هدر موبایل
1395/06/02 11:12:47
سرویس صحن
نمایندگان ملت مطرح کردند:

موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95؛از دغدغه های جلوگیری از بی‌انضباطی مالی تا تاکید بر ضرورت خروج از رکود

نمایندگان ملت، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور به بیان دلایل موافقت و مخالفت خود پرداختند.
موافقان و مخالفان کلیات لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95؛از دغدغه های جلوگیری از بی‌انضباطی مالی تا تاکید بر ضرورت خروج از رکود نمایندگان ملت، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور به بیان دلایل موافقت و مخالفت خود پرداختند. https://cdn.icana.ir/d/019/201601101935552066.jpg موافقان,و,مخالفان,کلیات,لایحه,اصلاح,قانون,بودجه,سال,95؛از,دغدغه,های,جلوگیری,از,بی‌انضباطی,مالی,تا,تاکید,بر,ضرورت,خروج,از,رکود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 2 شهریور) مجلس شورای اسلامی به بیان دلایل موافقت و مخالفت خود با لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور پرداختند. موافقان این لایحه خروج از وضعیت رکودی همراه با پرداخت بدهی‌های دولت را بیان کردند اما مخالفان بی‌انضباطی مالی همراه با افزایش بدهی‌های دولت را پیش کشیدند.

مهرداد بائوج لاهوتی به عنوان نماینده مخالف این لایحه گفت: طبق ماده 148 آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان پس از توزیع گزارش نهایی کمیسیون‌های تخصصی، 10 روز فرصت دارند پیشنهادات‌شان را برای بررسی به صحن علنی پارلمان ارائه دهند، اما گزارش اصلاحیه بودجه روز گذشته در کازیو نمایندگان قرار گرفته است و امروز در صحن علنی مطرح شده که این خلاف آیین‌نامه داخلی پارلمان است.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به لاهوتی گفت: گزارش اصلاحیه بودجه هفته گذشته در کازیو نمایندگان توزیع شده است.

در ادامه نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: این دومین باری است که این اتفاق در مجلس مطرح می‌شود. یکبار دولت گذشته درخواست 74 هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌‌هایش را تقدیم مجلس کرده بود که با مخالفت نمایندگان مواجه شد اما امروز می‌خواهیم به دولت یازدهم اجازه دهیم 45 هزار میلیارد تومان از پولی که اصلا وجود ندارد، بدهی‌هایش را بپردازد.

وی تأکید کرد: این خلاف قانون است، ما امروز باید حواس‌مان را جمع کنیم چرا که فردا روزی باید نزد خداوند و مردم پاسخگو باشیم.

بدهی‌های دولت باید تسویه شود

کاظم دلخوش اباتری به عنوان نماینده موافق گفت: مباحث مطرح شده در رابطه با اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور، 3 کمیسیون مجلس آن را مورد بحث و بررسی قرار داده و با طرح اصلاحاتی آن را تصویب کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در تبصره 35 مواردی مطرح شده که ایرادات پیشین را حل نموده و ما به هیچ عنوان وام‌های کلان اقتصادی را مطرح نکردیم. در تبصره 36 نیز موضوع رکود اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است. در بیشتر شهرهای کشور پیمانکاران با مشکلاتی روبه رو هستند. شهرداری‌ها باید مطالبات خود را دریافت کنند.

وی در ادامه گفت: مشکلات عدیده حوزه سلامت کشور با انجام اصلاحیه قانون بودجه حل خواهد شد. بودجه سلامت به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم تبدیل شده است.

باید مانع پیش خوری بودجه توسط دولت شویم

سید کمال الدین شهریاری به عنوان نماینده مخالف گفت: دولت با ارائه اصلاحیه بودجه در واقع اقدام به پیش خوری بودجه می‌کند که اتفاق خوشایندی نیست.

نماینده مردم دشتی، تنگستان، دیر و کنگان در مجلس شورای اسلامی گفت: در تبصره 35 آمده است که از دارایی‌های خارجی حاصل از تولید ناخالص ملی باید کسب بودجه شود اما آیا از محل تجدید دارایی‌ها درآمدی کسب نشده است؟

وی در ادامه گفت: ما نباید اجازه دهیم که دولت از تجربه‌های اشتباه دولت‌های پیشین که از دولت نهم آغاز شده بود، استفاده کند. اگر دولت اقدام به پیش خوری بودجه کند در سال آینده با مشکلات جدیدی مواجه خواهد شد.

شهریاری گفت: طبق تبصره 36 اوراق قرضه منتشر خواهد شد این به این معنی است که اگر امسال 100 تومان اوراق منتشر نماییم سال آینده باید 120 تومان بپردازیم. بودجه باید از محل درآمدها هزینه‌ها را تعیین کند. این روند منجر به انتشار اسکناس بدون پشتوانه خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر امروز رئیس کل بانک مرکزی اعلام می‌کند نرخ تورم تک رقمی شده است این موضوع به واسطه انضباط پولی و بانکی بوده است که با تصویب اصلاحیه لایحه بودجه این موضوع منجر به بی‌انضباطی خواهد شد.

اصلاحیه بودجه منجر به خروج کشور از رکود خواهد شد

غلامرضا کاتب به عنوان نماینده موافق لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور گفت: همه می‌دانند که کشور در شرایط رکودی گرفتار است و همه به دنبال خروج از این وضعیت هستیم. با انتشار اوراق قرضه برای تامین هزینه‌های عمرانی، کشور از وضعیت رکود خارج خواهد شد.  

عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: پروژه‌های بر زمین مانده نیازمند حمایت جدی هستند. 197 هزار میلیارد تومان هزینه جاری کشور بوده و 58 هزار میلیارد تومان جهت پروژه‌های عمرانی کشور اختصاص داشته است. متاسفانه بودجه موردنیاز پروژه‌های عمرانی تاکنون تامین نشده است.

وی تصریح کرد: بدهی‌های انباشته بیمارستان‌ها را فلج کرده است و تعداد زیادی از پزشکان تاکنون حق‌الزحمه خود را دریافت نکرده‌اند. امروز بیماران نمی‌توانند بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

دولت به جای تنبیه، تشویق می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی به عنوان نماینده مخالف لایحه اصلاح قانون بودجه 95 کل کشور، گفت: تاکنون 3 مرتبه اصلاح قانون بودجه از سال 92 درخواست شده است اما مجلس تاکنون با آن موافقت نکرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: دولت دهم در سال 92 یک مرتبه تقاضای اصلاح قانون بودجه را مطرح نمود که مجلس با آن مخالفت کرد. دولت فعلی نیز یک مرتبه در مجلس نهم درخواست اصلاح بودجه را مطرح نمود که نمایندگان با آن مخالفت کردند.

وی تصریح کرد: اگر دولت به دلیل سیاست‌های مالی نامشخص منجر به وارد شدن شوک اقتصادی به مردم شود، بی‌انضباطی مالی است. ما نباید دولت را به دلیل بی‌انضباطی مالی تشویق کنیم و اجازه دهیم به دلیل سیاست‌های غلط مردم متضرر شوند.

پورابراهیمی تاکید کرد: با اصلاح لایحه بودجه سال 95 دولت به جای تنبیه برای بی‌انضباطی مالی تشویق می‌شود. تصویب اصلاحیه بودجه اثرات نامشخصی دارد که منجر به افزایش بدهی‌های دولت خواهد شد.

وی گفت: اصلاح ترازنامه بانک‌ها اقدامی است که باید هرچه سریع‌تر انجام شود زیرا با ادامه این روند سم مهلکی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌شود. تصمیم اشتباه در مورد لایحه بودجه منجر به یک فاجعه بزرگ برای کشور خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: با اصلاح لایحه بودجه حتی یک ریال هم برای صنایع اقتصادی و پروژه های بر زمین مانده هزینه نخواهد شد.

وی گفت: دولت باید به طور مشخص بیان کند که چه رقمی بدهی دارد، درخواست بودجه به صورت خرد برای پرداخت بدهی‌ها منجر به افزایش بدهی خواهد شد.

پورابراهیمی گفت: کارت سوخت منجر به کاهش مصرف سوخت در کشور شده بود به گونه ای که تاکنون حداقل 100 میلیارد دلار از هزینه برای سوخت جلوگیری شده بود. حذف کارت سوخت به صلاح نیست.

خروج از رکود اقتصادی با تسویه بدهی‌های دولت

فرج الله رجبی به عنوان نماینده موافق لایحه اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور، گفت: نمایندگان محترم بیان می‌کنند که اعتبارات عمرانی استان‌ها به صورت قطره‌چکانی پرداخت می‌شود و از آن به عنوان بزرگ‌ترین دغدغه یاد می‌کنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب اصلاحیه بودجه می‌تواند بودجه را به پروژه‌های عمرانی تزریق کرده و منشا تحرک اقتصادی باشد. فعالیت اقتصادی با پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران محقق خواهد شد.

وی در ادامه گفت: رکود اقتصادی معضلی است که باید با فعال کردن پروژه‌های عمرانی آن را حل کنیم. ارائه تسهیلات همراه با پرداخت بدهی‌ها اقدامی است که باید دولت آن را هرچه سریع‌تر عملیاتی کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet