حلول ماه ربیع الاول
1395/05/29 15:05:13
سرویس فرهنگی

تدریس زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها؛ از تحقق قانون تا احیای هویت اقوام ایرانی

نمایندگان ترک و کردزبان مجلس معتقدند راه‌اندازی رشته‌های دانشگاهی ادبیات کرد و ترک در دانشگاه‌ها، اتفاقی است که به افزایش وحدت و هویت ملی کشور کمک می‌کند و به نوعی صیانت از میراث فرهنگی کشور است.
تدریس زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها؛ از تحقق قانون تا احیای هویت اقوام ایرانی نمایندگان ترک و کردزبان مجلس معتقدند راه‌اندازی رشته‌های دانشگاهی ادبیات کرد و ترک در دانشگاه‌ها، اتفاقی است که به افزایش وحدت و هویت ملی کشور کمک می‌کند و به نوعی صیانت از میراث فرهنگی کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/201608105909971336.jpg ,تدریس,زبان,و,ادبیات,ترکی,و,کردی,در,دانشگاه‌ها؛,از,تحقق,قانون,تا,احیای,هویت,اقوام,ایرانی Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- در اصل پانزدهم قانون اساسی عنوان شده ‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏، اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏. حال با راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها این قانون رسما محقق شده است.

دکتر روحانی در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، وعده تدریس زبان مادری اقوام مختلف را داد و سال گذشته در سفر به استان کردستان از تحقق این وعده و آغاز تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌های این استان خبر داد.

این گزارش می‌افزاید، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تدریس رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌های کشور در مقطع کارشناسی موافقت کرد؛ البته ترکی آذری دومین رشته زبان قومیتی ایران محسوب می‌شود که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود زیرا سال گذشته دانشگاه کردستان اقدام به جذب ۴۰ دانشجوی و راه‌اندازی آزمایشی رشته زبان و ادبیات کردی کرد.

این رشته برای نخستین بار در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 95 در کنار زبان و ادبیات عربی و فارسی قرار گرفته است و داوطلبان تحصیل در رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی می‌توانند نسبت به انتخاب آن اقدام کنند.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت این موضوع را با نمایندگان کردزبان و ترک‌زبان مجلس شورای اسلامی مطرح کرد و نظرات آنها را در این زمینه جویا شد.

زنده نگه داشتن زبان مادری اقوام مختلف ضروری است/ بهره‌مندی از آثار علمی ترکی با آموزش ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه آموزش ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها راهی برای دستیابی به مفاهیم آثار ارزشمند علمی منترشده به این زبان است، آموزش رسمی این رشته در دانشگاه‌ها را به فال نیک گرفت.
حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

سید حمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره اصل‏ پانزدهم قانون اساسی گفت: اگرچه در این اصل عنوان شده ‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏، اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏؛ لذا با راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها این قسمت از قانون رسما محقق شد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید آموزش زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها را به فال نیک گرفت، اظهار کرد: بیش از سی سال از تصویب این قانون می‌گذرد ولی متاسفانه تاکنون اجرایی نشده بود از این رو چنین اقدامی ارزشمند تلقی شده و از همه مسئولان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بابت این تصمیم بزرگ تشکر می‌کنم.

وی ضمن تاکید بر اینکه چندی پیش رهبر انقلاب تاکید بسیاری بر آموزش زبان‌های مختلف به غیر از زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها کردند و زبان علم را معطوف به یکی دو زبان ندانستند، ادامه داد: امروزه آثار متعدد علمی ارزشمند به زبان ترکی و کردی نگارش می‌شود و با آموزش زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها می‌توان از مفاهیم مثبت این آثار بهره مند شد.

میرزاده با اشاره به اینکه توجه به زنده نگه داشتن زبان مادری اقوام مختلف امری ضروری است، افزود: نباید فراموش کرد که زبان ترکی و کردی به عنوان زبان رسمی برخی کشورها بحساب می‌آید، از این رو تدریس آن در گسترش روابط دوجانبه اهمیت می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه همدلی، اعتقاد به نظام اسلامی، وحدت، عشق ورزی به وطن و غیره از جمله دستاوردهای این اقدام تحسین برانگیز محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: آموزش سایر زبان‌ها باعث افزایش خلاقیت افراد می‌شود.

تدریس گویش‌های رسمی در دانشگاه‌ها، روشی برای مقابله تهاجم فرهنگی دشمنان

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس معتقد است راه اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌ها نشان دهنده تحقق اصل پانزدهم قانون اساسی است.
احسن علوی 3406755/31/2016 6:18:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605101144471604_Thum.jpg
احسن علوی

سید احسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه هم اکنون زبان و ادبیات کردی به صورت آزمایشی در دانشگاه‌های کردستان تدریس می‌شود، گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها، این موضوع به صورت سراسری در دانشگاه‌های مشخص شده تدریس خواهد شد.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه در اصل پانزدهم قانون اساسی بر آزاد بودن استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏، رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ اشاره شده است، اظهار کرد: البته تدریس این رشته در دانشگاه قدم اول بوده و در ادامه تدریس زبان کردی در مدارس مطالبه مردم است.

وی با بیان اینکه تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌ها گام مثبت دولت یازدهم در راستای حفظ زبان‌های محلی تلقی می‌شود، ادامه داد: اگر شرایط تدریس زبان و ادبیات تمام اقوام در مناطق خودشان فراهم شود امری خوشایند خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه موضوع تهاجم فرهنگی دشمنان موجب شده مفاهیمی وارد زبان‌ها و گویش‌ها شود، تصریح کرد: با تدریس دانشگاهی زبان کرد و ترکی در دانشگاه می‌توان با این موضوع مقابله کرد و فاصله فرهنگی بین نسل‌ها را کاهش داد.

علوی ضمن تاکید بر اینکه امروزه برخی از کردزبان‌ها آشنایی کمی با ریشه‌ها و ادبیات کردی دارند، افزود: وقتی زبان و ادبیات کردی به صورت علمی تدریس شود می‌توان شاهد رفع این موضوع و احیای چنین زبان‌هایی بود.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش پیوندهای اجتماعی از جمله دستاورهای اجرای این تصمیم است، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها برای اولین بار در عرصه آموزش عالی رخ داده و امری قابل تأمل محسوب می‌شود.

تدریس زبان ترکی در دانشگاه‌ها باعث افزایش وحدت و هویت ملی می‌شود

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به اینکه تدریس زبان ترکی در دانشگاه‌ها و مدارس از جمله مطالبات مردم استان ترک‌زبان بوده، گفت: راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه‌ها، افزایش وحدت و هویت ملی و همگرایی جامعه را در پی دارد.

زهرا ساعی 3406755/30/2016 1:59:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605109348791603_Thum.jpg
زهرا ساعی

زهرا ساعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها را اتفاقی خوشایند دانست و گفت: بر اساس اصل ‏نوزدهم قانون اساسی، ‎‎‎‎‎مردم‏ ایران‏ از هر قوم‏ و قبیله‏ که‏ باشند از حقوق‏ مساوی‏ برخوردارند و رنگ‏، نژاد، زبان‏ و مانند اینها سبب‏ امتیاز نخواهد بود؛ از این رو درنظر گرفتن رشته زبان و ادبیات ترکی در آموزش عالی نشان دهنده تحقق این قانون و به عبارتی حق ملت است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقوام مختلفی درکشورمان زندگی می‌کنند و باید به نیازهایشان در موارد گوناگون توجه شود، اظهار کرد: اقوام کرد، ترک و غیره بخشی از هویت ملی میهن اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه زبان و گویش‌های محلی در کنار مولفه‌هایی مانند تاریخ، فرهنگ و غیره موجب هویت‌بخشی به یک ملت می‌شوند، ادامه داد: استفاده از زبان مادری ترکی در بین مردم استان آذربایجان شرقی رواج دارد و تدریس این زبان در دانشگاه‌ها و مدارس از جمله مطالبات مردم این منطقه بوده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی دستاوردهای اجتماعی زیادی به همراه دارد، تصریح کرد: افزایش وحدت و هویت ملی، همگرایی جامعه، امنیت ملی و غیره از جمله دستاوردهای اجرای این تصمیم دولت و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

ساعی ضمن تاکید بر اینکه مبنای انجام همه امور در کشور قانون اساسی است و می‌توان با بهره‌گیری از قانون به احیای زبان‌های محلی کمک کرد، اظهار کرد: مردم در مناطق ترک‌زبان، با زبان مادری ترکی صحبت می‌کنند ولی در نگارش ادبیات ترکی مشکل دارند از این رو نیاز ضروری برای تدریس دانشگاهی و علمی چنین زبان‌هایی به منظور اعتلاء‌بخشی و احیای زبان‌های محلی وجود دارد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راه‌اندازی فرهنگستان زبان ترکی و کردی درکنار تدریس رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها به حفظ چنین زبان‌هایی کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی فرهنگستان ترکی یکی از وعده‌های رییس جمهور دولت یازدهم است از این رو باید نسبت به تحقق آن تلاش بیشتری شود.

آموزش زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها، حفاظت از میراث فرهنگی کشور است

نماینده کرد مجلس معتقد است راه‌اندازی و آموزش رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها زمینه وحدت بیشتر اقوام مختلف را فراهم می‌کند و نشان‌دهنده حفاظت از میراث فرهنگی کشور است.

رسول خضری 3406756/25/2016 3:46:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106901082538_Thum.jpgرسول خضری
رسول خضری

رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن ابراز خرسندی از راه‌اندازی و آموزش رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها همزمان با آغار سال تحصیلی جدید، گفت: این اقدام نشان‌دهنده احترام گذاشتن به تمام زبان‌ها و لهجه‌های موجود در کشور است و خوشبختانه با اعلام رسمی این خبر، شاهد بازخوردهای مثبتی از سوی مردم مشاهده کرده‌ام.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گویش و زبان‌های مختلف مردم به نوعی میراث فرهنگی تلقی می‌شود و حفاظت از زنده نگه داشتن آنها امری ضروری است، اظهار کرد: امروزه زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، عربی و غیره در دانشگاه‌های سراسر کشور تدریس می‌شود و جای تدریس تخصصی زبان ترکی و کردی خالی بود.

وی با بیان اینکه آموزش رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها، دلگرمی و خوشحالی اقوام کرد و ترک را به همراه دارد، تصریح کرد: عده زیادی از مردم علاقه‌مند به آشنایی با زبان و فرهنگ اقوام کرد و ترک هستند و امروز فرصت مناسبی برای تحقق این علاقه‌مندی‌شان فراهم شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه این اقدام زمینه وحدت بیشتر اقوام مختلف را فراهم می‌کند، ادامه داد: راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی نشان‌دهنده وجود فرهنگ غنی در بین ایرانیان است که می‌توان آن را در مجامع علمی مانند دانشگاه تدریس کرد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آموزش رشته زبان و ادبیات ترکی و کردی در دانشگاه‌ها برای اولین بار در تاریخ آموزش عالی کشورمان انجام شده است، خاطرنشان کرد: همکاری و همیاری مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در راستای تحقق این موضوع قابل تقدیر است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet