شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1395/07/07 08:26:51
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:

حمایت از حافظان بی‌حفاظ در حد شعار و ادعا

نمایندگان مردم در خانه ملت با انتقاد از تاخیر دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان بر لزوم ارائه و بررسی هر چه سریع تر این لایحه به مجلس تاکید کردند.
حمایت از حافظان بی‌حفاظ در حد شعار و ادعا نمایندگان مردم در خانه ملت با انتقاد از تاخیر دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان بر لزوم ارائه و بررسی هر چه سریع تر این لایحه به مجلس تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201609105593920735.jpg حمایت,از,حافظان,بی‌حفاظ,در,حد,شعار,و,ادعا Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اجتماعی- گل زری فرخنده بخش؛  شهادت 119 محیط بان کشور نشان از محرومیت و مظلومیتی دارد که سال ها است بر محیط زیست و حافظان آن تحمیل شده و همچنان شاهد بی توجهی نسبت به بهبود وضعیت آنها و به تبع آن کشته شدن آنها از سوی شکارچیان غیرمجاز هستیم.

اوایل تیر ماه سال جاری بود که در کمتر از 48 ساعت سه نفر از محیط بانان کشور حین انجام وظیفه برای دفاع از سرمایه‌های ژنتیکی و ملی کشور مظلومانه به دست شکارچیان متخلف به شهادت رسیدند این زخم بر پیکر طبیعت به اندازه‌ای عمیق و وسیع بود که حتی سخن گفتن از آن راحت نبوده به گونه ای که همیشه در یادها مانده و هرگز فراموش شدنی نیست.

اگرچه موضوع شهادت سه محیط بان کشور قصه پرغصه این قشر مظلوم و زحمتکش را بر سر زبان‌ها انداخت و در آن روزها مسئولان از مظلومیت و توجه به حق و حقوق پایمال شده این قشر و افزایش حمایت‌ها از آنها سخن می‌گفتند اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی تمامی آن حمایت ها فقط در حد شعار باقی مانده است.

 در زمانی که شهادت سه محیط بان کشور از سوی مسئولان و مردم دهان به دهان می چرخید و همه در حال تشکیل کمپین ها برای حمایت از محیط بانان بودند سازمان محیط زیست کشور به عنوان متولی موضوع تدوین لایحه حمایت از محیط بانان را مطرح کرد تا از این طریق گره ای از مشکلات بیشمار محیط بانان باز شده و به گونه ای عدم حمایت ها از این قشر را جبران نماید.

در این راستا اواخر تیر ماه سال جاری ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پنجمین شورای استان هرمزگان مطرح کرد که لایحه حمایت از محیط بانان به دولت ارائه شده و به زودی به مجلس ارائه می شود اما نمایندگان بعد از دو ماه همچنان چشم انتظار بررسی و ارائه این لایحه به مجلس هستند.

در این باره  نمایندگان مردم در مجلس از تاخیر و تعلل دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان انتقاد و بر لزوم تعیین تکلیف هر چه سریع تر این لایحه تاکید کرده اند.

لایحه ای که طبق اظهارات نمایندگان باید در آن موضوعاتی مانند افزایش حقوق و مزایا، معاضدت های قضایی و نحوه دفاع، برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، وضعیت بازنشستگی و حمایت کافی در محاکم قضایی و همچنین افزایش تعداد آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد، زیرا نمایندگان از وجود تنها 2700 محیط بان در کشور سخن گفته که هر محیط بان حفاظت از 5 هزار هکتار از منابع طبیعی را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط بانی در دنیا حدود 100 هکتار است موضوعی که باعث شده بروز تخلفات و تعدی به محیط بانان از سوی شکارچیان غیرمجاز افزایش یابد.

 

شاعری: انتقاد از تاخیر دولت در ارائه لایحه حمایت از محیط بانان/ تمامی مشکلات محیط بانان در لایحه دیده شود

علی محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر لایحه حمایت از محیط بانان و ارائه آن به مجلس شد و افزود: متاسفانه حدود دوماه است همچنان چشم انتظار ارائه این لایحه به مجلس از سوی دولت هستیم؛ انتظار می رود دولت هرچه سریع‌تر این لایحه را آماده و به مجلس ارائه نماید تا بیش از این شرمنده محیط بانان سختکوش و زحمتکش نباشیم.

محمد علی شاعری 3406756/7/2016 3:29:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606102404278484_Thum.jpg
محمد علی شاعری

 

وجود تنها2700 محیط بان در کشور/ هر محیط بان حفاظت از 5 هزار هکتار از منابع طبیعی را بر عهده دارد

نماینده مردم بهشهر، گلوگاه نکا و در مجلس شورای اسلامی،  با بیان وجود 2 هزار و هفتصد محیط بان در کشور، گفت: متاسفانه این تعداد اندک از 15 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور محافظت می کنند یعنی هر محیط بان حفاظت از حدود 5 هزار هکتار از منابع طبیعی کشور را بر عهده دارد در حالی که سرانه محیط بانی در دنیا حدود 100 هکتار است.

 

کمبود محیط بان و تجهیزات عمده علت تعرض شکارچیان غیرمجاز به محیط بانان و عرصه های طبیعی کشور

وی کمبود محیط بان را عمده علت تعرض شکارچیان غیرمجاز به عرصه های طبیعی و محیط بانان دانست و یادآور شد: متاسفانه تعداد اندک محیط بانان باعث شده این قشر در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز  به شهادت رسیده و مورد تعدی قرار گیرند در کنار این، کمبود تجهیزات هم مزید بر علت شده  به گونه ای که با کمترین تجهیزات در حال دفاع و حفاظت از عرصه های طبیعی وحیات وحش کشور هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه رفع کمبود محیط بان و تجهیزات آنها باید در لایحه حمایت از محیط بانان به صورت جدی دیده شود، یادآور شد: علاوه بر این در این لایحه موضوعاتی مانند افزایش حقوق و مزایا، معاضدت های قضایی و نحوه دفاع، برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور، وضعیت بازنشستگی و حمایت کافی در محاکم قضایی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

شاعری با تاکید بر اینکه معاضدت قضایی از محیط بانان برای بکارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط بانان باید لحاظ شود، تصریح کرد: متاسفانه محیط بانان زحمتکشی که حفاظت از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور را بر عهده دارند اختیار لازم برای استفاده از سلاح برای حفاظت بهتر از حیات وحش، عرصه های زیست محیطی و حتی جان خود را ندارند به گونه‌ای که در اکثر مواردی که برای حفاظت از جان خود و حیات وحش در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز مجبور می شوند از سلاح خود استفاده کنند در محاکم قضایی محکوم می شوند از این رو این خلاء قانونی باعث شده شکارچیان با کشتار حیات وحش و محیط بانان بی دفاع و زحمتکش نگرانی در رابطه با پرداخت جریمه نداشته  و با قساوت به این کار اقدام کنند.

 

محیط بان باید اقتدار و اختیارات لازم را برای حفاظت از عرصه های طبیعی و جان خود داشته باشد

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه محیط بان باید اقتدار، جایگاه و اختیارات لازم را برای حفاظت از عرصه های طبیعی و جان خود داشته باشد، یادآور شد: با رفع موانع معاضدت های قضایی این قشر با انگیزه و اقتدار لازم از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور دفاع می کنند.

 

دولت تمامی مشکلات محیط بان را در لایحه حمایت از محیط بانان لحاظ کند

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه دولت باید تمامی مشکلات محیط بانان را در لایحه حمایت از محیط بانان لحاظ کند،  تصریح کرد: از آنجایی که بر اساس این لایحه می توان گام موثری در جهت حفظ محیط زیست، حیات وحش و حمایت از محیط بانان زحتمکش برداریم بنابراین به صورت جدی نیاز است دولت هر چه سریع تر آن را تعیین تکلیف و به مجلس ارائه نماید.

 

کوچکی نژاد: تاکید بر ارائه سریع‌تر لایحه حمایت از محیط بانان به مجلس/ لزوم تشکیل وزارت محیط زیست

 

جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس  هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه حمایت‌های اقتصادی و قانونی از محیط بانان کافی نیست، یادآورشد: سازمان حفاظت محیط زیست باید در راستای رفع مشکلات حوزه حیات وحش و محیط زیست کشور گام برداشته و در لایحه حمایت از محیط بانان به مشکلات محیط بانان توجه جدی داشته باشد.

جبار کوچکی نژاد 3406756/28/2016 12:37:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109516981969_Thum.jpgجبار کوچکی نژاد
جبار کوچکی نژاد

 

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی برضرورت تشکیل وزارت محیط زیست تاکید کرد وافزود: با تشکیل وزارت محیط زیست نظارت و توجه مجلس و دولت به این حوزه شکل بهتری به خود گرفته و علاوه بر رفع مشکلات محیط بانان می‌توان مشکلات زیست محیطی کشور را هم به درستی مدیریت کرد.

 

لزوم توجه جدی به معاضدت های قضایی محیط بانان در لایحه حمایت از محیط بانان

این نماینده  مردم در مجلس دهم،  با انتقاد از کمبود محیط بان در کشور، بر لزوم توجه به افزایش اقتدار، اختیارات و همچنین افزایش محیط بانان در لایحه حمایت از محیط بانان تاکید کرد وگفت: باید همانطور که نیروی نظامی و انتظامی کشور با اقتدار لازم در مقابله با اشرار از سلاح خود استفاده می کنند محیط بانان هم بتوانند در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز و متعدیان به محیط زیست از سلاح خود استفاده کنند و تا زمانی که محیط بانان اقتدار و اختیارات لازم برای استفاده از سلاح خود را نداشته باشند همچنان باید شاهد شهادت آنها و همچنین کشتار حیات وحش کشور از سوی شکارچیان غیرمجاز باشیم.

وی بر لزوم توجه جدی به معاضدت های قضایی محیط بانان در لایه حمایت از محیط بانان تاکید کرد و افزود: متاسفانه حمایت و دفاع کافی از محیط بانانی که تمامی عمر و زندگی خود را در راستای حفاظت از حیات وحش و عرصه های طبیعی کشور  صرف کرده و جان آنها به طور مداوم از سوی شکارچیان غیرمجاز و متعدیان به محیط زیست در معرض خطر قرار دارد در محاکم قضایی صورت نگرفته و در صورت ضرب و جرح از سوی شکارچیان غیرمجاز روند پیگیری پرونده آنها به کندی انجام می شود در حالی که اگر یک نیروی نظامی مورد تعدی قرار بگیرد تمامی دستگاه های نظامی برای حمایت از وی بسیج می شوند.

 

امکانات و تجهیزات محیط بانان جوابگوی حفاظت از عرصه های طبیعی وحیات وحش کشور نیست

کوچکی نژاد با انتقاد از اینکه امکانات و تجهیزات محیط بانان جوابگوی حفاظت از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور نیست بر لزوم توجه جدی رفع کمبود تجهیزات و امکانات این قشر در لایحه حمایت از محیط بانان تاکید کرد و ادامه داد: تجهیزات محیط بانان برای مواجهه با شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچان چوب باید به روز و پیشرفته باشد.

 

انتقاد از حقوق اندک محیط بانان

نماینده مردم رشت در مجلس دهم، از حقوق اندک محیط بانان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه به این قشر حق ماموریت و اضافه کاری تعلق نمی گیرد و با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

 

می توان حفاظت از عرصه های طبیعی کشور و حیات وحش کشور را به نیروی انتظامی واگذار کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه می توان حفاظت از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور را به نیروی انتظامی وگذار کرد، تصریح کرد: با تقویت نیروی انتظامی می توان در راستای حفاظت بهتر از عرصه های طبیعی و حیات وحش کشور گام برداشت البته شاید در این راستا مشکلاتی به وجود آید اما با برنامه ریزی درست می توان این مشکلات را رفع کرد.

 

انتقاد از وجود تنها 200 محیط بان در استان گیلان

کوچکی نژاد با انتقاد از  وجود تنها 200 محیط بان در استان گیلان، گفت: در حالی که  در حدود 500 هزار هکتار جنگل در این استان وجود داشته و علاوه بر این حفاظت از سواحل و مناطق حفاظت شده استان هم نیازمند نیروی انسانی کافی است اما کمبود نیروی محیط بان به شدت دیده می‌شود.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدارمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مجلس با استفاده از ظرفیت خود به رفع تمامی مشکلات محیط بانان  در لایحه حمایت از محیط بانان توجه می کند، یادآور شد: با اهتمام تمام لایحه حمایت از محیط بانان را به شکلی تنظیم و تصویب می کنیم که با اجرای آن تمامی مشکلات محیط بانان رفع شود.

 

اکبری: لزوم تعیین تکلیف هر چه سریع تر لایحه حمایت از محیط بانان/ پیگیری لایحه در کمیسیون کشاورزی

علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس دهم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به طور حتم لایحه حمایت از محیط بانان در دستور کار دولت قرار دارد اما تقاضای فوریت برای بررسی آن صورت نگرفته است، یادآور شد: هر چند نمی‌توان گفت دو ماه زمان زیادی برای بررسی این لایحه است اما بهتر است دولت هر چه سریع تر این لایحه را بررسی، تنظیم و به مجلس ارائه نماید زیرا محیط بانان زحمتکش با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حقوقی زیادی روبرو هستند که رفع این مشکلات مستلزم تصویب هر چه سریع تر این لایحه است؛ البته این لایحه را در کمیسیون کشاورزی پیگیری می کنیم.

علی اکبری نماینده شیراز 3406756/21/2016 2:02:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109819789265_Thum.jpg
علی اکبری نماینده شیراز

 

امنیت جانی و شغلی محیط بانان در لایحه حمایت از محیط بانان دیده شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه موضوع امنیت جانی و شغلی محیط بانان از جمله مواردی است که در  لایحه حمایت از محیط بانان باید به صورت جدی به آن توجه کرد، گفت: هر چند این افراد به ظاهر ضابط قضایی هستند اما پشتوانه قانونی برای انجام وظایف خود ندارند.

اکبری ادامه داد: کم نیستند محیط بانانی که برای حفاظت از حیات وحش و منابع طبیعی کشور در مقابله با شکارچیان غیرمجاز  مجبور به استفاده از سلاح خود شدند به طوری که برخی از آنها بعد از درگیر شدن با شکارچیان متخلف و غیرمجاز در حال حاضر در زندان به سر می برند و حکم اعدام آنها نیز صادر شده است از این رو لازم است این افراد ضابط قضایی محسوب شوند تا بتوانند در مقابله و مواجهه با شکارچیان غیرمجاز از جان خود دفاع کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری 119 شهید محیط بان کشور، افزود: برای حفاظت بهتر از حیات وحش و منابع طبیعی کشور باید حمایت ها از محیط بانان کشور افزایش یابد.

 

شغل محیط بانی در زمره مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرد

وی با بیان اینکه شغل محیط بانی باید در زمره مشاغل سخت و زیان آور، قرار گیرد، تصریح کرد: محیط بانان بدون حمایت‌های اقتصادی و قانونی جان خود را برای حفاظت از سرمایه های ملی برای نسل های آینده  هزینه می‌کنند.

 

انتقاد از کمبود محیط بان / لزوم توجه به افزایش نیروی محیط بان در لایحه حمایت از محیط بانان

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، از کمبود محیط بان در کشور انتقاد و بر لزوم توجه به افزایش نیروی محیط بان در لایحه حمایت از محیط بانان تاکید کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه کشور ما کشوری کوهستانی است که دارای پوشش جنگلی و مراتع زیادی است از این رو نیاز است که تعداد محیط بانان کشور به استاندارد جهانی نزدیک شود؛ نیاز است محیط بانان و همچنین مناطق طبیعی کشور را به سیستم های هشداردهنده ای تجهیز کنیم تا تخلفات سریع تر به مراکز دیده بانی منتقل شود.

 

در بکارگیری محیط بان محدودیت وجود دارد/ ضرورت استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای حفاظت از منابع طبیعی کشور

اکبری با بیان اینکه در بکارگیری محیط بان محدودیت وجود دارد، بر لزوم استفاده از ظرفیت جوامع محلی برای حفاظت بهتر از منابع طبیعی کشور تاکید کرد و گفت: بخشی از مسئولیت و نظارت بر منابع طبیعی کشور را باید به مردم واگذار کرد زیرا تا زمانی که از ظرفیت و پتانسیل مردم و جوامع محلی برای حفاظت از منابع طبیعی کشور استفاده نشود همچنان باید شاهد تخریب و افزایش تخلفات در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور باشیم؛ این موضوع باید در لایحه حمایت از محیط بانان دیده شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مردم زمانی که به این درک برسند که تخریب محیط زیست کشور به مثابه تضییع حقوق و منافع آنها است حفاظت از منابع طبیعی کشور را در اولویت قرار داده و با حساسیت و جدیت وارد این عرصه می شوند.

در میزان مجازات های شکارچیان غیرمجاز تجدیدنظر شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با تاکید بر اینکه در میزان مجازات های شکارچیان غیرمجاز باید تجدید نظر شود، تصریح کرد: این مجازات ها باید به روز شوند زیرا  میزان مجازات های مالی و کیفری این متخلفان کافی نیست البته به نظر می رسد برای حفاظت مناسب از منابع طبیعی کشور این مجازات ها به طور سالانه تغییر یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet