هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کمالی‌پور مطرح کرد:

سازمان‌ ثبت در اجرای طرح‌کاداستر به حقوق‌ مردم تعدی‌ نکند/ رفع زمین‌خواری با تعیین تکلیف اراضی‌دولتی

سرویس اجتماعی
نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه در اجرای طرح کاداستر نباید به حقوق مردم تعدی کرد، گفت: تعیین تکلیف اراضی دولتی درکاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی، کاهش کلاهبرداری‌ها و رفع زمین‌خواری‌ها موثر است.
دوشنبه 8 شهریور 1395 ساعت 12:49
سازمان‌ ثبت در اجرای طرح‌کاداستر به حقوق‌ مردم تعدی‌ نکند/ رفع زمین‌خواری با تعیین تکلیف اراضی‌دولتی نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه در اجرای طرح کاداستر نباید به حقوق مردم تعدی کرد، گفت: تعیین تکلیف اراضی دولتی درکاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی، کاهش کلاهبرداری‌ها و رفع زمین‌خواری‌ها موثر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg سازمان‌,ثبت,در,اجرای,طرح‌کاداستر,به,حقوق‌,مردم,تعدی‌,نکند/,رفع,زمین‌خواری,با,تعیین,تکلیف,اراضی‌دولتی Icana

یحیی کمالی‌پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص اجرای طرح کاداستر از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: طرح کاداستر در شرایطی که اختلافات ملکی با تعدد دعاوی حقوقی در مراجع دادگستری وجود دارد که در مواردی این دعاوی بین افراد یا بین افراد و دولت بود توانست تا حدودی موثر واقع می‌شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر بتوان در راستای اجرای قانون کاداستر به صورت جامع تمامی اراضی دولتی را از بلاتکلیفی درآورد تا مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی مشخص شود در کاهش ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی، کاهش کلاه‌برداری‌ها و زمین خواری‌ها گام بزرگی برداشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کنار اجرای طرح کاداستر باید به حقوق افراد و تصرفات آنها توجه داشت، تصریح کرد: دولت تا زمانی که مالکیت بلامنازع خود را بر اراضی مشخص نکرده سازمان ثبت اسناد و املاک نباید نسبت به صدور سند اقدام کند.

کمالی‌پور ادامه داد: در مواردی که اختلاف و تداخلی در خصوص حدودات اربعه املاک وجود دارد، سازمان ثبت اسناد و املاک باید ورود کند اما نباید با ارائه گزارش صرف از سوی ادارات مربوطه نسبت به صدور سند اقدام کند بلکه باید کارشناسان ثبتی خود را به محل فرستاده  تا گزارش را با واقعیت تطبیق دهد و چنانچه اختلافی هست در راستای رفع اختلاف مانع صدور سند ثبتی شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: گزارش‌هایی از مردم مبنی بر تعدی به حقوق آنان در اجرای طرح کاداستر به ما ارائه شده است با این مضمون که از حدوداتی که در اسناد تنظیمی ذکر شده احساس نگرانی کردند چراکه با حقوق افراد تداخل دارد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای اجرای طرح کاداستر باید از کارشناسان خبره و بیشتری استفاده کند و سرعت عمل به کار بدهند ضمن اینکه دقت داشته باشند تا به حقوق مردم تعدی نشود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، آیت الله آملی لاریجانی یکی از راهکارهای مبارزه با  زمین خواری را سنددار کردن اراضی دولتی دانست و گفت: سنددار کردن اراضی دولتی یکی از کارهای مهم بوده ولی برخی گزارشها حکایت از آن دارد که بعضا در اینگونه سندها به حقوق مردم تعدی شده و مستثنیات مردم، دولتی تلقی شده و برای آن سند صادر شده است بنابراین سازمان ثبت باید دقت لازم در زمینه رعایت حق الناس را داشته باشد و مدیران کل ثبت در استانها بر این روند نظارت کافی داشته باشند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر