هدر موبایل
1388/02/23 12:01:00
سرویس صحن
با رای مجلس

مجوز فعالیت متخلفین فناوری زیست محیطی باطل می‌شود

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به مواد طرح ایمنی زیست محیطی مقرر کردند تا در صورت تایید تخلف از سوی کسانی که در زمینه فناوری زیست محیطی فعالیت دارند مجوز فعالیت آنها باطل شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در این ارتباط مقرر کردند: در صورتی که هر یک از دستگاه‌های اجرایی ذی صلاح در خصوص اقدامات اشخاص حقیقی و یا حقوقی فعال در زمینه فناوری زیستی جدید تخطی از مفاد این قانون مشاهده نمایند مکلف هستند ضمن تعلیق موقت مجوز شخص خاطی، مراتب را برای رسیدگی قضایی به مرجع ذی‌صلاح قضایی ارجاع نمایند.

همچنین مرجع قضایی موظف است این پرونده‌ها را در فرصت ویژه و یا فوق العاده رسیدگی نماید.

در ادامه در صورت تایید تخلفات توسط مرجع قضایی، اگر تخلف، موجبات تضییع حقوق سایر اشخاص را فراهم نموده و یا خساراتی را به سایر اشخاص و یا زیست بوم وارد نموده باشد شخص متخلف به جبران تا سه برابر خسارت وارده محکوم شده و در صورت تکرار برای بار دوم، علاوه بر جبران خسارات به روش فوق، کلیه مجوزهای صادره قبلی باطل و از فعالیت‌های اجرایی وی ممانعت به عمل خواهد آمد.

همچنین با تصویب مجلس مسئولیت حفاظت از ذخائر ژنتیکی و بانک ژن در محدوده کلیه امور مربوط به کشاورزی، باغبانی، جنگل، مرتع، بیابان، شیلات، دام، طیور و زنبور داری خوراک دام و طیور و بیماری‌های مرتبط با با این موارد برعهده وزارت جهادکشاورزی است.

همچنین مسئولیت حفاظت از تنوع زیستی و ذخائر ژنتیکی آن در محدوده حیات وحش، پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده، مناطق شکار ممنوع، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و دریاها برعهده سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

در ادامه مسئولیت حفاظت از سلامت انسان و بررسی ارزیابی مخاطرات احتمالی موجودات زنده تغییر شکل یافته‌ای که به مصرف غذای انسان می‌‌رسند و همچنین مسئولیت شناسایی واتخاذ تدابیر لازم در مورد موجودات زنده‌ای که به طور مستقیم برای انسان بیماری‌زا می‌باشند برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

در این ارتباط کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بعد از انجام آزمایشات میدانی، قصد رهاسازی موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی در محدوده‌های مسئولیتی فوق الذکر را دارند با رعایت ضوابط مشخص شده در این قانون موظف به اخذ مجوز از دستگاه‌های ذی‌صلاح یادشده می‌باشند.

همچنین دستگاه‌های اجرایی ذکر شده در این قانون پس از اخذ مستندات علمی مربوط به ارزیابی مخاطرات احتمالی انجام شده توسط متقاضی، حداکثر ظرف مدت سه ماه نظر مستدل و کتبی خود را مبنی بر موافقت و یا مخالفت اعلام نمایند.

نمایندگان همچنین مقرر کردند تا به منظور رسیدگی به اعتراض متقاضی نسبت به نظر دستگا‌ه‌های اجرایی ذی صلاح و حل اختلافات و یا رسیدگی به شکایات احتمالی بین اشخاص و دستگاه‌های اجرایی ذی صلاح موضوع این قانون «کمیسیون سه نفره‌ای داوری» مرکب از متخصصان مرتبط با ایمنی زیستی (حداقل دانشیار) وزارتخانه‌های «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «جهاد کشاورزی» و حکم «رئیس شورای حل ایمنی زیستی» تشکیل می‌گردد.

نمایندگان در ادامه به پیشنهاد حذف تبصره 2 ماده 5 این طرح رای دادند.

در این تبصره آمده بود: هرگونه امتناع و ممانعت از صدور مجوز رهاسازی موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی موضوع این قانون توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌صلاح موضوع این ماده باید بر مبنای مستندات علمی باشد.

شخص متقاضی رهاسازی در این تبصره می‌تواند در صورت ممانعت دستگاه اجرایی ذی صلاح مربوط ابتدا در کمیسیون سه نفره داوری نسبت به طرح شکایت خود اقدام نموده و کمیسیون مذکور موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه به طور کتبی و مستدل نسبت به شکایت اعلام نظر نماید.

در صورتی که شخص متقاضی مجددا به نظر اعلام شده این کمیسیون اعتراض داشت، می‌تواند نسبت به طرح شکایت در مراجع صلاحیتدار قضایی اقدام نماید.

در ادامه نمایندگان به حذف ماده 7 این طرح که می‌گوید در اجرای مفاد این قانون هرگونه اقدام مامورین و یا مسئولین مرتبط دستگاه‌های اجرایی ذی‌صلاح که بدون ارائه دلایل موجه و مستندات علمی مانع تولید و تجارت موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی گردد، با حکم مرجع صلاحتیدار قضایی ضمن پرداخت خسارت وارده، مرتکب یا مرتکبین به انفصال موقت از یک تا سه سال از خدمات دولتی محکوم خواهند شد.

این گزارش می‌افزاید: ادامه رسیدگی این طرح با توجه به همزمانی با زمان ناطقین میان دستور به بعد موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet