هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
امینی‌فرد مطرح کرد:

ضعف نظارت علت فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز/تاسیس داروخانه‌های گیاهی راهکار ساماندهی عطاری‌ها

سرویس اجتماعی
سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس احداث داروخانه‌های گیاهی را در سروسامان دادن به وضعیت عطاری ها موثر دانست و افزود: وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری بر فعالیت عطاری ها داشته باشد.
چهارشنبه 10 شهریور 1395 ساعت 15:59
ضعف نظارت علت فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز/تاسیس داروخانه‌های گیاهی راهکار ساماندهی عطاری‌ها سخنگوی کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس احداث داروخانه‌های گیاهی را در سروسامان دادن به وضعیت عطاری ها موثر دانست و افزود: وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری بر فعالیت عطاری ها داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607105105608417.jpg ضعف,نظارت,علت,فعالیت,15,هزار,عطاری,غیرمجاز/تاسیس,داروخانه‌های,گیاهی,راهکار,ساماندهی,عطاری‌ها, Icana

محمدنعیم امینی فرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با آمار مطرح شده مبنی بر فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز در کشور، گفت: متاسفانه ضعف نظارت دستگاه‌های ذی ربط بر عملکرد عطاری ها باعث شده در حال حاضر شاهد فعالیت این تعداد عطاری غیرمجاز در کشور باشیم بنابراین به صورت جدی نیاز است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ورود جدی تری به این موضوع داشته باشد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه به دلیل ضعف نظارت مشخص نیست که در عطاری ها داروهای شیمیایی عرضه می‌شود یا گیاهی، تصریح کرد: طبق گزارشات برخی از این مراکز داروهای شیمیایی را با داروهای گیاهی مخلوط کرده و به فروش می‌رسانند بنابراین به درستی مشخص نیست این مراکز محل عرضه داروهای شیمیایی هستند یا گیاهی.

این نماینده مردم در مجلس دهم،  ضعف نظارت را علت عمده فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز در کشور دانست و گفت: فعالیت این تعداد عطاری غیرمجاز در کشور نشان می دهد نظارت های صورت گرفته از سوی اتحادیه صنف عطاران کافی نبوده است.

وی افزود: متاسفانه از سوی برخی عطاری ها تخلفات متعددی صورت می گیرد به عنوان مثال برخی از آنها به راحتی اقدام به عرضه قرص برنج به افراد می کنند که این موضوع باعث رواج خودکشی با قرص برنج در کشور شده است.

وی بر لزوم تشدید نظارت ها بر عملکرد و فعالیت عطاری ها تاکید کرد و یادآور شد: از آنجایی که ممکن است برخی عطاری ها با عرضه داروهای بی کیفیت و تقلبی سلامت افراد را در معرض تهدید جدی قرار دهند بنابراین بهتر است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نظارت بیشتر بر عملکرد و فعالیت عطاری ها مراکز غیرمجاز را شناسایی و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری کند.

امینی فرد با یادآوری ابلاغ آیین نامه راه اندازی داروخانه های گیاهی، گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سروسامان دادن به  وضعیت عطاری‌ها و طب سنتی اقدام به تدوین آیین‌نامه مذکور برای دو دسته افراد یعنی کسانی که Ph.D داروسازی گیاهی و داروسازان که تحصیلات مرتبط دارند کرده است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کمیسیون بهداشت و درمان اقدام به تشکیل کارگروهی در این زمینه کرده و قرار است کارشناسانی که در زمینه طب سنتی فعالیت می‌کنند و همچنین افرادی از انجمن علمی داروسازان و نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشست هایی را در این زمینه برگزار کرده تا در نهایت کمیسیون نظر خود را در این رابطه اعلام کند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: با توجه به اینکه هم اکنون افرادی در برخی عطاری ها مشغول فعالیت هستند که در زمینه طب سنتی و همچنین عوارض داروهای گیاهی اطلاعات درستی ندارند بنابراین با احداث داروخانه‌های گیاهی سطح کیفی عطاری‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و از فعالیت افراد ناآگاه به طب سنتی در عطاری‌ها جلوگیری می شود؛ امیدواریم با احداث داروخانه های گیاهی دیگر شاهد فعالیت غیرمجاز عطاری ها در کشور نباشیم./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر