خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/02/23 20:20:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نشست خبری مسقط:

شرایط امروز منطقه نیازمندایده های مشترک برای صلح است

**رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط امروز منطقه،ما نیازمند رایزنی و تحلیل و همکاری مشترک منطقه ای میان کشورهایی هستیم که ایده مشترکی برای صلح دارند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت ، علی لاریجانی عصر چهارشنبه در دومین روز از سفر خود به عمان در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص روابط ایران و عمان خاطر نشان کرد: از دیرباز دو کشور ایران و عمان روابط پایدار سیاسی واقتصادی داشتند و امروز هم این روابط به خصوص در مسائل مهم منطقه ای و بین المللی در سطح خوبی قرار دارد.
وی به دیدارهای خودبا پادشاه ،رئیس مجلس و وزیر خارجه عمان اشاره کرد وگفت: مذاکرات ما در چند بخش از جمله همکاریهای اقتصادی دو کشور بویژه پروژه گاز و رایزنیها در زمینه بالا بردن سطح روابط تجاری بین دو کشور و مسائل مهم منطقه ای انجام شد.
لاریجانی با بیان اینکه امروز شرایط منطقه متفاوت از گذشته است ،اظهار داشت: ما نیازمند رایزنی و تحلیل و همکاری مشترک منطقه ای میان کشورهایی هستیم که ایده مشترکی برای صلح دارند.
رئیس مجلس افزود:همچنین ما گفتگوهای بسیار ارزنده ای در حوزه مسائل بین المللی داشتیم .
وی تاکید کرد: نگاه جمهوری اسلامی به مسائل منطقه ای ایجاد نوعی همگرایی بین دول عربی و اسلامی و حل مشکلات منطقه ای است.
رئیس مجلس یادآور شد:با توجه به حضورآمریکاییها در منطقه و مقایسه شرایط فعلی منطقه با گذشته متوجه می شویم که با نظامی گری آمریکا بر مسائل منطقه افزوده شده و راه حل این مشکلات همگرایی کشورهای منطقه با یکدیگر است .
لاریجانی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا آزادی رکسانا صابری و موضوع پرونده هسته ای ایران با هم ارتباط دارند،اظهارداشت: موضوع هسته ای ایران وضعیت روشنی دارد ایران عضو آژانس است و ام پی تی را پذیرفته و نظارتهای متعارف بین المللی را قبول دارد.
وی خاطر نشان کرد: علت اینکه در دوران بوش مسئله هسته ای ما در مذاکرات تا جایی پیش رفت و متوقف شد این بود که آمریکاییها رفتار شرورانه ای در این مسئله دنبال می کردند، البته این رفتار آمریکاییها تنها در خصوص موضوع هسته ای ایران نبود و ما برخوردهای دیگری در رابطه با کشورهای منطقه از آمریکا دیدیم .
لاریجانی گفت: موضوع هسته ای ایران از لحاظ تکنیکی و حقوقی وضعیت روشنی دارد اما برخی کشورهای غربی سعی دارند این موضوع را با هیاهوهای زیاد به سمت مسائل دیگر منحرف کنند.
وی افزود: اگراین کشورها به راه حل معقولی برگردند که بر اساس قوانین متعارف آژانس باشد ایران از آن استقبال می کند اما اگر تصور می کنند که ممکن است ما عقربه های ساعت را به گذشته بر گردانیم در اشتباهند.
رئیس مجلس تاکید کرد:مذاکرات تنها با ترتیبات متناسب امکانپذیر است.
وی ارتباط حکم رکسانا صابری و پرونده هسته ای ایران را رد کرد و گفت: در نظام ما سه قوه مستقل از هم وجود دارند و قوه قضائیه کار خود را انجام می دهد. اگر کسی در دادگاه بدوی به حکمی اعتراض کند مجددا رسیدگی می شود و در مورد رکسانا صابری هم این مسیر طی شد، البته یک نگاه تخفیف آمیز نیز در این مسئله وجود داشت.
لاریجانی افزود:همانطور که سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد این فرد با دادگاه همکاری کرده و با توجه به سن و سال او و تقاضای تخفیف، طبق قانون می توانستند برایش تخفیف قائل شوند. لذا نظام قضایی بر اساس موازین خود عمل کرد و این مسئله ربطی به موضوع هسته ای ایران ندارد.
وی در خصوص قرارداد گازی ایران و عمان و اینکه آیا در مذاکرات انجام گرفته در خصوص حضور بخش خصوصی در فعالیتهای اقتصادی بحثی شده یا خیر،اظهار داشت: در مورد حضور بخش خصوصی چه از طرف عمان و چه از طرف ایران مشکلی وجود ندارد و دو طرف علاقه مند حضور در این زمینه هستند.
رئیس مجلس افزود: اینکه کشورعمان بتواند سرمایه گذاری مشترکی با ایران داشته باشد همواره مورد استقبال ایران بوده است.
لاریجانی یادآور شد: در بحث گاز مذاکرات نسبتا خوبی انجام شده و مسائل تکنیکی آن در حال پیشرفت است ، همینطور پیشنهادات متنوعی وجود دارد که باید در نقطه ای آنها را به نتیجه رساند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما و سلطان قابوس در مسائل منطقه و مسائل اعراب دیدگاه واحدی دارید، تصریح کرد: از دیرباز نگاه عمان و سلطان قابوس در مسائل منطقه ای نگاه همراهی با ایران بوده است و دو طرف نگاه با تدبیری در مسائل منطقه ای دارند.
رئیس مجلس افزود: ما در گذشته و در جنگ تحمیلی شاهد نگاه مستقل سلطان قابوس و دولت عمان بودیم، برخلاف برخی کشورهای منطقه که در آن مسئله اشتباه کردند.
لاریجانی گفت: برداشت ما این است که در شرایط فعلی ریشه دسیسه اختلاف افکنی بین کشورهای عربی و اسلامی صهیونیستها هستند ، با این حال کشورهای عربی می دانند که استراتژی جمهوری اسلامی ایران همگرایی با کشورهای عربی و اسلامی است .
وی یادآور شد: ممکن است در برخی مسائل منطقه ای با برخی کشورها اختلاف نظر داشته باشیم مثلا در حمله رژیم صهیونیستی به غزه معتقد بودیم وظیفه هر مسلمان و انسانی حمایت از مردم مظلوم غزه است ، به همین دلیل با تمام قدرت از مردم فلسطین حمایت کردیم و افتخار می کنیم که در جریان غزه از حماس حمایت کردیم، همچنین مفتخریم که از حزب الله در جنگ 33 روزه دفاع کردیم، البته در این میان
بودند برخی کشورهائی که در منطقه سکوت اختیار کردند .
رئیس مجلس تاکید کرد: ما در این زمینه ها اختلاف نظر داریم اما همه مسائل ایران و کشورهای اسلامی این موضوعات نیست، ملتهای مسلمان وحدت قبله و وحدت فکر در مسائل اسلامی دارند و دلیلی ندارد که اختلافات زیاد شود.
لاریجانی با بیان اینکه تئوری امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی وحدت همه کشورهای اسلامی اعم از شیعه و سنی و نحله های دیگر بود ، اظهار داشت: البته اصحاب رسانه هم دریافته اند که در شرایط فعلی صهیونیستها به دنبال فرار رو به جلو هستند تا دشمن فرضی در منطقه ایجاد کرده و کشورهای منطقه را منحرف کنند .
وی گفت:ملتهای مسلمان از رفتار صهیونیستها متنفر هستند و من دیدگاه سلطان قابوس و رئیس مجلس عمان را در این زمینه ها خیلی روشن یافتم.
رئیس مجلس در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، برخی کشورهای عربی نیز اظهارات صهیونیستها مبنی بر اینکه ایران خطری برای منطقه است را مطرح می کنند،تصریح کرد:اگر به تاریخ گذشته جمهوری اسلامی نگاه کنید متوجه می شوید این حرفها حرفهای کشورهای عربی نیست بلکه این حرفها را از زبان این کشورها مطرح می کنند، ایران در زمان شاه با اسرائیل ارتباط نزدیک داشت و از او حمایت می کرد در حالی که در آن زمان کشورهای عربی با اسرائیل مبارزه می کردند و بعد از انقلاب ایران روابط خود را با اسرائیل قطع و در مبارزه با صهیونیستها پیشرو بود.
وی افزود:آیا ایران پس از پیروزی انقلاب به کشوری تعرض داشته است یا اینکه صدام با حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه بود که به ایران حمله کرد. روشن است که ما از خود دفاع کردیم و حتی پس از اینکه صدام را بیرون کردیم ، در مورد کشورهایی که صدام را کمک کرده بودند گذشت کردیم. بنابراین ما دنبال درگیری با کشوری نبودیم بلکه این کشورهای دیگر بودند که درگیری ایجاد کردند.
لاریجانی خاطر نشان کرد:اینکه ایران از فلسطین و لبنان و مردم مظلوم آن دفاع می کند یک فکر است و این فکر را مردم منطقه می پسندند حال اگر برخی کشورها مسیر تنبلی را پیش رفته یا می خواهند مبارزه کنند بحث دیگری است .
رئیس مجلس با بیان اینکه ما به دنبال دست اندازی و ایجاد امپراتوری در منطقه نیستیم ، تاکید کرد:ما می خواهیم روابط برادرانه با همه کشورهای منطقه داشته باشیم، اگرکشورهای منطقه وحدت داشته باشند آمریکاییها جرئت نمی کنند با منافع کوچک کشورهای منطقه این طور بازی کنند، بنابراین اگر توان نظامی هم داریم مطلقا تهدیدی برای کشورهای عربی و اسلامی نیست.
وی افزود: کشورهای عربی هم ممکن است حرفی بزنند، اما می دانند این توان ایران پشتیبان آنان است نه علیه آنان ، قدرت کشورهای اسلامی به نفع همه کشورهاست و دولت عمان و شخص سلطان قابوس همواره نگاه مثبتی به ایران و سیاستهای ایران داشته اند.
لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا گامی در راستای حل مسائلی چون مسئله امارات و جزایر سه گانه برداشته اید،یادآورشد:توجه داشته باشید که در کل مسائل مهم موجود در منطقه ، این مباحث که مطرح کردید چندمین مسئله منطقه است ، در حالی که عراق در آتش اشغال می سوزد و افغانستان توسط اشغالگران نابود شده و در غزه و لبنان فجایعی به وجود آمده ، این مسائل که مطرح کردید چندمین مسئله منطقه است ؟

رئیس مجلس ادامه داد: ایران با دوستان خود در منطقه از جمله امارات متحده عربی و بحرین مذاکرات مستمری دارد و شما موضع پادشاه بحرین نسبت به ایران و حمایت وی از ایران را مشاهده کردید، البته توجه داشته باشید که آمریکاییها و صهیونیستها در منطقه بیکار ننشسته اند ، بلکه به دنبال این هستند که مسائل کوچک را بزرگ کنند و ذهن مردم منطقه را از مسائل اصلی خود منحرف سازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet