شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/06/19 10:57:23
سرویس اجتماعی
خدادادی خبر داد:

پیگیری سیاست‌های خانواده در کمیسیون اجتماعی مجلس/توجه ویژه به دغدغه‌های رهبری در حوزه خانواده در برنامه ششم

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از پیگیری سیاست های کلان خانواده در کمیسیون متبوع خود خبر داد وگفت: در تلاشیم تا دغدغه های رهبری در سیاست های کلان خانواده را در برنامه ششم توسعه بگنجانیم.
پیگیری سیاست‌های خانواده در کمیسیون اجتماعی مجلس/توجه ویژه به دغدغه‌های رهبری در حوزه خانواده در برنامه ششم رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از پیگیری سیاست های کلان خانواده در کمیسیون متبوع خود خبر داد وگفت: در تلاشیم تا دغدغه های رهبری در سیاست های کلان خانواده را در برنامه ششم توسعه بگنجانیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106362437881.jpg پیگیری,سیاست‌های,خانواده,در,کمیسیون,اجتماعی,مجلس/توجه,ویژه,به,دغدغه‌های,رهبری,در,حوزه,خانواده,در,برنامه,ششم, Icana

سلمان خدادادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه به طور قطع  علت اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان را با آغاز به کار مجلس از دولت پیگیری خواهیم کرد، گفت: علاوه بر این سیاست های کلی خانواده ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را هم در کمیسیون بررسی خواهیم کرد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی،  با یادآوری ابلاغ سیاست های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری، گفت: این سیاست ها در زمان مناسبی از سوی رهبر انقلاب ابلاغ شد زیرا کشور به طور جدی  به وجود چنین سیاست هایی نیاز داشت.

وی با بیان اینکه تحقق سیاست های کلان خانواده نیاز به حرکت جدی مسئولان دارد، تصریح کرد:  برای تحقق این سیاست ها نیاز است میان دستگاه ها هم افزایی و همکاری لازم ایجاد و اقدامات انجام شده ملموس شود؛ امیدواریم ابلاغ این سیاست ها یک هم افزایی و تحرکی را در دستگاه ها ایجاد و منجر به انجام اقدامات عملی و اصولی در حوزه خانواده شود تا با انجام این اقدامات خانواده به معنای واقعی کلمه محوریت پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از بی توجهی دولت ها نسبت به اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، بر لزوم اجرای سریع تر آن برای رفع مشکلات جوانان تاکید کرد و گفت: ‌4 بند از سیاست‌های رهبری در حوزه خانواده در قانون تسهیل ازدواج جوانان در سال 84 به تصویب رسیده که در پی آن هستیم علت عدم اجرایی شدن آن را پیگیری کنیم که چرا  بعد از گذشت 11 سال از تصویب آن هنوز اجرایی نشده و اینکه دولت تاکنون چه اقداماتی را برای اجرای قانون مذکور انجام داده است البته به نظر می رسد نه تنها دولت در عدم اجرای این قانون مقصر است بلکه سازمان بازرسی کل کشور، مجلس و همچنین دیوان محاسبات هم در پیگیری اجرای این قانون از سوی دستگاه ها کوتاهی کرده اند.

خدادادی افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس به دنبال آن است در کنار پیگیری علت عدم اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج از سوی دولت با تشکیل جلساتی با حضور کارشناسان و صاحب نظران و همچنین مسئولان ذی ربط سیاست های 16 گانه خانواده ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را بررسی و همچنین با توجه به اینکه تعدادی از بندهای این سیاست ها در قوانین مصوب سال های گذشته آمده در جلسات برگزار شده به بررسی نحوه عملکرد دستگاه های ذی ربط در اجرای این قوانین خواهیم پرداخت تا در صورت وجود خلاء قانونی طرح یا لایحه ای برای رفع این خلاء ها تدوین و تهیه شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با بیان اینکه دو بند از بندهای سیاست های کلان خانواده در قانون حمایت از خانواده آمده است، افزود: این قانون در سال 91 از سوی مجلس تصویب شد که طبق این قانون قوه قضائیه موظف بود ظرف سه سال از تاریخ مصوب یعنی تا سال 94 برای حمایت از خانواده ها در تمامی شهرستان ها شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی با محوریت خانواده را تشکیل دهد ولی متاسفانه با وجودی که 4 سال از تصویب این قانون می گذرد ولی در هیچکدام از شهرستان ها این شعب تشکیل نشد.

وی ادامه داد: قوه قضائیه باید مشکلات سد راه تشکیل این شعب را بررسی و به مجلس منعکس نماید البته دولت هم باید مجوز و اعتبارات لازم را برای جذب قضات مورد نیاز اختصاص دهد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:  دیگر موضوع ذکر شده در قوانین مصوب مربوط به توجه به معیشت خانواده و کاهش دغدغه های آن است که همین موضوع هم در بند 9 سیاست‌های  ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری قید شده؛ حال این سوال مطرح است که چرا دستگاه های ذی ربط قوانین مذکور را به خوبی اجرا نکرده اند از این رو به صورت جدی در پی آن هستیم با استفاده از بعد نظارتی مجلس نسبت به بررسی عملکرد دستگاه ها اقدام کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بخش هایی از سیاست های کلان خانواده را در برنامه ششم توسعه گنجانده ایم، گفت: موارد مورد نظر رهبری را مانند جدول نحوه جبران آسیب های اجتماعی یا رفع مشکل بیکاری را در برنامه ششم توسعه ذکر کرده ایم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet