی افراد پیش از موعد آغاز تبلیغات و قوانین مربوط به آن اشاره کرد و یادآور شد: خیلی از چهره های سیاسی می توانند سفر و سخنرانی داشته باشند یا نامه نگاری کنند که به این مسائل تبلیغات گفته نمی شود چرا که تبلیغات یک سری رفتارهای خاصی دارد مثل باز کردن ستاد انتخاباتی، چاپ پوستر و غیره اما از قبل انتخابات نمی شود کسی را نسبت به سفر منع کرد.

ضعف احزاب، مهم‌ترین مشکل برگزاری انتخابات در کشور است

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان مشکل اساسی انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان را عدم حزبی بودن انتخابات دانست و خاطرنشان ساخت: اگر انتخابات حزبی باشد، افراد با پیشینه وارد عرصه می شوند چنانچه در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا به این شکل است که نیروهای سیاسی از مدت ها قبل از طریق احزاب خود برای حضور در سمت های کلیدی تربیت می شوند لذا از آنجایی که ما احزاب قوی نداریم مشکلاتی داریم مثل اینکه فرد از جناحی وارد مجلس یا ریاست جمهوری می شود اما بعد از پیروزی خود را به جناح دیگر منتسب می داند که این مسائل از ضعف احزاب در کشور ماست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet