عید قربان
1388/02/26 11:49:00
سرویس اقتصادی

مخبر کمیسیون اقتصادی نحوه تامین کسری بودجه از سوی دولت را غیر قانونی خواند

**محمد رضا خباز مخبر کمیسیون اقتصادی نحوه تامین کسری بودجه از سوی دولت را غیر قانونی خواند.

وی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت:‌دولت در لایحه بودجه پیشنهاد داده بود که مجلس مبلغ هشتادو پنج هزار میلیارد ریال از افزایش مواد سوختی تحت عنوان هدفمند کردن یارانه ها را در بودجه مصوب کند.

نماینده کاشمرخاطر نشان کرد:مجلس پس از رد این پیشنهاد به جهت اینکه دولت دچار مشکل نشود در بند 60 لایحه بودجه دست دولت را باز گذاشت که با شرایطی از بودجه های عمرانی دستگاههای اجرائی کسر کند.

نماینده کاشمر و بردسکن  افزود:‌ بدین ترتیب  مجلس2 شرط برای تامین کسر بودجه گذاشت یکی  ازبودجه های عمرانی و دیگری از دستگاهها ی اجرائی که متاسفانه دولت برعکس عمل کرد .

مخبر کمیسیون اقتصادی گفت :‌ دولت در تامین کسر بودجه اولا وارد بودجه های جاری شده  ثانیا از بودجه دستگاههای غیر اجرایی کسر کرده است  این در حالیست که در قانون دستگا ههای اجرائی به دستگا ههایی گفته می شود که زیر نظر قوه مجریه عمل می کنند و وزیر و رئیس سازمان دارند و زیر نظر رئیس جمهور هستند که در لایحه بودجه نیز هدف قانونگذار از دستگاههای اجرائی اینگونه دستگاهها هستند.

خباز تصریح کرد :‌دولت در تامین کسر بودجه از موسسات دولتی استفاده کرده و یک خلط را به این صورت تعریف کرده است که هم مجلس هم قوه قضائیه و هر نهادی که در کشور از بودجه عمومی اعتبار بگیرد به آن موسسات دولتی می گویند .

نماینده کاشمر و بردسکن افزود :‌قانونگذار اجازه کسر از دستگا ههای اجرائی را داده بود نه موسسات دولتی را،اما دولت آمده از بودجه مجمع تشخیص مصلحت نظام، قوه قضائیه،مجلس ، خبرگان رهبری،سازمان تبلیغات و حوزه علمیه کسر کرده  در حالیکه اینها دستگاه اجرایی نیستند .

خباز ضمن بیان این مطلب که من معنای گارد گرفتن مسئولین بودجه ریزی کشور در برابر قانون را نمی دانم گفت :‌اگر واقعا معتقد به قانون هستند باید آن را اجرا کنند .

مخبر کمیسیون اقتصادی افزود : معتقدم ‌انها می خواهند به نوعی با قانونگذار و قانون برخورد کنند و این موضوع به نفع کشور نیست .

نماینده کاشمر و بردسکن بابیان این مطلب که اینگونه تامین کسری بودجه غیر قانونی است گفت :‌هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات باید نحوه تامین کسر بودجه از سوی دولت را تطبیق دهد .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet