شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/06/20 15:39:04
سرویس اجتماعی
شیران انتقاد کرد:

مسئولان دغدغه‌ای برای حل مشکل ازدواج جوانان ندارند/ مجلس پیگیر اجرای قانون تسهیل ازدواج

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، از پیگیری های مجلس برای اجرایی کردن آن خبر داد.
مسئولان دغدغه‌ای برای حل مشکل ازدواج جوانان ندارند/ مجلس پیگیر اجرای قانون تسهیل ازدواج عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، از پیگیری های مجلس برای اجرایی کردن آن خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103522041829.jpg مسئولان,دغدغه‌ای,برای,حل,مشکل,ازدواج,جوانان,ندارند/,مجلس,پیگیر,اجرای,قانون,تسهیل,ازدواج, Icana

رضا شیران خراسانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اجزایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان، گفت: در ماده 4 این قانون آمده است کلیه دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی و شهرداری های دارای تسهیلات رفاهی، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای مذکور را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار زوج های واجد شرایط قرار دهند اما بی توجهی نسبت به اجرای این قانون باعث شده جوانان طبقه ضعیف و متوسط جامعه مشکلات زیادی را بابت اجاره تالار پذیرایی برای برگزاری مراسم ازدواج داشته باشند زیرا هزینه های اجاره این فضاها به اندازه ای بالا است که جوانان از پس پرداخت هزینه های آنها بر نمی‌آیند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: جوانان در اوایل زندگی برای برگزاری یک جشن ازدواج در تالار پذیرایی متوسط  باید 10 میلیون تومان و حتی بیشتر هزینه کنند در حالی که حداکثر درآمد ماهانه جوانان در حدود یک میلیون تومان است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه با آغاز به کار مجلس به صورت جدی قانون تسهیل ازدواج جوانان را پیگیری خواهم کرد، افزود: در شهر مشهد تعداد زیادی مهمان سرای دولتی وجود دارد که می توان نهایت استفاده را از آنها برای برگزاری مراسم  ازدواج جوانان داشت.

شیران خراسانی در رابطه با علت بی توجهی نسبت به اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، گفت: تجربه نشان داده مسئولان به دلیل آنکه هیچ‌گونه دغدغه‌ای برای تامین معیشت فرزندان خود نداشته و فاصله طبقاتی زیادی میان زندگی آنها و قشر ضعیف و متوسط جامعه وجود دارد از این رو به اجرای تمامی قوانینی که در جهت تسهیل زندگی قشر ضعف و متوسط جامعه تصویب شده بی‌توجهی می‌کنند، در حالی که برای رفع مشکلات جامعه باید به رفع مشکلات قشر ضعیف و متوسط جامعه نگاهی جدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مسئولان درک درستی از مشکلات قشر ضعیف و متوسط جامعه ندارند، تصریح کرد: اگر سطح زندگی مسئولان هم سطح زندگی قشر ضعیف و متوسط جامعه و به گونه ای پایه زندگی آنها مردمی شود به طور قطع نهایت اهتمام خود را برای اجرای چنین قوانینی به کار می برند اما مسئولی که برای مراسم ازدواج فرزند خود صدها میلیون تومان خرج می‌کند چطور انتظار داریم برای اجرایی شدن چنین قوانینی تلاش کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از توزیع ناعادلانه درآمدهای کشور، گفت: متاسفانه این بی عدالتی مشکلات بی‍شماری را در کشور رقم زده و مهترین نتیجه و ثمره آن وجود 11 میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور است.

عضو  کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، با بیان اینکه با تغییر سبک زندگی قشر مرفه، مشکلات قشر ضعیف و متوسط جامعه افزایش یافته است، تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد از گرفتن وام ازدواج 3 میلیونی عاجز مانده اند در حالی که افراد متمکن با مراجعه به بانک های مختلف کشور میلیاردها تومان وام بدون ضامن می گیرند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، افزود: نمونه ای از این تخلفات اظهارات معاون ذخیره صندوق فرهنگیان بوده که مطرح کرده اند 3500 میلیارد تومان از منابع این صندوق تنها در دست چند نفر است از این رو تا زمانی که سطح زندگی مسئولان از مردم جدا باشد نگاهی به رفع مشکلات مردم نشده و مردم فقیر فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر می شوند.

شیران خراسانی با یادآوری موضوع حقوق های نجومی، گفت: هر چند میلیاردها تومان از بیت المال توسط این افراد غارت شد ولی متاسفانه این موضوع و تخلفات این افراد به راحتی به فراموشی سپرده شد و شناسایی و معرفی نشدند در حالی که اگر این موضوع از سوی اقشار ضعیف و متوسط جامعه رخ می داد تحت پیگرد شدید قانونی قرار می گرفتند و روانه زندان می‌شدند.

وی از بی توجهی مسئولان نسبت به اجرای قوانین مصوب برای از بین بردن شکاف طبقاتی انتقاد کرد و یادآور شد: متاسفانه آیین نامه این گونه قوانین دیر نوشته می شود یا بودجه لازم برای اجرایی شدن آنها در نظر گرفته نمی شود در حالی که نگاه مسئولان به قدرت باید نگاه خدمتگزاری باشد؛ امیدواریم مسئولان بتوانند در این جهت گام های اساسی برداشته و نگاه جدی به قشر ضعیف و متوسط جامعه داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در رابطه با موضوع تشویق جوانان و خانواده ها به پریایی جشن های گروهی و کاهش هزینه های تشریفات مراسم ازدواج در قانون تسهیل ازدواج جوانان، گفت: ایرانی ها از دیرباز در حوزه های مختلف غم و شادی با هم مشارکت جدی داشته و دلسوزانه برای مشکلات همدیگر گام برمی داشتند البته هنوز هم رگه ها و آثاری از این مشارکت در برخی نقاط کشور و روستاها مشاهده می شود.

وی ادامه داد: در برخی نقاط کشور زمانی که مراسم عروسی شکل می گیرد مردم با همکاری همدیگر مخارج را تامین کرده و حتی در برخی مناطق رسم بر این است که به عروس و داماد کالا هدیه داده و در برخی قسمت ها هم به شکل نقدی پرداخت شده و از این طریق مخارج ازدواج زوجین تامین می شود از این رو به صورت جدی نیاز است دستگاه های متولی با فرهنگ سازی این چنین رسومی را در تمامی مناطق کشور پیاده سازی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان مشکلات ازدواج جوانان را تا حدود زیادی برطرف می کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه تمامی مشکلات سد راه ازدواج جوانان در قانون مذکور آمده است بنابراین اجرای آن اثر بخشی لازم را در رفع مشکلات جوانان و افزایش مقوله ازدواج دارد.

وی یادآور شد: امیدواریم با اجرای این قانون در جهت ازدواج آسان گام برداریم، به ویژه تلاش جدی برای اجرای ماده 4 این قانون که در رابطه با در اختیار دادن فضاهایی برای برگزاری مراسم ازدواج جوانان است زیرا امروزه در زندگی شهری مشاهده می کنیم که بخش عمده ای از مخارج برگزاری جشن ها برای اجاره چنین فضاهایی هزینه می شود و باید رقم قابل توجهی به این موضوع اختصاص یابد در حالی که به طور قطع اجرای این قانون تاثیر زیادی در افزایش آمار ازدواج و همچنین شکل گیری ازدواج های آسان دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر به سمت زندگی ایرانی-اسلامی و آداب و سنن پیشین حرکت کنیم بی شک مشکلات سد راه ازدواج جوانان کاهش می یابد، نیاز است با توجه به سیاست های کلی خانواده زندگی ایرانی اسلامی را در کشور رواج داد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هر چند هزینه زندگی یک جوان به طور کلی بسیار بالا است اما اگر تمامی خانواده های فامیل با هم همکاری لازم را داشته باشند این هزینه ها به طور بسیار چشمگیری کاهش یافته و فشار زیادی بر زوجین نمی آید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet