هدر موبایل
1395/06/24 13:30:46
سرویس سیاسی
فلاحت پیشه تشریح کرد:

تنش بی سابقه عربستان با جامعه سیاسی آمریکا

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگرچه در میان سیاستمداران آمریکا حرکت منسجمی علیه رفتارهای تکفیری رژیم سعودی صورت نگرفته است اما با قاطعیت می توان گفت که اتفاقات اخیر به ویژه مطالبه پیگرد سعودی برای یازده سپتامبر در تاریخ روابط ریاض با واشنگتن بی سابقه است.
تنش بی سابقه عربستان با جامعه سیاسی آمریکا عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگرچه در میان سیاستمداران آمریکا حرکت منسجمی علیه رفتارهای تکفیری رژیم سعودی صورت نگرفته است اما با قاطعیت می توان گفت که اتفاقات اخیر به ویژه مطالبه پیگرد سعودی برای یازده سپتامبر در تاریخ روابط ریاض با واشنگتن بی سابقه است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100210615318.jpg تنش,بی,سابقه,عربستان,با,جامعه,سیاسی,آمریکا Icana

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تنزل روابط آمریکا و عربستان گفت: سعودی ها به دلایل مختلف دنبال تعدیل مناسبات مالی ریاض با واشنگتن هستند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان اگر در انتخابات الکترال2016 به نتایج دلخواه ریاض به ویژه تضمین های امنیتی مورد نظر دست پیدا نکنند برای خروج 700 میلیارد دلار سرمایه سعودی از آمریکا وارد عمل خواهند شد.

وی در ادامه با پیش کشیدن تصویب قانون پیگیرد عربستان در ارتباط با حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر2001 گفت: برخی از سناتورها و نمایندگان آمریکایی به طور جدی دنبال پیگیرد رفتارهای سعودی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در خلال تنش های ایجاد شده مساله اساسی برای ریاض اینجاست که آمریکا با خروج نسبی از خلیج فارس در غالب نگاه آسیا پاسفیک به پیچیدگی موضوع افزوده است.

وی با بیان این که خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر پس از احراز جرم رژیم سعودی در عملیات انتحاری که منجر به کشته شدن 3هزار نفر گردید ، به طور جدی تر از گذشته پیگیر ماجرا شده اند، گفت: آمریکایی هایی که عزیزان خود را در یازدهم سپتامبر از دست دادند به شدت نگران این هستند که پرونده پیگردقضایی قربانیان در بازی وتوی دولت ناکام بماند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: اگرچه در میان سیاستمداران آمریکا حرکت منسجمی علیه رفتارهای تکفیری رژیم سعودی صورت نگرفته است اما با قاطعیت می توان گفت که اتفاقات اخیر در تاریخ روابط ریاض با واشنگتن بی سابقه است.

وی در ادامه افزود: مداخلات سعودی در اقدامات تروریستی و حمایت ریاض از گروه هایی نظیر داعش ، جبهه النصره ، جیش الفتح ، جیش الاسلام و ده ها گروه تروریسیتی دیگر مساله ای است که ذهن اروپایی ها را نیز به نوعی درگیر کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: رفتارهای ریاض به گونه ای است که سعودی با بحران های متنوع در سراشیبی سقوط گرفتار شده است.

بنا به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ، واشنگتن پست، «هری رید» چهره سرشناس دموکرات ها در سنای آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد عربستان سعودی از کشورهای مورد علاقه وی نیست.

هری رید تهدید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را در خصوص وتو طرح پیگرد قضایی عربستان سعودی در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر کم اهمیت خواند.

بر اساس این طرح که در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده است، اعضای خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر اجازه پیدا می کنند عربستان سعودی را بابت این حملات مورد پیگرد قضایی قرار دهند و از دولت این کشور تقاضای دریافت غرامت کنند.

رید در سخنان خود به خبرنگاران گفت از این قانون حمایت می کند.

در صورتی که اوباما این قانون را وتو کند، کنگره ممکن است در جهت بی اثر کردن وتو اوباما وارد عمل شود و در این زمینه به موفقیت دست یابد که در آنصورت نخستین شکست وتو اوباما در تاریخ ریاست جمهوری وی رقم خواهد خورد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet