ایام محرم 1398
1388/02/22 10:25:00
سرویس صحن

مجلس دولت را مکلف به فراهم کردن تمهیدات لازم برای اجرای طرح ایمنی زیستی کرد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه دولت را مکلف کردند تا تمهیدات لازم برای اجرای طرح ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، بر این اساس دولت موظف است تمهیدات لازم مربوط به تولید، رهاسازی، نقل و انتقال فرامرزی، صادرات، واردات، عرضه، خرید، فروش، مصرف و استفاده از موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی با رعایت مفاد این قانون را فراهم آورد.

طراحان در ضرورت تصویب این طرح آورده‌اند: با وجود این که فناوری زیستی جدیدنقش بسیار زیادی در پیشرفت زندگی و سلامت بشر دارد لیکن ممکن است نگرانی‌هایی نیز در خصوص خطرات احتمالی آن بر سلامت انسان و محیط زیست وجود داشته باشد از این روی در پاسخ به مجموعه نگرانی‌هایی که در سطوح ملی و بین‌المللی وجود دارد و در راستای توسعه ایمن «فناوری زیستی» جدید در کشور و کاهش مخاطرات احتمالی ناشی از آن تصویب قانون و مقررات ایمنی زیستی در چهارچوب پروتکل ایمنی زیستی «کارتاهنا» به عنوان مهمترین سند بین‌‌المللی در خصوص «موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی» مصوب 29/5/1382 در کشور الزامی است.

در ماده یک این مصوبه روش‌های آزمایشگاهی کار با اسیدهای نوکلئیک از جمله اسید دی‌اکسید ریبونوکلئیک نو ترکیب و انتقال مستقیم اسیدهای نوکلئیک به داخل سلول‌ها یا اندامک‌‌ها از جمله فناوری زیستی جدید تعریف شده است.

همچنین مجموعه‌ای از تدابیر، سیاست‌ها، مقررات و روش‌هایی برای تخمین بهره‌برداری از فواید فناوری زیستی جدید و پیشگیری از آثار سوء احتمالی کاربرد این فناوری بر تنوع زیستی، سلامت انسان، دام، گیاه و محیط زیست در زیرمجموعه بحث ایمنی زیستی تعریف شده است.

در ادامه موجود زنده تغییر شکل یافته در این مصوبه به معنای هرگونه موجود زنده‌ای است که دارای ترکیب جدید مواد ژنتیکی است که از طریق استفاده از فناوری زیستی به دست می‌آید تعریف شده است.

اما موجود زنده براساس این مصوبه عبارتست از هر ماهیت زیستی که قابلیت تاکثیر یا انتقال ماده ژنتیکی خود را از قبیل سازواره‌های سترون، ویروس‌ها و شبه ویروس‌ها داشته است.

این گزارش می‌افزاید: در این طرح همچنین مباحثی همچون رهاسازی، آزمایش میدانی و انتشار ناخواسته به تفکیک تعریف و مشخص شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet