هدر موبایل
1395/06/03 10:52:31
سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

اجرای برجام؛ یا همه یا هیچ/ ایران قائل به اجرای تمام برجام است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند یا همه برجام اجرا میشود یا اینکه در صورت رد برجام از سوی طرف مقابل، ایران نیز برجام را آتش می زند. همچنین نمایندگان مجلس، اظهار نظر کنونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تحت تاثیر فضای تبلیغاتی می‌دانند.
اجرای برجام؛ یا همه یا هیچ/ ایران قائل به اجرای تمام برجام است نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند یا همه برجام اجرا میشود یا اینکه در صورت رد برجام از سوی طرف مقابل، ایران نیز برجام را آتش می زند. همچنین نمایندگان مجلس، اظهار نظر کنونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تحت تاثیر فضای تبلیغاتی می‌دانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608109272451173.jpg اجرای,برجام؛,یا,همه,یا,هیچ/,ایران,قائل,به,اجرای,تمام,برجام,است Icana

سرویس سیاسی خبرگزاری خانه ملت، احمد خزایی -پس از توافق جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای با 1+5، خیلی زود همه اذهان به سمت آینده برجام رفت. با توجه به نزدیک شدن به پایان عمر دولت اوباما، گمانه زنی ها در خصوص فرجام برجام بیشتر شد. اوج اظهار نظرات در خصوص برجام از سوی طرف آمریکایی بود که قطعا فضای انتخاباتی در این کشور بر روی سرانجام برجام تاثیرگذار بوده است.

باید توجه داشت که توافق هسته ای بین ایران و 1+5 به لحاظ حقوقی تمام مراحل و ضوابط قانونی خود را طی کرده است و نمی‌توان به سادگی از کنار این موضوع گذشت. علاوه بر جنبه پر رنگ حقوقی برجام، این توافقنامه به لحاظ سیاسی نیز به شدت مورد توجه محافل سیاسی مختلف در جهان قرار داشته و دارد.

اهمیت سیاسی و حقوقی برجام تا حدی است که نقض این توافقنامه از سوی هر کشوری در جهان بازخورد فراوانی خواهد داشت. با توجه به اینکه در برجام هر دو طرف به دنبال رفع نگرانی‌های خود و طرف مقابل بودند و سعی بر حفظ منافع خود داشتند، قطعا نقض برجام برای کشور ناقض آن، پیامدهای سنگین سیاسی و حقوقی خواهد داشت.

حساسیت این روزهای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا، سبب شده تا نامزدهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در خصوص برجام مواضع مختلفی را اتخاذ کنند. برخی ها عنوان می کنند هیلاری کلینتون نسبت به برجام خوشبین نیست یا اینکه جمهوری خواهان برجام را توافق شخصی اوباما می دانند. احتمال قوی که در این زمینه وجود دارد این است که هر کدام از این دو فرد در صورت پیروزی در انتخابات، قطعا مواضع واقع بینانه تری را نسبت به برجام اتخاذ می کنند که با مواضع فعلی آن ها تفاوت بسیار زیادی دارد.

اظهار نظر کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا که رنگ و بوی انتخاباتی پر رنگی در آن ها دیده می شود، البته این اظهارات در ایران بی پاسخ نمانده و مقام معظم رهبری در راس نظام، مواضع روشنی را اتخاذ کرده اند که پایانی بر بازی‌های انتخاباتی آمریکایی ها بوده است.

رهبرمعظم انقلاب تأکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری امریکا مبنی بر پاره‌کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره نقض عهد متقابل است.

در این زمینه گفت‌وگوهایی را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام داده‌ایم که در ادامه می خوانید.

 

 

تغییرات سیاسی آمریکا بر روی اجرای برجام تاثیری ندارد

محمد کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیرامون برجام، اظهار داشت: برجام تعهدی بین دولت‌ها است که بعد از پشت سر گذاشتن مذاکرات فراوانی به دست آمده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان برخی از اعضای نمایندگان کنگره آمریکا پیرامون رویکرد کاندیداهای ریاست جمهوری در آمریکا، بیان کرد: ادعای نمایندگان کنگره آمریکا در این زمینه قابل پذیرش نیست، زیرا در برجام قطعا دولت ها در مقابل تعهدات خود ملتزم هستند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جابجایی دولت‌ها یک امر عرفی و بین المللی است و این جایجایی ها تاثیری بر تعهدات بین المللی کشورها ندارد.

محمد کاظمی 3406756/28/2016 11:53:05 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101867251842_Thum.jpgمحمد کاظمی
محمد کاظمی

 

کاظمی با اشاره به ادعای جمهوری خواهان آمریکا مبنی بر اینکه برجام تعهد شخصی اوباما است، متذکر شد: این توافق نامه مربوط به شخص خاصی نیست.

وی افزود: طرف های مقابل ایران، برای امضای این توافقنامه ساز و کار خاصی داشته‌اند و ما نیز بر اساس مصالح ملی و بنا بر توصیه و تدابیر مقام معظم رهبری یک کار قانونی را انجام داده‌ایم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام تعهدی برای همه طرف‌های مذاکره کننده است، گفت: شرایط اجرای توافقنامه برجام بحث دیگیری است که خوشبختانه هیئت نظارت بر برجام که متشکل از هر سه قوه در شورایعالی امنیت ملی، کاملا مسائل را رصد و مقابله به مثل می کند.

وی در خصوص ادعاهایی مبنی بر بدبینی هیلاری کلینتون به برجام، اظهار داشت: این موضوع صرفا یک اظهار نظر است. بعد از امضای یک توافق بین المللی، بحث خوشبینی و بد بینی مطرح نیست بلکه بعد از انعقاد قراردادهای بین المللی باید به مفاد قرارداد توجه داشت.

 

 

برجام با واگذاری دولت اوباما به رئیس‌جمهور بعدی قابل نقض نیست

علی بختیار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه برجام یک معاهده بین المللی بوده که میان ایران و گروه 1+5 به امضا رسیده، گفت: این معاهده دارای مصوبه شورای امنیت است لذا امکان عدم اجرا یا لغو آن از سوی آمریکا آن هم به واسطه تغییر دولت آمریکا وجود ندارد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: معاهدات بین المللی الزام آور بوده و اظهارات جمهوری خواهان در این باب که برجام صرفا متعلق به اوباماست و رئیس جمهور بعدی الزامی به اجرای آن ندارد، در چارچوب حقوق بین المللی نیست.

علی بختیار 3406757/10/2016 12:46:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105345978514_Thum.jpgعلی بختیار
علی بختیار

 

وی ادامه داد: در نهایت اگر بخواهند به این بهانه برجام را نادیده بگیرند و طبق فرموده مقام معظم رهبری آن را پاره کنند، ما آن را آتش خواهیم زد ضمن اینکه منافعی که در چارچوب این معاهده ترسیم شده برای دو طرف بوده و اگر نقض شود مجلس شورای اسلامی نیز جلوی آن خواهد ایستاد.

بختیار در ادامه بیانیه و مصوبات حزبی در آمریکا را فاقد ضمانت اجرایی دانست و بیان کرد: حقوق داخلی آمریکا نمی تواند ناقض حقوق بین المللی باشد و قواعد بین المللی برا قوانین داخلی دولت ها ارجح است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا قوانین حاکم بر جامعه بین الملل و مقررات شورای امنیت قابل نقض نیست و سخنان بی منطق جمهوری خواهان به دلیل استفاده تبلیغاتی بوده و اجرا شدنی نیست.

 

اظهارات ضدبرجامی مقامات آمریکا، تبلیغاتی و انتخاباتی است

ولی الله نانواکناری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی درباره احتمال اجرایی نشدن برجام از سوی رئیس  جمهور بعدی این کشور، گفت: قطعا اظهارات و تحرکات مقامات آمریکایی درباره جمهوری اسلامی و مقوله توافق هسته ای، یک اقدام تبلیغاتی در آستانه انتخابات ایالات متحده است.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آمریکایی ها به دنبال آن هستند که با فرافکنی درباره مذاکرات هسته ای و برجام، به نوعی تنور انتخابات در این کشور را گرم بکنند تا مردم برای حضور در این عرصه ترغیب شوند.

ولی الله نانواکناری 3406756/29/2016 3:31:34 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104206873144_Thum.jpgولی الله نانواکناری
ولی الله نانواکناری

 

وی با اشاره به نقش و تأثیرگذاری لابی های صهیونیستی در موضع گیری و اقدامات مقامات آمریکایی، گفت: صهیونیست ها قطعا در آینده سیاسی احزاب در آمریکا نقش به سزایی دارند، از این رو جمهوری خواهان و دموکرات ها به دنبال آن هستند که با موضع گیری در راستای اهداف صهیونیست ها، آرای و حمایت آن ها را جلب کنند.

نانواکناری تصریح کرد: در شرایط کنونی ایران به عنوان یکی از طرفین اجرای برجام، به تمام تعهدات خود عمل کرده و امروز نوبت آمریکایی ها است که به تعهداتشان در راستای برجام تن داده و به آن ها عمل کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: آمریکایی ها در نظر دارند که با فرافکنی عملا خود را از فشار افکار عمومی در مورد اجرای نشدن تعهداتشان بیرون بکشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: در شرایط کنونی اوباما به عنوان رئیس جهور آمریکا باید در جهت عملیاتی کردن برجام اقدام کند و رئیس جمهور آینده این کشور نیز باید به تعهدات ایالات متحده پایبند باشد، زیرا برجام، یک توافق بین المللی است و آمریکا قادر به نقض یک طرفه آن نیست.

«لی همیلتون» ضمن طرح احتمال عدم پایبندی دولت بعدی آمریکا به برجام به تشریح پارادوکس سیاست خارجی آمریکا درباره حمایت واشنگتن از حکومت های غیردموکراتیک خاورمیانه پرداخت.

 

بر هم زدن برجام توسط رئیس جمهور آینده آمریکا ناقض ادبیات حقوق بین الملل است

محمدمهدی برومندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اظهارات اخیر عضو شورای امنیت داخلی آمریکا تاکید کرد: اینکه گفته می شود تضمینی برای اجرای برجام توسط رئیس جمهور بعدی آمریکا نیست، به دور از ادبیات حقوق بین الملل است.

محمد مهدی برومندی 3406757/5/2016 11:43:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104697040005_Thum.jpgمحمد مهدی برومندی
محمد مهدی برومندی

 

نماینده مردم مرودشت در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر فضای سیاسی آمریکا تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری است، دو گروه جمهوری خواه و دموکرات رقابت شدیدی دارند، هر چند که مسائل داخلی و بحث های آن ها را رصد میکنیم اما کاری به موضوعات داخلی آمریکا نداریم با این حال برای تک تک ادعاهایی که دارند برنامه ریزی می‌کنیم و پاسخ داریم.

وی با بیان اینکه برجام به عنوان قائده توافق پذیرفته شده بین المللی در نظام حقوق بین الملل ثبت شده و حقوقی است، تاکید کرد: طبیعتا هیچ دولتی نمی تواند و نباید چارچوب و قائده پذیرفته شده بین المللی که به رسمیت رسیده است را بر هم بزند.

این نماینده با اشاره به پایبندی ایران به تعهداتش گفت: ما در چارچوب برجام فعالیت هسته ای را محدود کردیم و در بازدید از سایت هسته ای فردو و نطنز مشخص شد که سانتریفیوژها باز شده و آنچه که در برجام تکلیف شده بود انجام داده ایم بنابراین انتظار داریم در جامعه بین المللی که خواهان نظم و رعایت حقوق مردم هستند با ادبیات حقوقی صحبت شود.

برومندی تاکید کرد: اگر طرف مقابل مسائل حقوقی را کنار بگذارند ما  بسیارآماده هستیم تا کمتر 24 ساعت به همه توان خود و حتی بیشتر از توافق برگردیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برآورد ما این است که چنین اظهاراتی تحت تاثیر فضای انتخابات است اما روزی مشخص شود که میخواهد قائده بین المللی را زیر پا بگذارند بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی اقدام متقابل در خصوص برنامه هسته ای صورت می گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet