پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1395/06/17 11:30:28
سرویس اجتماعی
کمالی‌پور:

افزایش آمار سرقت ریشه در نابسامانی‌های اقتصادی دارد/ مسئولان برای جلوگیری از گسترش فقر برنامه‌ریزی کنند

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزایش سرقت را ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی خواند وگفت: باید از گسترش بی‌رویه فقر در کشور جلوگیری شود.
افزایش آمار سرقت ریشه در نابسامانی‌های اقتصادی دارد/ مسئولان برای جلوگیری از گسترش فقر برنامه‌ریزی کنند نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزایش سرقت را ناشی از نابسامانی‌های اقتصادی خواند وگفت: باید از گسترش بی‌رویه فقر در کشور جلوگیری شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg افزایش,آمار,سرقت,ریشه,در,نابسامانی‌های,اقتصادی,دارد/,مسئولان,برای,جلوگیری,از,گسترش,فقر,برنامه‌ریزی,کنند Icana

یحیی کمالی‌پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به اظهارات مطرح شده مبنی بر سرقت به عنوان جرم نخست تهران، گفت: شدت یافتن سرقت در جامعه ریشه در نابسامانی‌های اقتصادی دارد، اطمینان وجود دارد که اگر افراد از حداقل امکانات زندگی برخوردار باشند دست به سرقت نمی‌زنند، متاسفانه با اینکه سارقان از عواقب کار خود و مجازات‌ها مطلع هستند با این حال سرقت نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش داشته است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرقت به عنوان یک معضل اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: زیرساخت‌های اجتماعی در کشور باید به سمت و سویی رود که معضلات تاثیرگذار بر افزایش سرقت همچون اعتیاد و بیکاری کاهش یابد.

وی ضمن تاکید بر برخورد با علت جرایم در کشور، افزود: برخورد با علت قطعا منجر به کاهش سرقت در کشور و به خصوص در پایتخت خواهد شد، در این زمینه روایت دینی مبنی بر اینکه کسی که زندگی ندارد ایمانش هم به مخاطر می‌افتد، وجود دارد که نشان می دهد باید از گسترش فقر بی‌رویه در کشور جلوگیری شود.

کمالی‌پور ضمن انتقاد از رواج تضاد طبقاتی در کشور، یادآور شد: فاصله طبقاتی در نظام مقدس جمهوری اسلامی هم به عنوان یکی از عوامل موثر بر افزایش سرقت پذیرفتنی نیست، از این رو باید برنامه‌ریزی جهت کاهش فاصله طبقاتی به لحاظ اقتصادی صورت گیرد.

این نماینده مردم با بیان اینکه برخورد قانونی برای کاهش سرقت به تنهایی کافی و تاثیرگذار نیست، گفت: عدالت امری فراتر از قانون است، بنابراین ورود قانون صرف و مجازات موثر نیست، در واقع باید عواملی که انگیزه سرقت را در فرد ایجاد کرده بررسی و رفع شود، البته به نحوه برخوردها هم انتقاداتی مطرح است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: تحولات اقتصادی باید معضلاتی چون بیکاری و اعتیاد را مرتفع سازد، به طور قطع با بهبود شرایط اقتصادی جرایمی چون سرقت به حداقل خواهد رسید زیرا سرقت‌های مطرح، سازمان‌یافته و باندی نیست و اکثر سرقت‌ها جزئی و از باب قوت لایموت است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از جرم سرقت در شهر تهران در رتبه اول جرایم ارتکابی خبر دادو گفت: پلیس در این زمینه باید با پیگیری اجرای مصوبات جلسات سال گذشته، همکاری لازم را با دادسراها داشته باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet