هدر موبایل
1395/06/16 10:09:00
سرویس اقتصادی
خانه ملت بررسی می کند؛

جای خالی تاثیر کاهش نرخ تورم بر معیشت جامعه/سفره ‌های مردم رنگی از آمارهای دولتی ندارد

کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم با خروج از رکود همراه نبوده و علاوه بر این، قیمت برخی کالاهای اساسی با افزایش شدیدی روبرو شد.
جای خالی تاثیر کاهش نرخ تورم بر معیشت جامعه/سفره ‌های مردم رنگی از آمارهای دولتی ندارد کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم با خروج از رکود همراه نبوده و علاوه بر این، قیمت برخی کالاهای اساسی با افزایش شدیدی روبرو شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609106032127799.jpg جای,خالی,تاثیر,کاهش,نرخ,تورم,بر,معیشت,جامعه/سفره,‌های,مردم,رنگی,از,آمارهای,دولتی,ندارد Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی؛ "نرخ تورم کاهش یافت" عبارتی که از سوی مسئولان دولتی در دو سال اخیر بارها شنیده شده است البته باید پذیرفت بسیاری از منتقدان دولت یازدهم، روند کاهشی نرخ تورم را قبول دارند البته منتقدان اقتصادی دولت همواره اظهار می کنند با وجود موفقیت دولت یازدهم در کاهش نرخ بالای تورم، شرایط رکودی در اقتصاد کشور مشهود است.

نکته این است رتبه ایران در مقایسه با سایر کشورها از لحاظ نرخ تورم، حتی با وجود کاهش این نرخ، همچنان مناسب نیست. شرایط رکودی در اقتصاد ایران نیز باعث کاهش سطح درآمد خانوارها شده و این موضوع به کاهش قدرت خرید مردم منتهی شده است.

بسیاری از مردم در جامعه همواره گلایه دارند با وجود کاهش نرخ تورم، قیمت برخی کالاها و خدمات پر مصرف بسیار بیشتر از نرخ تورم اعلامی گران شده است و این موضوع در بازار مواد غذایی و اجاره بهای مسکن بیشتر مشهود است.

در هرصورت دولت علاوه بر حفظ تدابیر برای تداوم کاهش نرخ تورم باید اقتصاد کشور را از رکود خارج و همچنین قیمت ها را در بخش خدمات و بازار کالاهای اساسی کنترل کند تا شرایط برای بهبود وضعیت رفاهی  مردم فراهم شود در این راستا خبرگزاری خانه ملت با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی  گفت و گو کرد که به شرح ذیل است؛

حاجی دلیگانی: گرانی برخی کالاها و خدمات تورم تک رقمی را کمرنگ کرده است

حاجی دلیگانی حاجی دلیگانی3406759/27/2015 11:23:08 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/09/118763_Thum.jpg
حاجی دلیگانی

 

حسین علی حاجی دلیگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره کنترل نرخ تورم،گفت:دولت در مهار رشد قیمت برخی کالاها عملکرد مناسبی نداشته است،حتی برخی خدمات که دولت خود ارائه دهنده آن است با افزایش قیمت قابل توجهی روبرو بوده است.  

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در چند روز گذشته قیمت امتیاز کنتور برق از حدود هشتصد و پنجاه هزارتومان به بیش از یک میلیون و دویست هزار تومان افزایش یافته این در حالی است دولت همواره از کاهش نرخ تورم صحبت می کند.

فشار ناشی از گرانی قیمت برخی کالاها و خدمات  اعتماد مردم به برخی آمارها را کم کرده است

حاجی دلیگانی افزود:باید پذیرفت قیمت برخی کالاها با افزایش محسوسی روبرو نبوده است،اما رشد قیمت برخی کالاها و خدمات مانند مواد غذایی و قبض هایی مانند آب و گاز قابل توجه بوده است و این موضوع باعث شده مهار رشد شدید نرخ تورم برای مردم غیرقابل هضم باشد.

وی ادامه داد:فشار ناشی از گرانی قیمت برخی کالاها و خدمات باعث شده اعتماد مردم به برخی آمارهای اعلامی کم شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم،افزود:برخی مسئولان قیمت کالا و خدمات را با توجه به نوع واحد سنجش، به نحوی تحلیل می کنند که بیانگر وضعیت مساعد اقتصادی در بازارها است که این موضوع قابل تامل است.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،افزود:قیمت اجاره بها در ماه های گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو شده است و بخش قابل توجهی از درآمد خانوارها صرف این هزینه می شود،بنابراین باید دولت در زمینه کنترل قیمت ها اقدامات حمایتی لازم را انجام دهد.

سید مهدی فرشادان 3406756/30/2016 3:46:06 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106983016360_Thum.jpgسیدمهدی فرشادان سید مهدی فرشادان
سید مهدی فرشادان

 

سیدمهدی فرشادان درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره کاهش نرخ تورم،گفت:درخصوص مهار رشد شدید نرخ تورم باید به چند موضوع توجه شود که اقدامات دولت به چه نحویی بوده است.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره درمجلس شورای اسلامی ادامه داد:دولت یازدهم در زمینه مهار رشد شدید نرخ تورم درچند سال گذشته که همراه با افزایش ارز بود و به گرانی بسیاری از کالاها منتهی شد،اقدامات قابل قبولی داشته است.

فرشادان افزود: با وجود مهار رشد شدید نرخ تورم،رتبه ایران در مقایسه با سایرکشورها در این زمینه مناسب نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم،افزود: باید توجه داشت دولت در مهار رشد شدید نرخ تورمی که درحدود 40 درصد بود، عملکرد قابل قبولی داشته اما باید پذیرفت؛درحال حاضر همین نرخ تورم حدود 10 درصدی که اعلام می شود نیز نسبت به سایر کشورها عدد بالایی است.

فرشادان افزود:برخی اقلام و کالاها،مانند مواد غذایی مورد مصرف روزانه خانوارها از ابتدای سال جاری قیمت بسیاری ازآنها بیشتر از نرخ تورم بالا رفته و این موضوع باعث شرایط دشوار اقتصادی برای خانوارها شده است.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،افزود:در هر صورت تدابیر اقتصادی دولت باید به نحوی باشد که مردم کاهش نرخ تورم را در زندگی احساس کنند و زمانی این مهم ممکن است که قدرت خرید خانواده منطقی شود.

سیدتقی کبیری درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت رکود دراقتصاد کشور ،گفت: باید بیماری رکود در اقتصاد کشور درمان شود و در این راستا باید از راهکار سیاست های اقتصادی استفاده کرد.

نماینده مردم خوی و چایپاره درمجلس شورای اسلامی در تشریح راهکارهای خروج از رکود اقتصادی ادامه داد: باید شرایط فعال شدن واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در کشور فراهم شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم،افزود:استفاده از ظرفیت بانک ها در خروج از رکود اقتصادی نقش مهمی دارد و در این رابطه باید تسهیلات بانکی مناسب به واحدهای تولیدی از سوی بانک ها ارائه شود.

اقدامات دولت برای خروج از رکود اقتصادی مطلوب نبوده است

وی ادامه داد: باید موانع صادراتی کشور رفع شود تا بخشی از تولیدات داخلی صادر شوند،البته در این راستا دولت و مجلس هرکدام به تناسب کار خود می توانند حمایت های لازم را انجام دهند.

سیدتقی کبیری 60710857/5/2016 8:03:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106314016994_Thum.jpg
سیدتقی کبیری 3406757/17/2016 12:13:00 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109726966670_Thum.jpgسیدتقی کبیری
سیدتقی کبیری

 

کبیری گفت:دولت اقداماتی برای خروج از رکود اقتصادی انجام داده ،اما باید پذیرفت تاثیرات این اقدامات مطلوب و ملموس نبوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به جمعیت بالای بیکار موضوع خروج از رکود باید پیگیری شود تا با ایجاد رونق اقتصادی زمینه اشتغال زایی فراهم شود.

منصور مرادی 3406756/8/2016 5:34:53 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103126525870_Thum.jpg
منصور مرادی

 

منصور مرادی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزرای خانه ملت درباره تک رقمی شدن نرخ تورم گفت:رشد شدید نرخ تورم در حالی مهار شده که اقتصاد کشور با رکود روبرو است.

نماینده مردم مریوان و سروآباد درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد: با وجود کنترل نرخ تورم قیمت کالای اساسی و موادغذایی بالا است، این موضوع باعث شده مردم طعم خوش کنترل نرخ تورم را احساس نکنند.

این نماینده مردم درمجلس دهم،افزود:در شرایط رکودی حتی اگر نرخ تورم مهار شود،اکثریت مردم از درآمد بالایی برخوردار نیستند که بتوانند قدرت خرید داشته باشند.

نرخ تورم در مقایسه با سایر کشورها همچنان بالا است

مرادی ادامه داد: باید توجه داشت نرخ تورم نسبت به افزایش تورمی در سال های قبل مهار شده است،اما نباید فراموش کرد در حال حاضر در مقایسه با بسیاری از کشورها نرخ تورم همچنان بالا است.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،افزود: دولت باید زمینه متناسب بودن قیمت مواد غذایی را درکشور فراهم کند و اجازه گران شدن قیمت کالاها را در بازار را با اعمال سیاست های کارشناسی ندهد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی درگفت و گو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درخصوص تاثیر کاهش نرخ تورم در معیشت خانوارها گفت: محاسبه نرخ تورم روش تعریف شده ای در اقتصاد دارد که براساس آن عمل می شود.

نماینده مردم کرمان و راور درمجلس شورای اسلامی،ادامه دارد:بطورمثال درمحاسبه نرخ تورم اقلامی مانند قیمت طلا،مسکن،آهن و مواد غذایی لحاظ و در رابطه با آن میانگین وزنی محاسبه می شود و قیمت اقلام ذکر شده وزن عمده ای را ایفا می کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم افزود:رکود اقتصادی موجود در سطح جهان،منطقه و کشور در میزان نرخ تورم تاثیرگذار بوده است،بطور مثال قیمت نفت علاوه بر اینکه رشد نداشته با کاهش نیز روبرو شده که در کنترل نرخ تورم موثر بوده است.

مواد غذایی،دارو، پوشاک و اجاره مسکن گران شده است

محمدرضا پورابراهیمی داورانی 3406756/28/2016 6:51:48 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100616630029_Thum.jpgمحمدرضا پورابراهیمی داورانی
محمدرضا پورابراهیمی داورانی

 

پور ابراهیمی داورانی افزود:باید توجه داشت در موضوعاتی مانند مواد غذایی،دارو،پوشاک و اجاره مسکن با افزایش قیمت وجود داشته بنابراین نرخ این اقلام نسبت به کالاهای دیگر برای مردم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی گفت:برای محسوس شدن کاهش نرخ تورم در اقتصاد دولت با برنامه ریزی و اولویت بندی و همچنین اعمال نظارت جدی باید قیمت کالاهایی مانند مواد غذایی،پوشاک،هزینه درمان و دارو و اجاره مسکن را بطور ویژه کنترل کند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآورشد:درهر صورت باید به وضعیت معیشتی مردم  بطور رسیدگی جدی شود و این رسیدگی مشهود باشد./  

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet