هدر موبایل
1395/06/26 11:26:25
سرویس اجتماعی
نمایندگان در بررسی لایحه تامین امنیت زنان مطرح کردند؛

بن‌بست خشونت‌های پیدا و پنهان علیه زنان

نمایندگان مردم در مجلس با محکومیت هرگونه اقدام خشونت‌آمیز ضد زنان، تصویب لایحه تامین امنیت زنان را با شرط تشدید مجازات، تقویت بعد فرهنگی و حمایت همه جانبه مدنی و قانونی از زنان، تضمین‌کننده حقوق آنان دانستند.
بن‌بست خشونت‌های پیدا و پنهان علیه زنان نمایندگان مردم در مجلس با محکومیت هرگونه اقدام خشونت‌آمیز ضد زنان، تصویب لایحه تامین امنیت زنان را با شرط تشدید مجازات، تقویت بعد فرهنگی و حمایت همه جانبه مدنی و قانونی از زنان، تضمین‌کننده حقوق آنان دانستند. https://cdn.icana.ir/d/019/201609106943129364.jpg بن‌بست,خشونت‌های,پیدا,و,پنهان,علیه,زنان Icana

خبرگزاری خانه‌ملت - گروه اجتماعی؛ خشونت‌های رفتاری وکلامی علیه زنان سبب شده تا امنیت این گروه از جامعه متزلزل شود، خشونت علیه زنان در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی، نژادی، سنی و جغرافیایی دیده می‌شود اما در برخی از گروه ها شایع تر است به نوعی که با افزایش آسیب‌هایی اجتماعی چون فقر و اعتیاد این‌خشونت‌ها نیز افزایش یافته و زندگی کودکان این زنان را نیز پرمخاطره کرده است.

با افزایش خشونت علیه زنان سازمان‌ها و کشورهای جهان ‌کوشیده‌اند تا برنامه‌های گوناگونی را طراحی کنند که با این خشونت‌ها مبارزه شود، در کشور ما هم که با این معضل روبرو است، دولت با تدوین لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به دنبال حمایت از زنان و مبارزه با خشونت علیه این قشر است.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز از جامعیت لایحه مذکور خبر داده و گفته است که این لایحه در حال طی کردن مراحل نهایی خود در دولت است، همچنین یادآور شده که بخش قضایی و مجازات‌های مربوط به خشونت علیه زنان که پیش از این از لایحه مذکور منفک شده بود را به این لایحه اضافه کرده تا به صورت جامع تقدیم مجلس شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز ضمن محکومیت خشونت علیه زنان بر تضمین امنیت زنان در لایحه مذکور، تشدید مجازات، استفاده از ظرفیت زنان به عنوان قاضی مشاور در پرونده‌هایی مرتبط با خشونت علیه زنان و تقویت بعد اجتماعی و فرهنگی تاکید دارند و معتقدند که اگر این لایحه به طور جامع به معضل خشونت علیه زنان بپردازد، بدون شک حمایت های مدنی و قانونی در جامعه برای زنان می‌تواند از بسیاری خشونت ها جلوگیری کند.

 

ساعی: آمادگی مجلس برای بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ تضمین امنیت زنان از نظر قانونی در لایحه مذکور

زهرا ساعی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تلاش معاونت امور زنان ریاست جمهوری برای به نتیجه رسیدن لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، افزود: بحث امنیت زنان در کشورهای مختلف حائز اهمیت است زیرا خشونت‌های رفتاری و کلامی را در خود جای می دهد که امنیت زنان را به خطر می اندازد.

زهرا ساعی 3406755/30/2016 1:59:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605109287675457_Thum.jpg
زهرا ساعی

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: لایحه مذکور تلاش دارد تا اگر در مواردی شاهد خشونت علیه زنان در جامعه باشیم بتوان از لحاظ قانونی از آنها دفاع کرد و درنهایت منجر به کاهش این رخدادها باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: لایحه مذکور امنیت زنان را از نظر قانونی تضمین خواهد کرد و اگر در حوزه فرهنگسازی نیز گام های موثری برداریم می‌توانیم بحث خشونت علیه زنان را تا حد چشمگیری کاهش دهیم.

وی یادآور شد: اگر بخواهیم قانونی در بخش خشونت علیه زنان را به تصویب برسانیم باید بدانیم که در این قوانین شفافیت و صریح بودن دو رکن بسیار مهمی است که باعث خواهد شد تا امنیت اجتماعی و فردی زنان تامین شود، بدون شک حمایت‌های مدنی و قانونی در جامعه برای زنان می تواند از بسیاری خشونت ها جلوگیری کند لذا در این زمینه به طور حتم نیازمند قانون هستیم.

ساعی تاکید کرد: فراکسیون زنان مجلس دغدغه حوزه زنان را دارند و ما به عنوان نماینده عام مردم و نمایندگان خاص حوزه زنان به مسایل و دغدغه های آنها توجه خواهیم کرد و این موارد نیز در اولویت اصلی فعالیت مان قرار دارد.

ساعی افزود: بحث خشونت علیه زنان از جمله مواردی است که گاهی در جامعه مشاهده می شود که نمایندگان نیز به دنبال آن هستند تا به کاهش آمار خشونت علیه زنان کمک کنند زیرا وجود قوانین مطلوب در جامعه می تواند نقطه آغازی باشد برای از بین رفتن این خشونت ها.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در صورت تصویب این لایحه در مجلس، بحث نظارت بر اجرای آن را نیز با جدیت دنبال خواهیم کرد تا مانع ایجاد خشونت علیه زنان شوند.

 

مولاوردی: افزایش حمایت‌های قانونی وحفاظتی از زنان درلایحه ‌تامین امنیت ‌زنان/ مجازات‌های لایحه ضمانت اجرایی قانون است

شهیندخت مولاوردی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت، گفت: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به صورت جامع تهیه شده و در حال طی کردن مراحل نهایی خود در دولت است، در واقع بخش قضایی و مجازات‌ها مربوط به خشونت علیه زنان که پیش از این از لایحه مذکور منفک شده بود به این لایحه اضافه شد تا به صورت جامع تقدیم مجلس شود.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده34067511/27/2015 1:31:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/11/125223_Thum.jpg
شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه چند گروه کارشناسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را بررسی می‌کنند، تصریح کرد: لایحه مذکور برای دو بار در کمیسیون لوایح دولت بررسی شده و یک بار دیگر نیز به این کمیسیون ارجاع خواهد شد تا اصلاحات نهایی انجام گیرد و به هیات دولت و پس از آن مجلس تقدیم شود.

وی افزود: در لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت مانند تمام قوانین موجود در دنیا برای مقابله با خشونت علیه زنان، مجموعه تدابیر درنظر گرفته شده است، در حقیقت تدابیر بازدارنده، آموزشی و پیش‌گیرنده، همچنین تدابیر قانونی و حفاظتی برای حمایت از زنان در لایحه مذکور لحاظ شده است.

مولاوردی با بیان اینکه بخش مجازات‌های لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت ضمانت اجرایی این قانون خواهد بود، یادآور شد: 10 ماده قانونی، قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات حکومتی اصلاح شده به همراه پیشنهادات جدید در بخش مجازات لحاظ شده است، در خصوص مجازات قانونی با قوه قضاییه به تفاهم هم رسیده‌ایم تا روند تصویب لایحه با سرعت بیشتری طی شود.

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری، افزود: این معاونت ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت را به زودی به مجلس ارائه کند.

 

پورمختار: اساس‌ لایحه تامین‌امنیت‌زنان باید جلوگیری‌از خشونت‌باشد/ در پرونده‌ها می‌توان از ظرفیت‌زنان به عنوان قاضی‌مشاور استفاده‌کرد

محمدعلی پورمختار در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: هرچند به طور عموم قوانین حمایت از زنان وجود دارد اما لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به طور ویژه می‌تواند کمک بسیاری به حمایت از آنان داشته باشد.

پورمختار پورمختار34067510/11/2015 10:15:46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/10/120524_Thum.jpg
پورمختار

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه مذکور می‌تواند مانع خشونت‌هایی شود که بعضا سازمان‌یافته یا از سوی افرادی اعمال می‌شود که کمتر به حقوق زنان توجه دارند، تصریح کرد: دولت باید این لایحه را به صورت جامع به مجلس ارائه کند و مجلس نیز حمایت خاص خود را از این لایحه خواهد داشت.

 

لزوم تشدید مجازات خشونت علیه زنان/ این خشونت خلاف اسلام، شرع و قانون است

وی افزود: در قانون مجازات اسلامی مواردی در مورد مجازات جرم یا ضرب و جرح که مصداق ایراد ضرب و عمدی باشد، وجود دارد اما در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت این مجازات‌ها باید تشدید شود، در عین حال اگر خسارتی وارد شود و دیه تعلق گیرد نیز باید لحاظ شود تا به نحو مطلوب و مناسب از ضارب اخذ شود.

پورمختار با تاکید بر اینکه اساس لایحه مذکور باید از خشونت علیه زنان جلوگیری کند، گفت: متاسفانه در برخی از خانواده‌ها و بخش‌های جامعه برای مردان خشونت به عنوان یک حرب جهت برخورد با زنان بی‌دفاع و مظلوم که در خانواده زحمت می‌کشند، شناخته شده است که طبیعتا این نوع خشونت خلاف اسلام، شرع و قانون است بنابراین در راستای حفظ حقوق زنان می‌توان با قانونگذاری مانع این اتفاقات شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در واکنش به مفادی از لایحه مذکور مبنی بر تشکیل دادگاه‌های اختصاصی برای مجازات خشونت علیه زنان و استفاده از قاضی مشاور زن در این پرونده‌ها، یادآور شد: رویکردی مبنی بر استفاده از ظرفیت جامعه حقوق‌دان و آگاه به احکام شرعی و حقوقی قانونی در حل و فصل خصومت‌ها در راستای کمک به دستگاه قضایی وجود دارد اما شیوه و روش عملیاتی این طرح مهم است.

وی ادامه داد: در صورتی که پیشنهادات مطرح شود در قالب تقویت داوری می‌توان مورد بررسی قرار داد که این افراد بتوانند حکم صادر کنند و لازم الاجرا هم باشد، البته در این زمینه پیشنهادی به کمیسیون تلفیق برنامه ششم داده شده تا نهاد داوری قضاوت ایجاد و تقویت شود و به آن ظرفیت قانونی دهیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تقویت داوری در کاهش ورودی‌های قوه قضاییه و کاهش مجازات‌ها به خصوص مجازات حبس که اثرات منفی در جامعه دارد موثر خواهد بود، از ظرفیت زنان برای این داوری‌ها هم می‌توان استفاده کرد کما اینکه در حال حاضر هم از ظرفیت زنان در مراحل بازپرسی و دادیاری استفاده می‌شود حال در مورد خانواده که طبیعتا امری لازم‌تر و اثربخش تر است.

 

جلودارزاده: لایحه‌ تأمین امنیت‌ زنان حامی زنان در برابر خشونت‌های فیزیکی

سهیلا جلودارزاده در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: با توجه به اینکه قوانین فعلی در برخی از بخش‌های انتظامی و حقوقی کشور بعضا تمام و کمال اجرا نمی‌شود متاسفانه اگر زنی مورد ضرب و شتم قرار گیرد به سختی می‌تواند مورد حمایت حاکمیت واقع شود.

سهیلا جلودارزاده 3406755/30/2016 10:52:52 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605101515689789_Thum.jpg
سهیلا جلودارزاده

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عدم حمایت از زنان در برابر خشونت و ضرب و شتم باعث شده آنها برای حفظ آبرو در برابر چنین خشونت هایی سکوت کنند که این موضوع  سبب افزایش فشار روحی و روانی آنان شده است.

 

زندان و طلاق تنها راهکار مقابله با خشونت علیه زنان نیست/ بعد اجتماعی و فرهنگی باید تقویت شود

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از زنان در برابر خشونت در مجامع  قضایی، گفت: زندان و طلاق راهکار حمایت از زنان در برابر خشونت نیست؛ در حقیقت حمایت واقعی از زنان در جامعه باید از مسیر فرهنگ سازی پیگیری شود تا موجبات کرامت انسانی آنان را فراهم سازد.

جلودارزاده تاکید کرد: خانواده ها نباید از هم گسسته شوند، فرزندان پسر ما باید از کودکی بیاموزند که جنس برتر نیستند و خداوند زن و مرد را با هم و در کنار هم خلق کرد، از این رو رفتار مبتنی بر عدل و انصاف با یکدیگر ضروری است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ضمن یادآوری افزایش خشونت علیه زنان و ضرب و شتم آنان، گفت: در گذشته روابط در خانواده‌ها مبتنی بر رفتارهای عادلانه و بعد عاطفی و همراهی بود؛ از این رو دولت در لایحه مذکور باید در کنار بعد قضایی و جزایی به بعد فرهنگی و اجتماعی نیز بپردازد به عنوان مثال می تواند صدا و سیما را در ترویج فرهنگ خانواده مجاب کند تا هم زیستی مسالمت آمیز را ترویج کند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: تاخیر در ارائه لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در افزایش خشونت علیه زنان تاثیر دارد، بنابراین انتظار می رود دولت این لایحه را در اولویت کاری خود قرار دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet