هدر موبایل
1395/06/30 11:51:38
سرویس اقتصادی
کمالی پور:

هدفمندی یارانه ها نتوانست کارنامه خوبی از خود نشان دهد

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس،با تاکید براینکه باید بازنگری اساسی در بحث اجرای قانون هدفمندی صورت بگیرد،گفت:قانون هدفمندی نتوانست کارنامه خوبی را از خود نشان دهد.
هدفمندی یارانه ها نتوانست کارنامه خوبی از خود نشان دهد نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس،با تاکید براینکه باید بازنگری اساسی در بحث اجرای قانون هدفمندی صورت بگیرد،گفت:قانون هدفمندی نتوانست کارنامه خوبی را از خود نشان دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103201192988.jpg هدفمندی,یارانه,ها,نتوانست,کارنامه,خوبی,از,خود,نشان,دهد Icana

یحیی کمالی پور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با بیان اینکه قانون هدفمندی در ایران نمایان ترین بخش تحول اقتصادی بود که به دنبال تغییر فرآیند ارایه یارانه ها مطرح شد،گفت:درخصوص نحوه اجرای این قانون بررسی های بسیاری صورت گرفت؛اما نحوه فعلی پرداخت یارانه ها با اهداف اولیه آن فاصله دارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی،با اشاره به اهداف اولیه قانون هدفمندی یارانه ها،افزود:ارتقای سیستم های نسبی نرخ بهره وری در تولید،اصلاح الگوی مصرف توسط مصرف کننده و کاهش مصرف کالاهای یارانه ای، تخصیص بهینه منابع برای سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری و رشد تولید ناخالص ملی و همچنین کاهش قاچاق کالاهای یارانه ای که به علت تفاوت قیمت به وجود می آمد؛از اهداف اولیه تدوین و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.

هدفمندی یارانه ها هدفمندی یارانه ها3406751/25/2014 9:57:58 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/01/57805_Thum.jpg
هدفمندی یارانه ها

 

اجرای صحیح قانون هدفمندی هزینه های اجرایی و نظارتی دولت را کاهش می دهد

وی ادامه داد: همچنین کاهش هزینه های دولت به علت کم شدن هزینه های اجرایی و نظارتی درمورد یارانه های غیرمستقیم و از طرفی توزیع عادلانه یارانه ها از جمله اهداف مدنظر دولت و مسئولان کشور در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه هیچ یک از اهداف قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون محقق نشده است، تصریح کرد:بسیاری از اهداف درنظرگرفته شده درغالب قانون هدفمندی یارانه ها نه تنها محقق نشده؛بلکه عقبگرد معکوسی هم نسبت به قبل از اجرای قانون هدفمندی در این باره داشته ایم.

اجرای اشتباه قانون هدفمندی یارانه ها در ابتدا باعث ایجاد توقع در تمام آحاد جامعه شد

کمالی پور با تاکید بر اینکه اجرای فعلی قانون هدفمندی یارانه ها در ابتدا باعث ایجاد توقع در تمام آحاد جامعه شد،گفت: اجرای این قانون به نحوی شد که تمام افراد حتی قشر متمول جامعه را نیز دربرگرفت که این خود مشکلات بزرگی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با طی شدن مسیر هدفمندی یارانه ها به اشتباه اقشار آسیب پذیر جامعه در میان جمعیت کثیر گم شدند و نهایتا خدمت رسانی به آن ها صورت نگرفت،افزود:درحالی که یکی از اهداف قانون هدفمندی یارانه ها رسیدگی به مشکلات افراد کم در آمد بود اما این مهم محقق نشد.

هدفمندی یارانه ها هدفمندی یارانه ها34067512/15/2013 10:05:23 AMhttp://media.icana.ir/Image/2013/12/54716_Thum.jpg

هدفمندی یارانه ها

 

درصد یارانه بگیران قابل تطبیق با جمعیت کشور نیست

وی ادامه داد:درحال حاضر درصد یارانه بگیران قابل تطبیق با جمعیت کشور نبوده و معلوم نیست این جمعیت ساختگی از کجا آمده است.

کمالی پور با انتقاد از دریافت یارانه نقدی از سوی ایرانی های خارج از کشور،افزود: اجرای قانون هدفمندی نتوانست کارنامه خوبی از خود نشان دهد.

وی با اشاره به نارضایتی های رخ داده درجریان حذف برخی افراد،افزود:درحالی که بخش اعظمی از درآمد کشور صرف اجرای هدفمندی یارانه ها می شود،اما میزان این پرداختی به قدری کم است که هیچ دردی از مردم کم نمی کند.

بازنگری اساسی باید در بحث قانون هدفمندی صورت بگیرد

وی،تاکید کرد:بازنگری اساسی باید در بحث قانون هدفمندی صورت بگیرد و افراد کم درآمد شناسایی شده و بقیه حذف شوند.

وی با بیان اینکه دهک بندی ها نیز دربحث قانون هدفمندی یارانه ها نتوانسته مشکلی را حل کند،گفت:شناسایی توانایی مالی افراد ممکن نشده است که این خود درصد خطا درحذف افراد از دریافت یارانه را بیش از پیش کرده است.

کمالی پور ،تاکید کرد: قانون هدفمندی یارانه ها مشکلاتی را برای مردم و کشور ایجاد کرده از این رو باید تجدیدنظری اساسی در آن صورت بگیرد.

ضرورت تشکیل کارگروهی برای شناسایی افراد نیازمند در دریافت یارانه نقدی

وی ادامه داد: باید کارگروه ویژه ای تشکیل شود تا تنها افراد مستحق دریافت یارانه بتوانند از منابع هدغمندی استفاده کنند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه درنتیجه اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها ساماندهی اقتصادی رخ خواهد،گفت:با اصلاح روند پرداخت یارانه نقدی تولید ثروت و اشتغال صورت خواهد گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet