خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/05/29 10:25:10
سرویس اجتماعی
خیلدار در گفت وگو با خانه ملت:

محیط بانی در لیست مشاغل سخت قرارگیرد/ تجهیز هرپارک حفاظت شده نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه محیط بانی بایدجزء مشاغل سخت باشد، گفت: هم اکنون هفت هزار هکتار سهم هر محیط بان برای حفاظت است که این میزان دربرخی استان ها مانند فارس به ۱۴ هزار هکتار می رسد.
محیط بانی در لیست مشاغل سخت قرارگیرد/ تجهیز هرپارک حفاظت شده نیازمند 10 میلیارد تومان اعتبار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه محیط بانی بایدجزء مشاغل سخت باشد، گفت: هم اکنون هفت هزار هکتار سهم هر محیط بان برای حفاظت است که این میزان دربرخی استان ها مانند فارس به 14 هزار هکتار می رسد. https://cdn.icana.ir/d/019/201608104056947733.jpg محیط,بانی,در,لیست,مشاغل,سخت,قرارگیرد/,تجهیز,هرپارک,حفاظت,شده,نیازمند,10,میلیارد,تومان,اعتبار, Icana

حمیدرضا خیلدار درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص عمده مشکلات محیط بانان کشور، گفت: مهم ترین مشکل حال حاضر قشر محیط بان نبود نیروی کافی در حفاظت از منابع طبیعی و اراضی کشور است، در حال حاضر تنها 2600 محیط بان در کشور فعالیت می‌کنند، این درحالی است که طبق قانون  باید 7600 نفر در اراضی کشور برای حفاظت مشغول به کار شوند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به نبود اعتبار لازم و کافی برای تامین و جذب نیروی کافی، افزود: در حال حاضر 17  میلیون هکتار اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است که نزدیک به  7 هزار هکتار سهم هر محیط بان برای حفاظت می شود که این موضوع به هیچ عنوان شدنی نیست، البته این میزان دربرخی استان ها مانند فارس به 14 هزار هکتارهم می رسد.

وی با بیان اینکه محیط بانان طبق قوانین فعلی در طول یک ماه 18 شبانه روز خدمت و 12 شبانه روز استراحت دارند، تصریح کرد: فعالیت های روزانه یک محیط بان باید طبق قانون استخدام کشوری یا قانون استخدامی لشکری باشد، زیرا قانون استخدام کشوری اشاره دارد که مستخدم دولت باید درطول یک ماه 176 ساعت فعالیت کند؛ اما فعالیت 18 شبانه روز محیط بانان به اندازه 432 ساعت در ماه است، یعنی این افراد  256 ساعت مازاد بر مصوب قانون استخدام کشوری فعالیت می‌کنند.

خیلدار با انتقاد از فعالیت های اضافه کار محیط بانان و بی توجهی به حقوق آنها، گفت: زمانی که یک محیط بان بیشتر درمحیط کار است به یک انسان افسرده و خسته تبدیل شده و در این میان محیط زیست نیز نمی تواند به لحاظ مالی محیط بانان را حمایت کند؛ بنابراین اگر شرایط برای تامین مالی وجود ندارد نباید از این افراد هم درخواست فعالیت بیشتر و خارج از ضابطه قانونی داشته باشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه اززمان ریاست خانم ابتکار اقدامات قابل قبولی درجهت رفع مشکلات محیط بانان انجام شده است، گفت: متاسفانه در دوره قبل و دولت گذشته هیچ فعالیتی برای حل مشکلات محیط بانان انجام نشد، به طوری که در دولت گذشته کمتر از 10 درصد محیط بانان آموزش های لازم برای فعالیت های حفاظتی را فراگرفته بودند؛ اما در حال حاضر این افراد 100 درصد آموزش های عمومی و بیش از 80 درصد آموزش های تخصصی را فراگرفتند.

 

نوسازی 90 درصد سلاح های مورد استفاده محیط بانان

خیلدار با اشاره به اینکه درحال حاضر محیط بانان به طور مرتب آموزش های لازم را فرا می گیرند، افزود: همچنین در حال حاضر نزدیک به 90 درصد سلاح های مورد استفاده محیط بانان نوسازی شده است، این درحالی است که در گذشته سلاح مورد استفاده محیط بانان فرسوده بود؛ البته میزان سلاح ها نیز نسبت به گذشته 3 برابر افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه درحال حاضر حقوق محیط بانان بین 300 تا 400 هزار تومان افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: این افزایش قابل قبول نبوده و درحال حاضر باید برای ساعت کاری این افراد اقدام کرد، همچنین مشکل دیگر برای این افراد جیره غذایی است؛ زیرا بودجه جیره غذایی برای محیط بانان دراستان های مختلف متفاوت بوده و تامین غذای یک شبانه روز برای محیط حداقل 30 هزار تومان هزینه دارد، بنابراین گاهی محیط بانان مجبورند برای تامین غذای روزانه از حق و حقوق فرزندان خود بگذرند.

 

محیط بانان با 25 سال خدمت بازنشسته شوند

خیلدار با اشاره به اینکه به سختی کار محیط بانان باید توجه ویژه شود، گفت: محیط بانی باید جزو مشاغل سخت محسوب شود، زیرا این افراد درطول خدمت خود با حوادث و مشکلات بسیاری روبه رو می شوند و بهتراست که محیط بانان را با 25 سال خدمت بازنشسته کرد.

وی با تاکید بر اینکه محیط بانان مانند ماموران نیروی انتظامی در بخش حفاظت فعالیت می‌کنند، افزود: ماموران نیروی انتظامی به طور دائم در حال فراگیری آموزش های لازم در جهت برخورد و مقابله با متخلفان هستند و پشتیبانی قابل قبولی از ماموران نیروی انتظامی به عمل می آید اما یک محیط بان با وجود اینکه در حفاظت از 6 هزار اراضی دچار مشکلات بسیار شده و با متخلفانی که از سلاح گرم استفاده می‌کنند روبرو است از حمایت های لازم بی بهره است؛ متاسفانه به دلیل نبود دوربین های لازم در محیط های حفاظت شده چنانچه محیط بانان دچار مشکلی شوند هیچ کس متوجه نمی شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تشدید قوانین درجهت کاهش تخلفات محیط زیستی تا حدودی تاثیرگذار است، زیرا اعمال سخت ترین شرایط هم باز راه را برای فرار متخلف از صحنه تخلف باز نگه می دارد؛ بنابراین محیط بانان با علم برحساسیت فعالیت های خود، از عرصه های طبیعی کشور محفاظت کرده و درب شهادت برای محیط بانان هیچ زمانی بسته نیست.

 

حداقل مادیات به محیط بانان تعلق گیرد

خیلدار با اشاره به اینکه محیط بانان همانند ماموران نیروی انتظامی درعرصه حفاظت از محیط زیست خدمت می‌کنند، گفت: به طور قطع باید حداقل مادیات که نیروی مسلح از آن برخوردار هستند  به محیط بانان تعلق گیرد، بنابراین مجلس و دولت باید با توجهات ویژه حداقل امکانات را برای آنها در نظربگیرند.

وی با تاکید براینکه درصورت نبود منابع مالی کافی، یک محیط بان نباید بیش از 10 شبانه روز در طول ماه فعالیت کند، تصریح کرد: البته برای 10 شبانه روز فعالیت هم باید 60 ساعت اضافه کار تعلق گیرد، زیرا 10 شبانه روز فعالیت 180 ساعت می شود اما محیط بانان برای این میزان هم 240 ساعت کار می کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید بر استفاده از خودروهای استاندارد و به روز  برای محیط بان در تعقیب وگریز متخلف، افزود: همچنین در اراضی زیست محیطی برای کاهش تخلفات باید دوربین نصب شود، البته هوشمند کردن مناطق نیازمند بودجه سنگینی است که در حال حاضر این منبع مالی وجود ندارد.

خیلدار با اشاره به اینکه تجهیز هر پارک حفاظت شده به دوربین و استفاده از امکانات هوشمند در این مناطق نیازمند تامین 10 میلیارد تومان اعتبار است، تصریح کرد: همچنین آموزش محیط بانان سالانه به 5 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، بنابراین باید اعتبارکافی برای آموزش هر دوره به محیط بانان وجود داشته باشد.

 

ضرورت جذب سالانه 500 نفر محیط بان در محیط زیست

وی با تاکید بر جذب سالانه 500 نفر محیط بان، گفت: اگر در بازه زمانی 10 سالانه بتوان 5 هزار محیط بان را جذب کرد می‌توان انتظار داشت میزان حفاظت از محیط زیست درشرایط قابل قبول تری انجام شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید بر جایگزینی محیط بانان جوان درمقابل محیط بانان سالخورده، گفت: هرسال باید جذب محیط بانان برای حفاظت بهتر ازعرصه های طبیعی کشور صورت گیرد.

خیلدار با بیان اینکه محیط بانان ضابط خاص دادگستری هستند، گفت: محیط بانان اگر قانون نحوه به کارگیری سلاح رارعایت کنند مشکلی وجود نخواهد داشت، اما شرایط احراز استفاده از سلاح محیط بان برای قاضی سخت است، چون دربسیاری از شرایط اثبات اینکه کدام طرف یعنی محیط بان و یا متخلف اقدام به تیراندازی و شلیک کرده برای قاضی سخت است زیرا دوربینی هم برای ثبت وجود ندارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه  همه شکارچیان متخلف نیستند، تصریح کرد: باید تنویر افکارعمومی صورت گیرد تا نگاه ها به حیات وحش و محیط زیست آگاهانه و علمی باشد، بنابراین دربحث استفاده از سلاح شکاری نیز باید قوانین بهتری مصوب کرد./

پایان پیام   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet