آغاز هفته وحدت
1395/06/22 12:01:56
سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

فرهنگیان، حلقه مفقوده در ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان/ سایه ابهام بر عملکرد صندوق

اگرچه اندیشه ارتقای معیشتی و رفاه فرهنگیان موجب راه اندازی صندوق ذخیره فرهنگیان شد اما بعد از گذشت چند سال ، اکنون ابهامات مالی مسئولان صندوق مذکور، احتمال وجود تخلف در این حوزه را پررنگ کرده است.
فرهنگیان، حلقه مفقوده در ساختار صندوق ذخیره فرهنگیان/ سایه ابهام بر عملکرد صندوق اگرچه اندیشه ارتقای معیشتی و رفاه فرهنگیان موجب راه اندازی صندوق ذخیره فرهنگیان شد اما بعد از گذشت چند سال ، اکنون ابهامات مالی مسئولان صندوق مذکور، احتمال وجود تخلف در این حوزه را پررنگ کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201609109074552767.jpg فرهنگیان،,حلقه,مفقوده,در,ساختار,صندوق,ذخیره,فرهنگیان/,سایه,ابهام,بر,عملکرد,صندوق Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، محمّدجواد یافتیان؛ در اواخر سال ١٣٧٣ اندیشه ارتقای معیشت و رفاه فرهنگیان به عنوان یک موضوع جدی و یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرهنگی کشور مطرح شد و مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفتند تا با ارائه طرح افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی، در راستای تحقق این هدف مهم تلاش کنند.

در نهایت طرح مذکور در وزارت آموزش و پرورش کامل شد و با تصویب مجلس شورای اسلامی، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در تاریخ 7مهر 1374 در اجرای تبصره ٦٣ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی تصویب نامه هیأت وزیران، تأسیس شد.

مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سازمانی اقتصادی پا به عرصه وجود گذاشت تا با فعالیت‌های اقتصادی نظیر اداره شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و صنایع بزرگ از جمله نفت، پتروشیمی و معادن و انجام امور خدماتی، منافع اقتصادی و سطح رفاه فرهنگیان عضو را بهبود بخشد اما عملکرد این صندوق سال‌هاست مورد انتقاد است.

بر اساس این گزارش، چندی پیش خبری در رسانه‌ها مبنی بر وقوع تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان نظرها را به خود جلب کرد. ابهامات مالی، ارائه گزارش‌هایی مبنی بر سوء استفاده مالی در شرکت‌های زیرمجموعه در صندوق ذخیره فرهنگیان و غیره از جمله موضوعاتی است که توسط رسانه‌ها خبری شد و حتی پای وزیر آموزش و پرورش را برای پاسخگویی به موضوعات مطرح شده در این خصوص به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی باز کرد.

البته باید یادآور شد که مدیرعامل و رییس هیأت مدیره سابق موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با ارائه توضیحاتی موضوع اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان را رد کرده است.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت این موضوع را با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح کرد و نظرات آنها را در این زمینه جویا شد.

گزارش‌های متعدد از تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون آموزش مجلس رسیده است

رییس کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس با بیان اینکه گزارش‌های متعددی از تخلف در"صندوق ذخیره فرهنگیان" به کمیسیون متبوعش رسیده، گفت: تشخیص صحت‌ وسقم این گزارش‌ها منوط به رأی مجلس برای انجام تحقیق و تفحص است.
محمدمهدی زاهدی 3406756/26/2016 10:32:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108003920432_Thum.jpgمحمدمهدی زاهدی
محمدمهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وصول گزارش‌های متعدد از تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: گزارش‌های متعددی از تخلفات "صندوق ذخیره فرهنگیان" به کمیسون آموزش و تحقیقات رسیده و پیگیری‌هایی نیز در این رابطه از سوی برخی نمایندگان کمیسیون شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تشخیص صحت و سقم گزارش‌های رسیده مبنی بر تخلف در "صندوق ذخیر فرهنگیان" منوط به انجام تحقیق و تفحص است؛ لذا این گزارشات در کمیسیون با حضور مسئولان مربوط در حال بررسی است.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: اگر اعضای کمیسیون و در ادامه نمایندگان در صحن مجلس به انجام این تحقیق و تفحص رأی دهند و تصویب شود، آنگاه می‌توان تحقیق و تفحص را به مرحله اجرا رساند.

احتمال تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان/فرصت کمیسیون آموزش به مدیران صندوق برای شفاف‌سازی عملکردها

عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس تاکید کرد: طبق گزارش‌های رسیده به کمیسیون آموزش و تحقیقات احتمال تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان آموزش‌وپرورش وجود دارد اما هنوز در این زمینه یقینی حاصل نشده است.
حبیب اله دهمرده 3406757/4/2016 3:13:33 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607107851737774_Thum.jpgحبیب اله دهمرده
حبیب اله دهمرده

حبیب‌اله دهمرده در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اخبار مطرح شده درباره صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: طبق گزارش‌های رسیده به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس امکان و احتمال تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان آموزش و پرورش وجود دارد اما هنوز در این زمینه یقینی حاصل نشده است.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که هنوز تحقیق و تفحصی صورت نگرفته جزئیات فعالیت‌های مدیران این صندوق روش و شفاف نیست، البته با توجه به گزارش‌هایی که از انجام تخلف در این صندوق به کمیسیون آموزش و تحقیقات رسیده، به وزیر و مدیران صندوق به منظور شفاف‌سازی اقدامات صورت گرفته فرصت داده شده است.

وی ادامه افزود: تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان اقدام قابل دفاعی است زیرا چنانچه تخلفی صورت نگرفته باشد می‌تواند شائبه بروز تخلفات را برطرف کند و در مقابل اگر تخلفی رخ داده باشد می توان فرهنگیان را به حق و حقوق‌شان رساند چراکه آن‌ها انتظار برقراری عدالت را از  مجلس و قوه قضایه دارند.

دهمرده با بیان اینکه نباید به کلمه بازرسی بار منفی داد، افزود: تحقیق و تفحص تضمین فعالیت هر مسئولی است چراکه به آن‌ها کمک می‌کند بتوانند در فضایی بی‌حاشیه و مطمئن‌‍‌‌تری به جامعه خدمت کنند لذا باید به این تحقیق و تفحص و شفاف‌سازی بار مثبت داد و آن را به نفع صندوق، وزارتخانه و مردم دانست.

 این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به خبر بدهی 700 میلیاردی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان توضیح داد: هنوز صحت وسقم این ماجرا نیز برای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس محرز نیست و در این شرایط افراد ذی‌نفع که باید پاسخگو باشند مطالبی را در راستای  دفاع یا رفع اتهام از خود مطرح می‌کنند که باید با طمانینه مورد بررسی قرار گیرد.

دهمرده انجام تحقیق و تفحص را منوط به رای جمعی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و سپس نمایندگان در صحن علنی مجلس دانست و با بیان اینکه کمیسیون متبوعش هنوز  به این رای مشترک نرسیده‌اند، گفت: بررسی‌ گزارش‌ها درخصوص عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان آموزش و پرورش هنوز در کمیسیون آموزش و تحقیقات کامل نشده است.

 وی درباره کیفیت سوددهی شرکت‌هایی که با این صندوق همکاری دارند، گفت: با نگاه به گزارش‌های رسیده درخصوص چند شرکت و کارخانه مشخص، متاسفانه باید گفت آن‌ها آنطور که باید سودهی و توجیه اقتصادی ندارند درحالی که این صندوق‌ها باید مشکلی از مردم حل کند لذا پول فرهنگیان باید در جایی سرمایه‌گذاری شود که برای آن‌ها آورده‌ای داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیران فعلی مشکل عدم سودهی برخی شرکت‌ها و کارخانجات را نوع فعالیت اشتباه مدیران سابق می‌دانند و معتقدند خودشان شرایط را ساماندهی کرده‌اند اما هنگامی می‌توان تمامی این مسائل را شفاف‌سازی کرد که عملکرد مسئولان مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

ارائه مستندات تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت که اطلاعات و مستندات بسیاری از سوی افراد حقیقی در خصوص تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون متبوعش ارائه شده اما هم اکنون نمی‌توان نسبت به صحت این موارد قضاوت کرد.

حمایت میرزاده 3406756/29/2016 3:03:23 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606108060591505_Thum.jpgحمایت میرزاده
حمایت میرزاده

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه چندی پیش وزیر آموزش و پرورش و مسئولان صندوق ذخیره فرهنگیان برای پاسخ به مسائل مطرح شده در خصوص وقوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان در کمیسیون آموزش مجلس حضور یافتند، گفت: مسئولان مربوطه مدارک و مستنداتی را نسبت به بحث‌های مطرح شده ارائه کردند اما نمایندگان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حال بررسی مسائل هستند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اولین جلسه بعد از تعطیلات تابستانی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جمع بندی نهایی در این زمینه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اظهارکرد: اطلاعات و مستندات بسیاری از سوی افراد حقیقی در خصوص تخلف صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شده است اما هم اکنون نمی‌توان نسبت به صحت این موارد قضاوت کرد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر موضوع انجام تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان به مرحله نهایی نرسیده است، افزود: تحقیق و تفحص به معنای وجود تخلف نیست بلکه به معنای شفاف‌سازی امور است.

میرزاده با اشاره به اینکه فرهنگیان نسبت به عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان رضایت ندارند، ادامه داد: نمایندگان خواهان تحقیق و تفحص نسبت به عملکرد زیرمجموعه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان نیز نقد دارند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: فرهنگیان نسبت به بانک سرمایه که از سرمایه خودشان تشکیل شده انتظاراتی داشته‌اند که برآورده نشده لذا بررسی عملکرد این بانک نیز مدنظر برخی نمایندگان است.

سوءاستفاده مالی ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان/ هنوز نمی توان گفت اختلاسی شکل گرفته است

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی از سوءاستفاده مالی ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد و گفت: البته هنوز نمی توان گفت اختلاسی شکل گرفته است.
حسین مقصودی 3406757/3/2016 11:19:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109035925850_Thum.jpgحسین مقصودی
حسین مقصودی

حسین مقصودی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره برخی اخبار منتشر شده منتسب به وی مبنی بر اختلاس 8 هزارمیلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان در دولت تدبیر و امید، افزود: متاسفانه در برخی از سایت ها به نقل از اینجانب عنوان کردند که 8 هزار میلیارد تومان در دولت تدبیر و امید اختلاس شده است که من کاملا این موضوع را رد می کنم زیرا هیچ مصاحبه ای را به نام هیچ دولتی انجام ندادم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: چندی پیش آقای غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، در روزنامه ها عنوان کردند که 3285 میلیارد تومان از بانک سرمایه نزد 5 نفر خصوصی وجود دارد که نمی توانند این مبلغ را از آنها بگیرند و همچنین عنوان کردند 200 میلیارد تومان با هماهنگی وزارت نفت در روزهای اخیر از طلب صندوق ذخیره بازپرداخت شده که جمع این مبالغ حدود  3500 میلیارد تومان می شود.

وی یادآور شد: از سویی دیگر آقای کوچکی نژاد نماینده مردم رشت عضو کمیسیون آموزش و یکی از طراحان تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های وابسته، نیز مصاحبه ای انجام دادند و در آن مصاحبه اعلام کردند که بالغ بر 7 هزار میلیارد تومان در صندوق ذخیره فرهنگیان سوء استفاده مالی شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: این صحبت ها در حالی صورت گرفت که یکسری اسناد نیز در اختیار من و آقای زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات وجود داشت که ما آن را به آقای غندالی و وزیر آموزش و پرورش ارایه دادیم.

مقصودی تاکید کرد: حال بنده بر اساس مصاحبه های آقایان غندالی و کوچکی نژاد و در اختیار داشتن اسنادی در زمینه سوءاستفاده مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کردم که چنین تخلفاتی صورت گرفته است اما عنوان اختلاس را به کار نبردم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس دهم، ادامه داد: از سویی دیگر اگرچه اسناد برخی سوءاستفاده های مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان نزد من و آقای زاهدی محفوظ است اما هنوز برای رد آنها هیچگونه سندی از سوی آقای غندالی و زیر مجموعه آنها ارایه نشده است.

این نماینده مردم درمجلس دهم، تاکید کرد: در صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک سرمایه و شرکت های وابسته به آن حدود 8 هزارمیلیارد تومان سوء استفاده مالی یا فساد مالی شده است که در این زمینه کمیته تحقیق و تفحص تشکیل شده تا اقدامی برای پیدا شدن این پول ها و برگرداندن آنها صورت گیرد.

وی یادآور شد: آقای غندالی در مصاحبه خود به حدود  3500 میلیارد تومانی اشاره کردند که نزد افرادی است که نمی توانند آن را وصول کنند اما من در هیچ مصاحبه ای آن را به خانواده ایشان نسبت ندادم زیرا هنوز سندی مبنی براینکه تخلفی صورت گرفته یا در این زمینه محکومیت قضایی وجود داشته باشد به دست ما نرسیده است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس دهم، ادامه داد: البته ناگفته نماند که در این مورد بنده این سوال را از آقای غندالی مطرح کردم که به چه دلیل پسرخوانده و همسردوم ایشان، بازداشت و بازجویی شده اند و خود وی نیز در اظهار نظری اعلام کردند که مورد بازجویی قرار گرفتند؛ که در این رابطه نیز پاسخ دقیقی به ما ارایه نکردند.

مقصودی تصریح کرد: واقعیت آن است که اسناد و مدارکی که در کمیته تحقیق و تفحص وجود دارد نشان دهنده ردپایی از آقای غندالی و امضاهای وی است که برای تخصیص وام بدون ارایه اسناد معتبر و ضمانت نامه صوت گرفته که پای همسر دوم و فرزندخوانده ایشان نیز در میان است اما هنوز پاسخ روشنی از آقای غندالی دریافت نکردیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به نظر می رسد این اسناد مشکوک الوصول است اما هنوز نمی توانیم عنوان اختلاس را برای آن به کار برد بلکه لازم است تفحصی پیرامون آن شکل گیرد این درحالی است که آقای غندالی اشاره کردند که راه برای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های وابسته به آن باز است اما مانع اجرای این تحقیق و تفحص می شوند.

مقصودی افزود: اعضای کمیته تحقیق و تفحص به دنبال آن هستند تا نسبت به این فسادها افشاگری صورت گیرد و هدف ما بررسی عملکرد صندوق از زمان تاسیس آن تا به امروز است و هیچ اشاره ای به شخص خاصی نداریم لذا معتقدیم برای بازگرداندن این پول ها باید یک هماهنگی صورت گیرد.

وی افزود: آقای غندالی در نامه خود به دادستان عنوان کردند که طبق صورت های مالی منتشر شده، طی سه سال گذشته دارایی صندوق 300 درصد نسبت به 17 سال قبل افزایش یافته است؛ حال سوال من این است که آیا طبق بررسی ها مطلع هستند که در این 17 سال تورم چند درصد بوده است؟ و  اگر در این 17 سال با این مبلغ، ملکی خریداری می کردند آیا تنها 300 درصد رشد می کرد؟

سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس گفت: بر اساس پیگیری های صورت گرفته در این زمینه ابهاماتی وجود دارد که متاسفانه با توجه به جلوگیری از تحقیق و تفحص و عدم شفافیت مالی بر مبنای کارشناسی و تعطیلی مجلس، باعث شده تا فضای مجازی سوءاستفاده هایی صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس تاکید کرد: اکنون هیچ اشاره ای به دولت قدیم و جدید نکردم و تنها تحقیق و تفحص است که آشکار می کند چه مبلغی در قبل و چه مبلغی در حال مورد سوء استفاده قرار گرفته و حال امید است آقای غندالی نامه ای کتبی بنویسند و کمیته تحقیق و تفحص را دعوت به کار کنند نه اینکه با مانع تراشی مانع از فعالیت این کمیته شوند.

گزارش‌ درآمدهای صندوق ذخیره فرهنگیان شفاف نیست/ پیگیری مجلس تا حصول نتیجه نهایی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه موضوع تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان قطعی نیست، گفت: گزارش این صندوق در خصوص درآمدهایی که بدست آورده شفاف نیست لذا بررسی این موضوع و حتی تحقیق و تفحص، بار مثبت و شفاف‌سازی دارد.
اسدالله عباسی 3406756/8/2016 5:34:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109383351113_Thum.jpg
اسدالله عباسی

اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه گزارش‌های متعددی از تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی رسیده است، گفت: برای جلوگیری از تضییع حقوق فرهنگیان و مشخص شدن واقعیت، تمام مستندات و موضوعات مطرح شده پیرامون صندوق ذخیره فرهنگیان بررسی می‌شود.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اولین جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بعد از اتمام تعطیلات تابستانی نمایندگان، موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان بررسی ‌شود، اظهار کرد: می‌توان اذعان کرد برخی از مستندات واصله با واقعیت همخوانی دارد و برخی دیگر ضدونقیض است که باید بررسی‌های دقیق‌تری درباره صحت و سقم آن صورت گیرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه انجام تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان منوط به رأی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و سپس رای نمایندگان در صحن علنی مجلس است، ادامه داد: گزارش صندوق فرهنگیان در خصوص درآمدهایی که به دست آورده، شفاف نیست لذا بررسی این موضوع و حتی تحقیق و تفحص، بار مثبت و جنبه شفاف‌سازی دارد و نفع آن به صندوق، وزارتخانه و مردم خواهد رسید.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به موضوعات مطرح شده و عدم ارائه گزارش‌های شفاف، حالت بی اعتمادی نسبت به عملکرد این صندوق به جامعه فرهنگیان دست داده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان اجازه پایمال شدن حقوق فرهنگیان را نخواهیم داد و نمایندگان به صورت جدی موضوع تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری خواهند کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet