خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1395/07/05 13:21:00
سرویس اقتصادی
نمایندگان مردم در گفت وگو با خانه ملت مطرح کردند؛

واردات ریل و واگن حرکت در مسیر نابودی تولید ملی و ایجاد بیکاری

نمایندگان مردم درخانه ملت واردات ریل و واگن بدون توجه به تولید داخل و نیاز کشور را حرکت بر مدار نابودی اقتصاد ملی می دانند.
واردات ریل و واگن حرکت در مسیر نابودی تولید ملی و ایجاد بیکاری نمایندگان مردم درخانه ملت واردات ریل و واگن بدون توجه به تولید داخل و نیاز کشور را حرکت بر مدار نابودی اقتصاد ملی می دانند. https://cdn.icana.ir/d/019/201609109238042766.jpg واردات,ریل,و,واگن,حرکت,در,مسیر,نابودی,تولید,ملی,و,ایجاد,بیکاری, Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی: با وجود توانایی داخلی برای راه اندازی خط تولید ریل استاندارد و واگن، مهمترین دلیل تاخیر در بهره برداری از تولیدات داخلی در شبکه ریلی کشور به عقیده بسیاری از صاحبنظران نبود ضمانت خرید از طرف شرکت راه آهن است.

نبود ضمانت های لازم برای خرید تولیدات ملی عاملی برای بی انگیزه شدن تولیدکنندگان داخلی نسبت به تولید شده که تبعات بسیار آن در بیکاری قشر جوان و تحصیل کرده، سخت شدن شرایط زندگی مردم و همچنین وابستگی صرف کشور به واردات مشهود است.

حمل و نقل ریلی قطار حمل و نقل ریلی قطار3406759/16/2013 4:50:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/09/46863_Thum.jpg
حمل و نقل ریلی قطار

 

واردات ریل و واگن که این روزها خبرساز شده است برای بسیاری از کارشناسان به نگرانی بدل شده زیرا در سایه واردات آن وابستگی چندین ساله به کشورهای خارجی از این حیث باز هم پابرجا خواهد ماند،انتظاری که از مسئولان در این زمینه می رود این است که اجازه واردات با وجود داشتن توانمندی های بسیار و قابلیت های بالا داده نشود.

به زعم بسیاری از کارشناسان ارزهای کلانی که برای واردات ریل و واگن از کشور خارج می شود،اگر در تولید این دو کالا هزینه شود به طور حتم علاوه بر ایجاد اشتغال برای قشر عظیمی از مردم؛به رونق اقتصادی کشور نیز منجر می شود؛اما متاسفانه دست های پنهان واردات را بر تولید ترجیح می دهند.

حال با وجود ذکر تبعات واردات بیش از نیاز داخل باید به این مهم نیز اشاره کنیم که هرنوع وارداتی که برای پوشش کمبودهای تولید داخل و ازجهت کمک به رفع نیاز باشد،مطلوب و فایده بخش خواهد بود؛اما باید بدانیم که اشتباه در ارزیابی مقدار و میزان مورد نیاز فاجعه نابودی تولید ملی را به همراه خواهد داشت.

برخی از نمایندگان مردم درگفت وگو با خانه ملت به انتقاد از واردات ریل و واگن با توجه به توانمندی های داخل پرداخته اند که در ذیل می خوانید:

محمدرضا رضایی کوچی 3406759/11/2016 2:41:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101721249842_Thum.jpgمحمدرضا رضایی کوچی
 محمدرضا رضایی کوچی

 

رضایی کوچی: واردات ریل و واگن زمینه بیکاری کارگران کشور را فراهم می کند/ اقتصادمقاومتی مهجور مانده است

محمدرضا رضایی کوچی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به انتشار برخی اخبار در خصوص واردات واگن و ریل از کشور روسیه، گفت: واردات ریل و واگن در شرایطی که کارخانه های ما در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند؛یعنی حرکت در مسیری خلاف جهت اقتصادمقاومتی که باید این جهت گیری اصلاح شود.

نماینده مردم جهرم درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه ظرفیت و توان تولید ریل و واگن درکشور ما وجود دارد،افزود: باید بتوانیم با بهره گیری از این ظرفیت ها علاوه بر تامین نیاز داخل اقدام به صادرات کنیم.

انتقال تکنولوژی به داخل کشور توان تولید را تقویت می کند

وی با تاکید براینکه باید با انتقال تکنولوژی به داخل کشور توان تولید را تقویت کنیم، تصریح کرد: رشد توان تولید در کشور به جذب بازارهای جهانی و بهبود وضعیت اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با اشاره به وضعیت فعلی اقتصاد کشور،تاکید کرد:درشرایط فعلی که بسیاری از کارخانه ها در نتیجه کمبود منابع مالی در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند،نباید مسئولان با اتخاذ تدابیری غیرمنطقی پررنگ ترشدن مشکلات را دامن بزنند.

واردات ریل و واگن به صلاح نیست/ واردات کالای مشابه زمینه بیکاری کارگران را فراهم می کند

رضایی کوچی با بیان اینکه با واردات ریل و واگن به کشور مخالف هستیم، افزود: به هیچ وجه به صلاح نیست که بخواهیم با واردات کالای مشابه زمینه بیکاری کارگران ایرانی را فراهم کنیم.

وی ادامه داد:دولت باید با حمایت های کارآمد زمینه رشد فعالیت های تولیدی با هدف جذب بازارهای جهانی را ممکن کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه واردات ریل و واگن با سیاست های اقتصادمقاومتی در تضاد آشکار است،گفت:درصورتی که دولت بازهم نسبت به این تنوع واردات اصرار بورزد کمیسیون عمران مجلس با دعوت از مسئولان مربوطه مانع ازاین اقدام خواهد شد.

حمید بنایی 3406756/25/2016 10:06:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102701223044_Thum.jpg
حمید بنایی

 

بنایی:واردات ریل و واگن در مدار اقتصاد مقاومتی نیست/ لزوم انتقال تکنولوژی و بومی سازی آن درجهت رشد اقتصادی

حمید بنایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به برخی اخبار مبنی بر واردات ریل و واگن از کشور روسیه، گفت: این اقدام با فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی تعارض دارد.

نماینده مردم گناباد و بجستان درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه حمایت از تولید داخل باید سرلوحه هر اقدامی باشد، افزود:نگاه به درون که در تمامی فرمایشات رهبر انقلاب دیده می شود با واردات ریل و واگن همخوانی ندارد.

واردات تکنولوژی در دستورکار باشد

وی با تاکید براینکه باید بومی سازی در دستورکار قرار بگیرد،تصریح کرد: انتقال تکنولوژی و بومی سازی آن در راستای رشد اقتصادی کشور خواهد بود.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه واردات ریل و واگن تنها درصورتی که تولید داخل برای نیاز کشور کفایت نکند منطقی است،گفت:درصورتی که واردات با درنظرگرفتن محدودیت های داخل و همچنین میزان تولید درکشور باشد؛می تواند به بهبود وضعیت منجر شود.

وی با تاکید براینکه در هر نوع وارداتی باید انتقال تکنولوژی در اولویت باشد،افزود:در صورتی که انتقال تکنولوژی در واردات مدنظر باشد کمک اساسی به زیرساخت های تولیدی ما انجام خواهد شد.

بنایی با بیان اینکه برای رفع نیاز به واگن و ریل باید تکنولوژی ساخت آن از کشورهای توسعه یافته وارد شود،گفت: با این روش ما می توانیم به عرصه رقابت های بین المللی وارد شده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

حمایت از تولید با هدف ایجاد اشتغال ضروری است

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید براینکه با تولید واگن و ریل درکشور اشتغال تضمین می شود،افزود: نباید با اقدامات نسجیده به رشد بیکاری و مشکلات اقتصادی دامن بزنیم.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،از پیگیری کمیسیون متبوعش درخصوص چرایی واردات ریل و واگن خبر داد و گفت:در صورت لزوم با دعوت از وزرای صنعت، معدن و تجارت و همچنین راه وشهرسازی به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

علیم یارمحمدی 3406756/15/2016 4:37:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101999316279_Thum.jpg
علیم یارمحمدی

 

یارمحمدی:بررسی قرارداد واردات ریل و واگن درکمیسیون عمران مجلس/ واردات تنها برای جبران کسری تولید داخل توجیه پذیر است

علیم یارمحمدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه واردات ریل و واگن با توجه به محدودیت تولید و برای پاسخگویی به نیاز داخل ضروری است،گفت: با توجه به اینکه صنعت تولید واگن و ریل در کشور ما پاسخگوی نیاز داخل نیست،واردات در حجم اندک منطقی است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تولید ریل و واگن در کشور را به فال نیک می گیریم، افزود: برای رشد این صنعت در کشور باید از تکنولوژی روز استفاده کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید بر اینکه واردات ریل و واگن برای جبران کسری تولید آن در دستور کار است، تصریح کرد: با خرید واگن و ریل از روسیه که کشوری همسو با ما در بسیاری از جوانب است می توان کمبود آن را جبران کند.

یارمحمدی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس به هر نوع وارداتی حساس است،گفت: وارداتی که خارج از نیاز باشد با برخوردهای قاطع همراه خواهد شد.

وی ادامه داد:درصورتی که مشخص شود کشور در زمینه تولید واگن و ریل خودکفا شده؛اما باز هم واردات آن در جریان است با مسئولان مربوطه برخورد خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:کمیسیون عمران مجلس به موضوع قرارداد واردات ریل و واگن ورود کرده و کم و کیف آن را بررسی خواهد کرد.

زهرا سعیدی 3406758/23/2016 4:54:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105636304942_Thum.jpgزهرا سعیدی
زهرا سعیدی

 

سعیدی مبارکه:ضرورت توقف واردات ریل و واگن/ برای جلوگیری از رشد بیکاری باید مانع از واردات شویم

زهرا سعیدی مبارکه درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برخی مذاکرات برای واردات ریل و واگن از کشور روسیه، گفت:با چنین وارداتی که تعدیل نیرو و بیکاری جوانان ایرانی را درپی دارد،مخالف هستیم.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه بسیاری از شرکت های داخلی تولیدکننده واگن و ریل در نتیجه کمبود منابع در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند،افزود: باید با قطع هر نوع وارداتی در مسیر حمایت از تولید ملی قرار بگیریم.

واردات واگن و ریل خارجی با توجه به توانمندی‌های داخلی توجیه پذیر نیست

نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید براینکه واردات واگن و ریل روسی با توجه به توانمندی‌های داخلی مشکوک است، تصریح کرد: جلوی این نوع واردات را با هر قیمتی که شده باید گرفت.

وی با بیان اینکه با توجه به فشارهای اقتصادی باید زمینه اشتغال جوانان فراهم شود،تاکید کرد: در حال حاضر که بسیاری از کارخانه ها دست به تعدیل نیرو زده اند؛نباید با خرید از کشورهای خارجی بیکاری را تشدید کنیم.

 

واردات واگن و ریل هیچ تناسبی با اقتصاد مقاومتی ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم،با تاکید براینکه محوریت هر اقدامی باید تحقق اقتصاد مقاومتی باشد، افزود: واردات واگن و ریل هیچ تناسبی با اقتصاد مقاومتی نداشته از این رو باید با برخوذرد قاطع واقع شود.

سعیدی مبارکه با بیان اینکه اگر تولید واگن و ریل در داخل کشور از کیفیت خوبی برخوردار نیست،باید اقدامات لازم برای رشد کیفیت ها صورت بگیرد، تصریح کرد:حتی کیفیت پایین تولیدات داخلی نیز اگر ملاک واردات باشد،توجیه پذیر نیست.

وی ادامه داد: برای به حرکت درآوردن چرخ تولید در کشور باید حمایت های کارآمد از تولیدات داخلی صورت بگیرد که در این راستا در ابتدا باید درهای واردات بسته شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:در صورت بی توجهی به جلوگیری از واردات ریل و واگن با احضار وزرای صنعت، معادن و تجارت و همچنین راه و شهرسازی موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

اقبال محمدیان 3406756/29/2016 12:19:24 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101922860952_Thum.jpgاقبال محمدیان
اقبال محمدیان

 

محمدیان: مخالف واردات ریل و واگن هستیم/واردات بیش از نیاز ضربه مهلکی به اقتصاد است

اقبال محمدیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی،گفت: واردات بیش از نیاز و بدون توجه به تولید داخل تیر مهلکی به بدنه اقتصاد ملی وارد می کند.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی،با یادآوری خبر واردات ریل و واگن از کشور روسیه، افزود: تولید ریل و واگن در داخل کشور با واردات آن همخوانی نداشته و مشکلات بسیاری را برای اقتصاد ایجاد خواهد کرد.

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه تولید واگن و ریل در برخی از استان های کشور همچون مرکزی در حال انجام است،تصریح کرد:در شرایطی که بسیاری از کارخانه های تولیدی با مشکلات عدیده دسته و پنجه نرم می کنند و بسیاری از کارگران بیکار می شوند،اقدام به واردات به صلاح نیست.

ضرورت برخورد با هر نوع وارداتی که تهدیدی برای تولید ملی باشد

محمدیان با تاکید براینکه در سال اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل باید تولید ملی با حمایت جدی رشد یابد، افزود: هر نوع وارداتی که تهدیدی برای تولید ملی قلمداد شود باید با برخوردهای قاطع همراه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم،با بیان اینکه کشور ما در زمینه تولید ریل و واگن توانمندی خوبی دارد،تصریح کرد: باید با حمایت از این نوع تولید ،زمینه رشد اقتصادی و حتی صادرات را فراهم کنیم.

وی با تاکید براینکه کمیسیون عمران مجلس به موضوع واردات ریل و واگن از کشور روسیه ورود خواهد کرد،گفت: واردات تکنولوژی می تواند قدرت رقابت پذیری تولیدات ما را افزایش دهد؛از این رو واردات باید در این حوزه متمرکز شود.  

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،یادآور شد: باید با نیازسنجی در زمینه ریل و واگن و همچنین ارزیابی کمیت تولیدات داخل تصمیم گیری در خصوص واردات صورت بگیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet