هدر موبایل
1395/06/09 13:59:31
سرویس اقتصادی
نمایندگان مردم در گفت وگو با خانه ملت؛

اتمام حجت با بوئینگ و ایرباس

نمایندگان مردم در خانه ملت از بدعهدی دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران انتقاد کردند.
اتمام حجت با بوئینگ و ایرباس نمایندگان مردم در خانه ملت از بدعهدی دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران انتقاد کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201608103175956549.jpg اتمام,حجت,با,بوئینگ,و,ایرباس Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی: نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور با بالا رفتن سن هواپیماهای موجود در کشور بیش از پیش به ذهن متبادر می شود،در این میان وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم که استارت خرید هواپیما و بهسازی ناوگان هوایی کشور را زده در عمل با تحریم ورود هواپیما به ایران از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون روبرو بوده و همچنان با چالش‌های عمیقی مواجه است.

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مورد انتظار بعد از اجرایی شدن برجام در اقتصاد ایران بازسازی و نوسازی ناوگان هوایی کشور بوده که متاسفانه با وجود عقد قرارداد برای خرید هواپیما اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در تصویب لایحه‌ای مبنی بر ممنوعیت فروش هواپیما به ایران مذاکرات را در ابهام فرو برده است.

هواپیما ، بویینگ در حال تیک آف بوئینگ 3406755/6/2016 12:24:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605109218427687_Thum.jpg

 هواپیما ، بویینگ در حال تیک آف بوئینگ

با ادامه روند بدعهدی طرف غربی برای فروش هواپیما به ایران اصرار دولت برای خرید این هواپیماها جای تعجب دارد زیرا بسیاری از کشورهای دیگر و همچنین شرکت های مختلف خواهان طرف قرارداد قرار گرفتن با ایران برای فروش هواپیما هستند.

خرید هواپیما هر چند برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی لازم و ضروری است اما در شرایط فعلی کشور می توان با خرید قطعات نیز به این مهم تا حدودی دست یافت.

باید بدانیم کشورهایی که در حال حاضر بدعهدی در فروش هواپیما به ایران دارند در صورت فروش آن نیز برای ارایه خدمات پس از فروش و تامین قطعات سنگ اندازی های بسیاری را انجام خواهند داد از این رو باید بدانیم که تنها در فضای رقابتی می توانیم به مطالبه خود در نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی برسیم.

واگذاری مسئولیت خرید هواپیما به بخش خصوصی یکی از مهم ترین مولفه هایی است که می تواند خرید با صرفه و با کیفیت را برای کشور محقق کند از این رو دولت به ویژه وزارت راه و شهرسازی باید پای خود از میدان خرید هواپیما را خارج کند.

خبرگزاری خانه ملت،در گفت وگویی با نمایندگان مردم در مجلس به بررسی ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی و ضرورت بازنگری در قرارداد با دو شرکت بوئینگ و ایرباس پرداخته که در ذیل می خوانید:

اقبال محمدیان 3406758/8/2016 4:04:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608107202728228_Thum.jpg
اقبال محمدیان

 

محمدیان: بدعهدی بوئینگ و ایرباس با خرید هواپیما از دیگر شرکت ها جبران شود

اقبال محمدیان درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با تاکید برضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور،گفت:خرید هواپیما یا قطعات آن یکی از اقداماتی است که می تواند نوسازی ناوگان هوایی و کاهش خطرات احتمالی آن را منجر شود.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به عقد قرارداد ایران با دو شرکت بوئینگ و ایرباس و بدعهدی های مکرر این دو شرکت، افزود: با توجه به بدعهدی این دو شرکت در فروش هواپیما به ایران ،باید کشور دیگری برای عقد قرارداد در این باره پیدا شود.

کشورهای بسیاری خواهان عقد قرارداد با ایران هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کشورهای بسیاری خواهان عقد قرارداد با ایران برای فروش هواپیما به ما هستند،تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی باید با شناسایی کشورهای مقید به قرارداد اقدام به خرید هواپیما کند تا به این ترتیب نوسازی ناوگان هوایی کشور صورت بگیرد.

محمدیان با بیان اینکه خرید قطعات هواپیما نیز دیگر گزینه پیش رو برای نوسازی ناوگان هوایی کشور است، گفت: باید برای جلب اعتماد مسافران ناوگانی مطمئن را در نظر بگیریم تا به این ترتیب سهم حمل و نقل هوایی ما هر روز کمتر نشود.

توان تولید هواپیما در ایران وجود دارد

وی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر دفاع در خصوص تلاش برای ساخت هواپیما در کشور، افزود: با توجه به وجود جوانان تحصیل کرده در کشور و دانش و تخصص فنی بالا توان تولید هواپیما وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: باید دانش فنی کشور به سمت تولید هواپیما در داخل هدایت شود تا به این ترتیب فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث نگاه به درون عملیاتی شود.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی نیازمند برنامه ریزی منسجم و کارآمد بوده تا به این ترتیب با بدعهدی کشور طرف قرارداد خللی در خدمت رسانی این ناوگان صورت نگیرد.

مهرداد بائوج لاهوتی 3406756/29/2016 11:48:11 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104325397174_Thum.jpg
مهرداد بائوج لاهوتی

 

بائوج لاهوتی: مذاکره با بوئینگ و ایرباس با رعایت خط قرمزها باشد

مهرداد بائوج لاهوتی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به عمر بالای ناوگان حمل و نقل هوایی کشور،گفت: نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور برای کاهش خطرات احتمالی ناشی از سوانح هوایی ضروری است.

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه تجربه نشان داده که ما از هواپیماهای شرقی خاطره خوبی نداریم، افزود: بهترین گزینه برای خرید هواپیما کشورهای غربی بوده که تولیدکنندگان بهترین هواپیماهای ایمن دنیا هستند.

نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی با خرید هواپیما و قطعات با کیفیت

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید براینکه مذاکره با دو شرکت ایرباس و بوئینگ باید با رعایت تمامی خط قرمزها صورت بگیرد، تصریح کرد: در نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی باید به فکر خرید هواپیما و قطعات باکیفیت باشیم تا هزینه دوباره به کشور تحمیل نشود.

وی با بیان اینکه خرید بیش از 100 فروند هواپیما کار بزرگی است،افزود: نباید با برخی برعهدی ها اجازه ورود هواپیمای بی کیفیت به کشور داده شود.

بسیاری از هواپیماهای ما به علت نداشتن قطعات زمین گیر شده اند

بائوج لاهوتی،ادامه داد:عقد قرارداد با هر کشوری برخی مسائل حاشیه ای را در بر دارد نباید از وجود این مسائل ناامید شویم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تصمیم وزارت راه و شهرسازی در خصوص خرید هواپیما ستودنی است، تصریح کرد: تا اتمام بهانه های کشورهای غربی برای فروش هواپیما به ایران ما می توانیم از ظرفیت خرید قطعات برای نوسازی موقت ناوگان هوایی کشور استفاده کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:بسیاری از هواپیماهای ما به علت نداشتن قطعات زمین گیر شده اند از این رو لازم است خرید قطعات در اولویت قرار بگیرد.

هادی بهادری 3406756/25/2016 10:10:03 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105790629782_Thum.jpg
هادی بهادری

 

بهادری: بدعهدی آمریکا در فروش بوئینگ دست ما را برای معامله با سایرکشورها نمی بندد

سیدهادی بهادری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به لغو قرارداد فروش بوئینگ به ایران،گفت: ضرورتی برای معامله با شرکت بوئینگ که بارها درخصوص قراردادهای خود با ما بدعهدی کرده، وجود ندارد.

نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه بدعهدی آمریکا در فروش بوئینگ به ایران دست ما را برای معامله با سایر کشورها نخواهد بست،افزود: ما مختار به انتخاب کشور طرف قرارداد برای خرید هواپیما هستیم.

وی با بیان اینکه پس از لغو مجوز فروش بوئینگ به ایران بسیاری از کشورها خواهان معامله با ایران در این زمینه بوده اند، تصریح کرد: در حال حاضر ما می توانیم در فضای رقابتی ایجاد شده برای فروش هواپیما بهترین گزینه را برای معامله انتخاب کنیم.

بهادری با تاکید براینکه درحال حاضر میانگین عمر ناوگان هوایی ما بیش از 23 سال است،گفت: ناوگان هوایی ما درحال حاضر فرسوده بوده و باید به نوسازی این ناوگان اقدام شود.

فرودگاه بین المللی امام خمینی فرودگاه بین المللی امام خمینی هواپیما3406755/17/2014 10:05:16 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/69167_Thum.jpg
فرودگاه بین المللی امام خمینی

 

نیازمند ورود فناوری روز درخصوص تعمیر و ساخت قطعات هواپیما هستیم

وی با اشاره به تقسیم کار صورت گرفته میان کشورهای دنیا در زمینه تولیدات مختلف،ادامه داد: ما می توانیم باتکیه برتوان متخصصان داخلی در زمینه تولید قطعات هواپیمایی موفق عمل کنیم.

بهادری با تاکید براینکه باید با کشورهای موفق در زمینه تولید هواپیما معامله کرده و از تجربیات آن ها درتولید بهره بگیریم،تصریح کرد: درحال حاضر بیش از اینکه به تولید هواپیما نیاز داشته باشیم؛نیازمند وارد کردن فناوری روز در خصوص تعمیر و همچنین ساخت قطعات هواپیما هستیم.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه فرسودگی ناوگان حمل و نقل هوایی می تواند مشکل ساز باشد،تاکید کرد: باید هرچه سریع تر به جمع بندی های لازم برای معامله با کشوری مطمئن در زمینه خرید هواپیما برسیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:مدیریت خرید هواپیما از سوی مسئولان امر برای جلوگیری از بدعهدی کشور طرف قرارداد ضروری است.

صدیف بدری 3406755/30/2016 3:02:09 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605102104817080_Thum.jpg
صدیف بدری

 

صدیف بدری:لغو فروش بوئینگ به ایران نقض حقوق بین الملل است/ بدعهدی آمریکا از سوی ایران بی پاسخ نخواهد ماند

صدیف بدری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به بدعهدی آمریکا در فروش بوئینگ به ایران، گفت: این بدعهدی مصداق نقض حقوق بین المللی بوده از این رو باید مورد پیگرد واقع شود.

نماینده مردم اردبیل، نمین،نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی،با تاکید بر اینکه آمریکا با لغو فروش هواپیما خلاف برجام عمل کرده است، تصریح کرد:ایران باید با فشارهای بین المللی مانع از بروز چنین بدعهدی هایی شود.

توانمندسازی کشور در تمامی زمینه ها راهکاری برای مقابله با بدعهدی آمریکا

این نماینده مردم درمجلس دهم، با بیان اینکه توانمندسازی کشور در تمامی زمینه ها راهکاری برای مقابله با بدعهدی آمریکا و کشورهای این چنینی است، افزود: ما توانایی ساخت بهترین هواپیما ها با تکیه بر توانمندی جوانان ایرانی را داریم از این رو باید تلاش ها به این سمت و سو سوق داده شود.

وی با تاکید براینکه دشمنی آمریکا برای ما ثابت شده است،گفت: تاکنون این دشمنی ها کلید شکوفایی اقتصادی برای ما بوده از این به بعد هم باید از آن در راستای توانمند سازی بیشتر بهره ببریم.

این نماینده مردم در مجلس دهم،با بیان اینکه نقض تعهدات از سوی آمریکا باید با پاسخی دندان شکن همراه شود، افزود: باید از طریق مجامع بین المللی به دنبال احقاق حقوق خود باشیم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،از ورود کمیسیون متبوعش به بدعهدی آمریکا در فروش بوئینگ خبرداد و گفت: با برگزاری جلساتی با وزارت راه و شهرسازی پیگیر این موضوع هستیم.

عبدالکریم حسین زاده 3406758/9/2016 9:44:30 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105938892093_Thum.jpgعبدالکریم حسین زاده
عبدالکریم حسین زاده

 

حسین زاده: باید در فضایی رقابتی اقدام به خرید هواپیما کنیم/بخش خصوصی گزینه خوبی برای واگذاری مسئولیت خرید هواپیما

عبدالکریم حسین در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه خرید هواپیما برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور لازم است، گفت: در خرید هواپیما و عقد قرارداد با کشورهای خارجی باید خطوط قرمز نظام حفظ شده و تخطی از آن صورت نگیرد.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بدعهدی مکرر دو شرکت ایرباس و بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران، افزود: به طور حتم کشورهای بسیاری آماده عقد قرارداد با ایران هستند از این رو ما باید از وجود این شرکت ها استفاده کرده و در فضای رقابتی اقدام به خرید هواپیما کنیم.

وی ادامه داد: وجود شرکت های بسیار و اعلام آمادگی آن ها برای فروش هواپیما به ایران نقطه قوتی است که می تواند ترس و دلهره را به دو شرکت ایرباس و بوئینگ وارد کند از این رو آن ها برای اینکه مبادا مشتری دست به نقد خود را از دست بدهند مجبور به پایبندی به مفاد قرارداد خواهند شد.

حسین زاده افزود: بازنگری در ظرفیت های خرید هواپیما و همچنین شرکت های طرف قرارداد با ایران ضروری است.

ضرورت واگذاری مسئولیت خرید هواپیما به شرکت های خصوصی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه واگذاری مسئولیت خرید هواپیما به شرکت های خصوصی می تواند بازدهی کشور در امر نوسازی ناوگان هوایی را افزایش دهد، تصریح کرد: باید در فضای رقابتی داخل بخش خصوصی اقدام به نوسازی ناوگان هوایی کشور کند تا به این ترتیب باری نیز از دوش دولت کم شود.

وی با تاکید بر اینکه خرید قطعات هواپیما نیز گزینه خوبی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی کشور است،گفت: در شرایط فعلی کشور باید هر نوع اقدامی که بهبود وضعیت ناوگان هوایی کشور را تسریع می کند در دستور کار قرار بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:کشورهای غربی باید بدانند در صورت بدعهدی برای فروش هواپیما به ایران نوسازی ناوگان ما متوقف نخواهد شد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet