هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان تاکید کردند؛

هزینه‌های بالای حق‌الثبت خودرو مانع مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی/ دولت هزینه‌ها را کاهش دهد

سرویس اجتماعی
نمایندگان عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس یکی از مهم‌ترین موانع مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی برای نقل وانتقال خودرو را پرداخت هزینه‌های بالای حق‌الثبت دانستند و تاکید کردند این مبالغ باید کاهش یابد.
دوشنبه 29 شهریور 1395 ساعت 10:02
هزینه‌های بالای حق‌الثبت خودرو مانع مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی/ دولت هزینه‌ها را کاهش دهد نمایندگان عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی‌وحقوقی مجلس یکی از مهم‌ترین موانع مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی برای نقل وانتقال خودرو را پرداخت هزینه‌های بالای حق‌الثبت دانستند و تاکید کردند این مبالغ باید کاهش یابد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609105834484222.jpg هزینه‌های,بالای,حق‌الثبت,خودرو,مانع,مراجعه,مردم,به,دفاتر,اسناد,رسمی/,دولت,هزینه‌ها,را,کاهش,دهد Icana

خبرگزاری خانه‌ملت-گروه اجتماعی؛ تکلیف ثبت مالکیت خودرو به استناد ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی بر عهده دفاتر اسناد رسمی گذاشته شده اما تفاسیر مختلف از این قانون سبب شده تا علاوه بر دفاتر ثبت اسناد رسمی، نیروی انتظامی نیز در این امر اقداماتی را انجام دهد.

تفاوت کاری دفاتر اسناد رسمی و نیروی انتظامی تنها در نوع سند مالکیت نیست، بلکه تفاوت هزینه دریافتی از سوی این دو نهاد سبب شده تا مردم با وجود مرّ قانون، نسبت به نقل و انتقال خودرو توسط نیروی انتظامی تمایل بیشتری از خود نشان دهند.

بنابر اظهارات نمایندگان عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس دهم هرچند حدود 85 درصد از هزینه دریافتی دفاتر اسناد رسمی برای ثبت مالکیت خودرو مربوط به مالیات است و به خزانه کل واریز می‌شود اما با این حال مردم برای ثبت مالکیت خودروی خود در این دفاتر باید هزینه‌ای چندین برابر نیروی انتظامی پرداخت کنند، این نمایندگان معتقدند دولت باید با ارائه لایحه‌ای نسبت به کاهش تعرفه و هزینه حق‌الثبت در دفاتر اسناد رسمی جهت اجرای قانون اقدام کند.

 

کاظمی: ضرورت اصلاح هزینه‌های حق الثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی/هزینه فعلی با توان مالی مردم همخوانی ندارد

محمد کاظمی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص انتقادات وارده به مبالغ اخذ شده برای حق‌الثبت هنگام نقل و انتقال و ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد، گفت: ثبت اموال و املاک بر اساس قوانین و مقررات با هدف احترام به حقوق مالک و حفظ املاک آنها از تجاوز و تعدی انجام می‌گیرد، به موجب قانون ثبت املاک و اسناد کشور هم تمامی اموال منقول و غیرمنقول و نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد  رسمی ثبت شود.

محمد کاظمی 3406759/13/2016 1:53:07 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609104178017216_Thum.jpgمحمد کاظمی
محمد کاظمی

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ناهماهنگی موجود سبب بروز مشکلات و تفاوت پرداخت هزینه از سوی مردم برای نقل وانتقال خودرو شده است، افزود: دفاتر اسناد رسمی بر اساس قوانین مصوب در بودجه سالانه باید حق الثبت دریافت کنند، البته با توجه به نقل و انتقال بسیار خودرو در کشور باید هزینه های حق الثبت را برای ترغیب مردم به ثبت مالکیت خودرو خود در دفاتر اسناد رسمی کاهش داد.

کاظمی یادآور شد: هزینه حق‌الثبت برای مالکیت خودرو در دفاتر ثبت باید بررسی و شیوه های محاسباتی نادرست آن اصلاح شود چراکه هزینه حق الثبت ها بالا است و مبلغ دریافتی با توان فعلی مردم مطابقت ندارد.

وی با تاکید بر اینکه راهنمایی ورانندگی نمی‌تواند جایگزین دفاتر ثبت اسناد رسمی در ثبت مالکیت خودرو شود، تصریح کرد: برای همکاری راهنمایی ورانندگی در ثبت مالکیت خودرو با دفاتر اسناد رسمی باید مذاکرات و هماهنگی‌هایی صورت گیرد به این شکل که در مراکز تعویض پلاک خودرو دفتر اسناد رسمی نیز برای سهولت  کار مراجعان نمایندگی داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در واکنش به دفاع وزیر کشور از راهنمایی و رانندگی مبنی بر اقدام قانونی نقل و انتقال خودرو، گفت: وزیر کشور نظر خود را ارائه کرده و برای ثبت مالکیت خودرو و نقل و انتقال آن باید روال قانونی طی شود که ثبت در دفاتر اسناد رسمی مورد نظر قانون است برای این منظور نیز جلسات کارشناسی بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد رسمی برای حل مشکل باید برگزار شود.

 

کمالی‌پور: لزوم کاهش هزینه‌های حق‌الثبت مالکیت خودرو در دفاتر ثبت/ دولت برای کاهش تعرفه‌ها لایحه ارایه کند

یحیی کمالی‌پور در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص هزینه حق الثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی، گفت: با توجه به پیش‌بینی قانون، ثبت مالکیت و نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد، خارج از این اقدامات نوعی تداخل در حوزه عملکردی دستگاه‌ها است.

یحیی کمالی پور 3406756/28/2016 12:29:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103201192988_Thum.jpgیحیی کمالی پور
یحیی کمالی پور

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه 85 درصد هزینه‌های ثبت به خزانه دولت واریز می‌شود، یادآور شد: برای اجرای قوانین مذکور و ترغیب مردم به ثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی باید ساز وکار سهولت کار مردم انجام گیرد که این اقدام می تواند در قالب کاهش هزینه حق‌الثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی باشد.

کمالی‌پور افزود: دولت باید لایحه‌ای در مورد کاهش تعرفه‌ ومالیات حق‌الثبت‌ها تدوین و به مجلس ارائه دهد، در حقیقت دولت برای قانونمند و نظامندکردن ثبت مالکیت‌ها در کشور طی لایحه ای جداگانه‌ باید نسبت به کاهش تعرفه‌ها اقدام کند یا با ارایه اصلاحیه‌ای به شکل متمم قانون قبل درصدی از تعرفه ها را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه اصرار نقل و انتقال خودور بدون ثبت در دفاتر اسناد رسمی از سوی نیروی انتظامی را بهره‌مندی آنها از هزینه نقل وانتقال خواند وتصریح کرد: دولت عهده‌دار تعیین هزینه حق‌الثبت‌ها است چراکه این مبالغ جزو درآمدهای دولت بوده و در قوانین پیش‌بینی شده است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اجرای قانون رسیدگی ثبت و رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، گفت: ثبت مالکیت خودرو تنها باید در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد اما کاهش هزینه‌های حق‌الثبت باید در دستور قرار گیرد.

 

رحیمی‌جهان‌آبادی: هزینه‌ی بالا و بوروکراسی اداری؛ دلایل عدم مراجعه مردم به دفاتر رسمی برای ثبت سند مالکیت خودرو

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص هزینه حق الثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی، گفت: بخشی از هزینه اخذ شده برای ثبت سند خودرو در دفاتر ثبت مربوط به مالیات است که به حساب خزانه کل واریز می‌شود و تنها درصدی از مبلغ مذکور حق‌الثبت است، اما با این حال هزینه حق‌الثبت بالا است و یکی از دلایل عدم رغبت مردم برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال خوردو نیز همین موضوع است.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406757/3/2016 3:46:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109222943098_Thum.jpgجلیل رحیمی جهان آبادی
جلیل رحیمی جهان آبادی

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بررسی و مطالعه مجدد هزینه حق‌الثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی، تصریح کرد: بخشی از این هزینه در صورت امکان باید حذف شود یا کاهش یابد تا مردم با هزینه‌ کمتری از شیوه قانونی، کار انتقال مالکیت خودرو را در دفاتر ثبت انجام دهند.

 

نیروی‌انتظامی مرجع ذی‌صلاح انتقال مالکیت خودرو نیست/ اقدام نیروی انتظامی تنها تصرف مال است

وی با یادآوری اینکه نیروی انتظامی مقام ذی‌صلاح برای انتقال مالکیت خودرو در قانون نیست، افزود: به صراحت در قانون موضوع انتقال مالکیت خودرو به دفاتر اسناد رسمی واگذار شده، از این رو برای جلوگیری از بروز مشکل در اثبات مالکیت و کاهش دعاوی باید به قانون تمکین شود، در حقیقت با اقدام نیروی انتظامی شاید تصرف خودرو امکان پذیر باشد اما بین تصرف مال و مالکیت تفاوت وجود دارد و اثبات مالکیت تنها در دفاتر اسناد رسمی ممکن است.

رحیمی جهان‌آبادی با تاکید بر ضرورت کاهش هزینه حق‌الثبت مالکیت خودرو در دفاتر اسناد رسمی، گفت: نیروی انتظامی برای نقل و انتقال خودرو در محاکم و دادگستری مرجع ذی‌صلاح شناخته نشده است کما اینکه اقدام نیروی انتظامی هم کار تخصصی نیست و تنها بر مشکلات مردم افزوده می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم علاوه بر هزینه‌های بالای حق‌الثبت، بوروکراسی اداری و خسته کننده در دفاتر اسناد رسمی را از دیگر دلایل عدم مراجعه مردم به این دفاتر برای نقل و انتقال خودرو دانست و گفت: تنها در دفاتر اسناد رسمی به جزئیات حقوقی نقل و انتقال توجه می‌شود اما بوروکراسی اداری سبب عدم ترغیب مردم برای مراجعه به این دفاتر شده است از این رو باید دفاتر با تسهیل شرایط ثبت در زمان کوتاه انتقال مالکیت را انجام دهند.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شوای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه چندین مورد اسناد خودرو وجود دارد که توسط نیروی انتظامی صادر و مسئله ساز شده است، گفت: برای انتقال مالکیت خودرو در دفترخانه‌ها به موضوعاتی چون اصالت فرد یا مالکیت وکالتی دقت بسیار می‌شود از این رو باید با کاهش هزینه‌ها و اصلاح روند اداری به قانون ثبت مالکیت خودرو تمکین شود./

پایان پیام

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر