هدر موبایل
1395/07/06 12:22:34
سرویس صحن
عثمانی در نطق میان دستور؛

شهرداری‌ها جای نورچشمی‌ها شده و مردم عادی امیدی به اشتغال فرزندانشان در این حوزه ندارند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید بر رکود اقتصادی حاکم بر کشور تصریح کرد: ابتدایی ترین کاری که دولت می تواند انجام دهد کاهش نرخ سود سپرده های بانکی است.
شهرداری‌ها جای نورچشمی‌ها شده و مردم عادی امیدی به اشتغال فرزندانشان در این حوزه ندارند عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید بر رکود اقتصادی حاکم بر کشور تصریح کرد: ابتدایی ترین کاری که دولت می تواند انجام دهد کاهش نرخ سود سپرده های بانکی است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101217635200.jpg شهرداری‌ها,جای,نورچشمی‌ها,شده,و,مردم,عادی,امیدی,به,اشتغال,فرزندانشان,در,این,حوزه,ندارند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد قسیم عثمانی امروز سه شنبه ( 6 مهر) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، گفت: عید قربان امسال را درشرایطی سپری کردیم که حاکمان نالایق و دست نشانده عربستان راه را بر دستور الهی بستند و اجازه ندادند مسلمانان کشورمان این فریضه الهی را اجرا کنند.

 نماینده مردم بوکان درمجلس شورای اسلامی، افزود: شرمتان باد وهابیون انحرافی، شرمتان باد مدعیان مسلمانی که از کفار بدترید؛ ان شالله همین بی کفایتی حکام وهابی و سلفی زمینه سقوط این حکومت دست نشانده را فراهم خواهد ساخت و از همین جا ما جامعه اهل سنت کشور از این حکومت وهابی برائت می جوییم و حکومت عربستان را شکل دیگری از رژیم صهیونیستی می دانیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور،  تصریح کرد: رژیم صهیونیستی قبله اول مسلمانان و رژیم سعودی قبله دوم و اصلی مسلمانان را غصب و اشغال نموده است و ما مسلمانان ازهمین جا هردو را همچون خود شیطان مستحق رجم می دانیم.

وی تاکید کرد: رکود اقتصادی حاکم برکشور کم کم همگان را از زندگی ساقط نموده است، عدم وجود نقدینگی دربازار باعث شده است که فشاراقتصادی، عدم نقود شوندگی املاک ، عدم تحرم بازارخردید وفروش و کسادی بازار خدمات فشارغیرقابل وصفی را بر مردم وارد نموده که اگر فکری برای رفع آن نشود این فشارها زندگی همگان را مختل خواهد کرد و چرخ اقتصاد کشورا قفل خواهد نمود؛ ابتدایی ترین کاری که دولت می تواند انجام دهد کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به میزانی است که بتواند باعث شود منابع هنگفت مالی رسوب کرده دربانک ها به بدنه اقتصاد واقعی برگردد.

وی گفت: امروز مردم می‌گویند تورم کجایی که رکود ما رو کشت. کاهش نرخ سود بانکی و برگشت نقدینگی به بدنه بازار و جامعه ضمن کاهش هزینه ثابت بانکی بخشی از بیکاری و رکود اقتصادی را حل خواهد کرد و می تواند درد مشترک مردم را تا حدود زیادی التیام بخشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: خیل نیروهای بیکار و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور و خصوصا در بوکان ما بیداد می‌کند، جذب نیرو در بخش دولتی تقریبا صفر است و محدود به آزمون‌ها است که مردم عادی به جایی وصل نیستند و هیچ امیدی به جذب فرزندان خود ندارند و این در حالی است که برخی مدیران دولت گذشته در خانواده‌شان یک نفر هم نیروی بیکار نیست و نرخ بیکاری در خانواده خودشان صفر است، هر اداره‌ای که شما نگاه کنید یک یا چند نفر از بستگان نسبی و سببی آن ها حضور دارند این وضعیت مردم را آزار می‌دهد.

عثمانی افزود: جذب نیرو در بخش خصوصی هم به علت رکود صفر و زیر صفر است و هر روز شاهد کاهش و تعدیل نیرو در بخش خصوصی هستیم و تنها در استان آذربایجان غربی به علت رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی تا به حال 16 هزار نفر از کار بیکار شده‌اند یعنی نه تنها اشتغال جدیدی فراهم نشده بلکه اشتغال موجود نیز از بین رفته است در این میان دختران فارغ‌التحصیل با مشکلات دیگری نیز مواجه‌اند که از این تریبون قابل بیان نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: جذب نیرو در شهرداری‌ها نیز یا وجود ندارد و یا منحصر به بستگان و وابستگان اعضای شورا و شهرداران و نورچشمی‌ها می‌باشد و مردم عادی هیچ امیدی به اشتغال فرزندانشان در این حوزه را نیز ندارند.

وی گفت: فارغ‌التحصیلان و جویندگان کار برای خوداشتغالی نیز تامین مالی نمی‌شوند و بانک‌ها هیچگونه همکاری و مساعدتی را در این زمینه انجام نمی‌دهند و جوانی که می‌خواهد با تکیه بر اعتماد به نفس و تخصص خود یک فعالیت اقتصادی را شروع نماید متاسفانه از جانب بانک ها مورد حمایت و مساعدت قرار نمی‌گیرد.

عثمانی ادامه داد: خوب با این وضعیت نیروهای جوان بیکار و فارغ‌التحصیل دانشگاهی چه باید کنند این جوانان دانشگاهی و خانواده آن ها دچار افسردگی و سرخوردگی شدند و وضعیت اسفبار مالی، اجتماعی و روحی آن‌ها فلسفه تحصیل را زیر سوال برده است و این شرایط منجر به افسردگی عمومی و اجتماعی و از هم گسیختگی اجتماعی خواهد شد که باید یک چاره اساسی اندیشیده شود.

وی تاکید کرد: در اولین و سریع ترین اقدام دولت که نمی‌تواند کاری برای این گروه‌های فارغ‌التحصیل مهیا کند حداقل اقدام به برقراری بیمه بیکاری فارغ‌التحصیل دانشگاهی از محل منبع هدفمندی یارانه‌ها که در قانون پیش بینی شده است بنماید تا از فشار روحی و روانی این طیف پر انرژی و با انگیزه بکاهد، حذف یارانه پردرآمدها و ثروتمندان و اختصاص آن به فارغ‌التحصیلان بیکار به عنوان بیمه بیکاری اولین اقدامی است که دولت می‌تواند اجرا کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور گفت: وضعیت کشاورزان زحمتکش کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست، بهای گندم کشاورزان چرا به موقع پرداخت نمی‌شود، خرید گندم که یک کار سالانه و همیشگی است نه یک اتفاق منتظره چرا نباید آمادگی کافی برای آن وجود نداشته باشد و ما هر سال با مشکل تاخیر در پرداخت بهای گندم تحویلی کشاورزان مواجه باشیم آیا این مسئله ناشی از سوءمدیریت نیست.

وی افزود: برای جبران تاخیر دولت در پرداخت وجه کشاورزان دولت باید جریمه تاخیر بپردازد تا بخشی از ضرر و زیان کشاورزان جبران شود، همانطوری که وقتی کشاورزان یک روز در پرداخت اقساط خود تاخیر می‌کنند جریمه می‌شوند دولت نیز نباید به کشاورزان زور بگوید و باید جریمه تاخیری خود را بپردازد.

عثمانی تصریح کرد: معضل برداشت چغندر شروع شده ولی هنوز بخشی از پول کشاورزان بابت محصول سال گذشته آن‌ها پرداخت نشده است پس جالب است که به کشاورزان به جای پول چغندر شکر می‌دهند و همان شکر را 15 درصد زیر قیمت از کشاورزان می‌خرند این غیر از دزدی از جیب کشاورزان چه معنایی دارد.

وی ادامه داد: از حالا به کارخانه‌داران قند استان اخطار می‌دهیم که اگر با کشاورزان زحمتکش استان درست برخورد نشود و حق آن‌ها در تحویل چغندر و پرداخت وجه آن‌ها رعایت نشود ما نمایندگان ملت جلوی تحویل چغندر را به کارخانجات استان خواهیم گرفت و چغندر را به کارخانجات سایر استان‌ها تحویل خواهیم داد.

عثمانی تاکید کرد: وضعیت بحرانی بخش فرهنگی و وضعیت اسفبار فضای مجازی امنیت خانواده‌ها و اصولا پایه های نهاد خانواده‌ها را به شدت تهدید می‌کند، در وضعیتی که کارمندان شاغل در بخش دولتی تعادلی وجود ندارد و بی‌عدالتی در آن محسوس و ملموس است.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: فرهنگیان آینده‌سازان کشور را تربیت می‌کنند و نارضایتی در این بخش، هم در بخش نرم افزاری و هم سخت افزاری بیداد می‌کند و کسی به این مهم توجه نمی‌کند در حالیکه معلم ناراضی مطمئن باشید نمی‌تواند دانش‌آموزانی با انگیزه و توانمند به جامعه تحویل دهد و تکرار می‌کنم که بی‌توجهی به آموزش و پرورش یعنی بی‌توجهی به آینده کشور، متاسفانه مدیریت اجرایی کشور همواره موضوعات را روزمره و مقطعی می‌بیند و به فکر آینده کشور نیست.

عثمانی ادامه داد: کارکنان پرتلاش بهزیستی و کمیته امداد که جامعه هدف آن‌ها یک قشر خاص با ویژگی‌های خاص هستند شرایط بسیار نامطلوبی دارند، طرف مراجعه یک کارمند زحمتکش بانک، مردمی هستند که می‌خواهند مبلغی به حسابشان واریز یا از آن برداشت نمایند و یک دیوار بین آن‌ها و مراجعین وجود دارد ولی کارکنان بهزیستی و کمیته امداد مراجعینشان، مردم مستمندند که همواره برای رفع مشکل به آن ها مراجعه می‌کنند. کارکنان این مجموعه‌ها دچار افسردگی هستند و در درد و غم جامعه هدف خود شریک می‌باشند اما در حد یک کارمند ساده بانک هم به آن‌ها توجه نمی‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور گفت: ضمن تشکر از وزیر محترم بهداشت، احداث بیمارستان در شهر سیمینه، ضرورت ساخت بیمارستان تامین اجتماعی، ضرورت احداث زایشگاه، کسری در اتمام جاده دو بانده بوکان میاندوآب، تسریع در جذب سرمایه‌گذاری برای پروژه پتروشیمی بوکان، توجه به شوراهای پرتلاش روستاها و دهیاران و دهیاری‌های خادم ملت، تسریع در انجام شبکه آبیاری پایین دست سد خراسانه و تجدیدنظر در مورد ادامه ساخت سد سیمینه باید از طرف مسئولان مورد توجه قرار بگیرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet