هدر موبایل
1395/06/26 11:28:17
سرویس اجتماعی
شیران خراسانی:

حاشیه نشینی محصول توزیع ناعادلانه درآمد عمومی کشور/حاشیه‌نشینان 35 درصد جمعیت مشهد را تشکیل داده‌اند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس حاشیه نشینی را محصول سیاستگذاری اشتباه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور خواند وگفت: متاسفانه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور عدالت محور حرکت نکردیم.
حاشیه نشینی محصول توزیع ناعادلانه درآمد عمومی کشور/حاشیه‌نشینان 35 درصد جمعیت مشهد را تشکیل داده‌اند عضو کمیسیون اجتماعی مجلس حاشیه نشینی را محصول سیاستگذاری اشتباه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور خواند وگفت: متاسفانه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور عدالت محور حرکت نکردیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201605109736279798.jpg حاشیه,نشینی,محصول,توزیع,ناعادلانه,درآمد,عمومی,کشور/حاشیه‌نشینان,35,درصد,جمعیت,مشهد,را,تشکیل,داده‌اند Icana

رضا شیران خراسانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از شیوع معضل حاشیه‌نشینی این معضل را نتیجه و محصول سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و تصویب مصوبات اشتباه در حوزه توزیع درآمد عمومی کشور دانست وتصریح کرد: متاسفانه نبود نگاه عدالت محور در توزیع درآمد عمومی کشور موجب توجه بیشتر مسئولان به توسعه مناطق برخوردار از ثروت و قدرت شده که این موضوع نامتوازن شدن توسعه کشور و در نهایت شیوع حاشیه نشینی را  به همراه داشته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه توزیع عادلانه درآمد و بودجه عمومی کشور منجربه توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی می شود، یادآور شد: نتیجه توزیع نامتوازن امکانات و فرصت های شغلی مهاجرت افراد از روستاها و روی آوردن به حاشیه شهرها و مشاغل کاذب در شرایط سخت غیربهداشتی است که به دلیل مخلوط شدن خرده فرهنگ های مختلف آسیب های اجتماعی زیادی را برای کشور به دنبال دارد.

شیران خراسانی از وجود یک میلیون و دویست هزار نفر حاشیه نشین در مشهد انتقاد کرد و افزود: حاشیه نشینان حدود 35 درصد جمعیت مشهد را تشکیل داده و به طور عمده از افراد مستضعف، تهیدست و اقشار محروم جامعه هستند که به دلیل فقر حاشیه شهرها را برای زندگی انتخاب کرده اند در حالی که بر حسب آمایش سرزمینی باید نگاه جدی به رفع محرومیت در نقاط محروم جامعه داشته و در جهت تامین رفاه آنها گام برداریم اما متاسفانه با سیاستگذاری های اشتباه آنها را به فراموشی سپرده ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مسئولان اگر به دنبال مدیریت حاشیه نشینی هستند باید در توزیع بودجه و درآمدهای کشور نگاهی عدالت محور داشته باشند نه مساوی، گفت: نگاه عدالت محور موجب توسعه متوازن کشور و کاهش و رفع فاصله طبقاتی خواهد شد.

وی با انتقاد از اینکه توزیع درآمد و بودجه عمومی بر اساس سرانه غیرمنطقی است، یادآور شد: به عنوان مثال از مالیات بر ارزش افزوده که 9 درصد است سه درصد متعلق به شهرداری و در صورت نبود شهرداری ها به دهیاری اختصاص می یابد اما در تقسیم سرانه شهرداری های تهران و مشهد به ترتیب سه هزار میلیارد و هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهند در حالی که به یک روستای محروم تنها دو میلیون از این سرانه اختصاص می یابد و این روند به همین شکل ادامه دارد به گونه ای که جمعیت مناطق برخوردار روز به روز افزایش و روستاها و مناطق محروم روز به روز مخروبه تر و خالی از سکنه می شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس دهم با بیان اینکه سهم روستاها و مناطق محروم از سرانه باید بیشتر و فاصله های تبعیض آمیز برداشته شود، افزود: برای مدیریت و رفع معضل حاشیه نشینی باید توسعه کشور از مرزها شروع و به مرکز کشور منتهی شود، با این روش آسیب های اجتماعی با گسترش نگاه عدالت محور در کشور کاهش می یابد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار در روستاها راهکاری موثر برای جلوگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی است، یادآور شد: اشتغال پایدار هم با آمایش سرزمینی و هم با توجه به توانمندی های روستاییان می‌تواند شکل بگیرد به این شکل که با ایجاد اشتغال پایدار روستاییان در روستاها ماندگار و مولد شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی،  با انتقاد از شیوه توزیع یارانه ها،  تصریح کرد: متاسفانه هدفمندی یارانه ها به بدترین شیوه ممکن اجرا شد، به صورت جدی نیاز است یارانه ثروتمندان قطع و به نیازمندان اختصاص یابد و از سوی دیگر به رفاه اجتماعی، بهداشت و آموزش قشر محروم توجه جدی شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet