ایام محرم 1398
1395/06/22 15:10:34
سرویس اقتصادی
امیری خامکانی:

افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش می دهد

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه یک مساله نامبارک در کشور رایج شده که روند تکمیل پروژه ها طولانی و فرسایشی می شود، گفت:افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش می دهد.
افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش می دهد نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس، با بیان اینکه یک مساله نامبارک در کشور رایج شده که روند تکمیل پروژه ها طولانی و فرسایشی می شود، گفت:افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش می دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201603108162213595.jpg افتتاح,پالایشگاه,ستاره,خلیج,فارس,نیاز,کشور,به,بنزین,وارداتی,را,به,شدت,کاهش,می,دهد Icana

حسین امیری خامکانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وعده دولت برای افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 95 گفت:امیدواریم دولت براساس برنامه پالایشگاه مذکور را در سال جاری افتتاح کند، متاسفانه یک عرف نامبارک در کشور رایج شده و روند تکمیل پروژه ها طولانی و فرسایشی می شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه راه اندازی ستاره خلیج فارس کشور را در تولید بنزین خودکفا می کند، افزود: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خلیج فارس و حتی خاورمیانه، از ظرفیت تولید حجم زیادی بنزین و گازوییل با استاندارد یورو4 اتحادیه اروپا برخوردار بوده و در کنار این دو فرآورده استراتژیک نفتی محصولات دیگری همچون گاز مایع، سوخت هواپیما و گوگرد تولید وعرضه خواهد کرد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یک دهه از عمر خود فرازو نشیب های زیادی را طی کرده است

امیری خامکانی با اشاره به اینکه تولید حجم زیادی از فرآورده‌های نفتی با کیفیت خوب و همچنین استفاده از مواد اولیه‌ مناسب از دلایل اهمیت این پالایشگاه است، ادامه داد:با بهره برداری از فازهای دوم و سوم این پالایشگاه تا پایان سال 95 و طرح توسعه سایر پالایشگاه‌ها که به موازات این پالایشگاه تکمیل می شود، صادرات بنزین حتمی است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی یک دهه از عمر خود فرازو نشیب های زیادی را طی کرده است،یادآور شد:عامل اصلی این تاخیرها کندبودن مسائل اجرایی در ادواری از توسعه طرح بوده است،که خوشبختانه درحال حاضر مسیر اولیه اجرای طرح هموار شده و عملیات با سرعت و کیفیت مطلوب به پیش می رود.

برای خودکفایی در بنزین و صادرات آن پالایشگاه ها باید توسعه یابند

خامکانی با تاکید بر اینکه برای خودکفایی در بنزین و صادرات آن پالایشگاه ها باید توسعه یابد،افزود:باافزایش تولید بنزین درپالایشگاه ها شکاف بین مصرف و تولید از بین می رود،درهمین راستا در بحث کیفی سازی نیز تطبیق بنزین با استانداردهای جهانی باید در دستورکار قرار گیرد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:وزارت نفت با  تلاش جدی برای راه اندازی هرچه سریعتر پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گام های بلندی در راستای کنترل و حتی کاهش مصرف بنزین و افزایش قابل توجه تولید آن در سال 95 برمی دارد و در نتیجه، نیاز کشور به بنزین وارداتی را به شدت کاهش داده و حتی به نزدیک صفر می رساند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet