انتخابات ریاست جمهوری
1388/02/22 16:27:00
سرویس بین الملل

بروجردی: کشورهای اسلامی در مقابل هجوم بیگانگان به سرزمین‌های اسلامی بیایستند

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهای اسلامی با تقویت هر چه بیشتر روابط و مناسبات دوستانه خود در مقابل هجوم بیگانگان به سرزمین‌های اسلامی بیایستند.

به گزارش خانه ملت، "حسن المثنی" قائم مقام وزیر امور خارجه یمن امروز با علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ابتدا بروجردی با اشاره به اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و یمن، روابط فی‌مابین را خوب و در عین حال برخوردار از ظرفیت گسترده‌ای برای توسعه ارزیابی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به گسترش هرچه بیشتر مناسبات و همکاری‌های خود با کشورهای اسلامی و عربی از جمله یمن به دیده اهمیت می‌نگرد.

وی در ادامه با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رییس مجلس شورای اسلامی به یمن، بر اهتمام مجلس در گسترش روابط و مناسبات دوستانه و برادرانه با این کشور تاکید کرد و گفت: رفت‌وآمدهای مقامات عالی رتبه سیاسی و پارلمانی دو کشور گام بلندی در توسعه بیش از پیش همکاری‌ها و ارتباطات فی‌مابین است.

بروجردی در ادامه با انتقاد از حضور نظامی بیگانگان در منطقه، آن را تلاشی در جهت توسعه‌طلبی و برتری‌جویی قدرت‌های سلطه‌گر دانست و تاکید کرد: امنیت منطقه، باید به دست کشورهای همان منطقه تامین شود و حضور گسترده نظامی، امنیت آفرین نیست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر در افغانستان و پاکستان نیز گفت:‌ کشورهای اسلامی باید در پی تقویت هر چه بیشتر روابط و مناسبات دوستانه خود در مقابله با تهدیدات علیه حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اعضای جامعه بزرگ کشورهای مسلمان باشند و در مقابل هجوم بیگانگان به سرزمین‌های اسلامی بیایستند.

وی با اشاره به برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: تبلیغات سیاسی منفی دنیای غرب علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در راستای توطئه ضعیف نگه داشتن جهان اسلام صورت می‌گیرد، و غرب تمایلی به از دست دادن انحصار کسب دانش و فناوری‌های نوین برای نسل‌های آینده را ندارد.

در ادامه این دیدار هم‌چنین "حسن المثنی" قائم مقام وزیر امور خارجه یمن با ابراز خرسندی از نخستین سفر خود به جمهوری اسلامی، هدف از این سفر را انتقال پیام مقامات عالی سیاسی کشورش برای توسعه هر چه بیشتر روابط و مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: یمن به گسترش بیش از پیش روابط و همکاری‌های خود در زمینه‌های سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران می‌اندیشد و اراده مقامات عالی رتبه یمن بر تعمیق مناسبات دوستانه فی‌مابین تعلق دارد.

وی در ادامه با اشاره به قدرت منطقه‌ای کشورمان، بر لزوم توسعه روابط دوستانه بین تمام کشورهای اسلامی تاکید کرد.

وی با بیان این‌که پیوندهای دوستی بین مردم دو کشور عمیق و تاریخی است، از سفر آتی رییس مجلس شورای اسلامی به کشورش به عنوان نقطه عطفی در گسترش روابط دو کشور نام برد و گفت: امیدواریم این سفر به تحقق اهداف آرمانی در مناسبات دو کشور کمک شایانی کند.

وی در ادامه استفاده صلح‌آمیز کشورمان از انرژی هسته‌ای را یک حق قانونی و مشروع دانست و خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران و تمام کشورهای اسلامی به موجب معاهدات بین‌المللی حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای دارند. لازم به ذکر است در این دیدار، بروجردی از همتای یمنی خود برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet