هدر موبایل
1395/07/06 15:07:16
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سید مرتضی خاتمی:

متاسفانه درلایحه برنامه ششم به امور اجتماعی و خانواده بی توجهی شده است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اظهار تاسف از لایحه برنامه ششم گفت: در این لایحه در یک بند آن هم به صورت کلی به امور اجتماعی خانواده اشاره شده و انتظار این است که در مورد تامین منابع مالی ازدواج بیشتر پرداخته می شد.
متاسفانه درلایحه برنامه ششم به امور اجتماعی و خانواده بی توجهی شده است نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اظهار تاسف از لایحه برنامه ششم گفت: در این لایحه در یک بند آن هم به صورت کلی به امور اجتماعی خانواده اشاره شده و انتظار این است که در مورد تامین منابع مالی ازدواج بیشتر پرداخته می شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201605105154662272.jpg متاسفانه,درلایحه,برنامه,ششم,به,امور,اجتماعی,و,خانواده,بی,توجهی,شده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت سید مرتضی خاتمی در برنامه "صبح و گفت وگو"  رادیو گفت و گو با بیان اینکه باید عملکرد خود را در راستا و چارچوب سیاست های کلی که مقام معظم رهبری در ازدواج با قوام خانواده و افزایش نسل بیان کرده اند، قرار دهیم، گفت: در این زمینه کارهای زیادی بر زمین مانده است و یکی از مسایل اصلی، موضوع اقتصاد است و باید زوج های جوان را در تامین هزینه های زندگی شان مورد حمایت قرار دهیم.
وی افزود: مسئولین اجرایی آستین ها را بالا بزنند، بسترسازی برای ازدواج سالم و زندگی سالم،  وظیفه وزارت بهداشت است و البته آنها بستر سازی کرده اند.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اظهار تاسف از لایحه برنامه ششم گفت: در این لایحه در یک بند آن هم به صورت کلی به امور اجتماعی خانواده اشاره شده و انتظار این است که در مورد تامین منابع مالی ازدواج بیشتر پرداخته می شد. باید یکی از محورها در وزارت اقتصاد این باشد که منابع مالی برای وام های ازدواج مشخص باشد ولی کلی گویی شده است.
مطلق به بیان آماری که در بررسی از جوانان صورت گرفته پرداخت و عنوان کرد: در بررسی آمار دانشجویان ،تمایل به ازدواج دیده شده که بالای 80 درصد این تمایل را دارند. تمایل به فرزندآوری بالای 75 درصد است و اکثر زوجین بیش 80 درصد اعلام کردند که بالای دو بچه را دوست دارند.
وی افزود: برای این اشتیاق باید وزارت خانه های دیگر پای کار بیایند و قوانین آموزشی به نفع زوجین باشند، اشتغال و مسکن مهم هستند و مهمتر از همه خیرین و بزرگان هستند که باید مانند گذشته در امر ازدواج سهیم باشند.
خاتمی در خاتمه به برخی از اقداماتی که برای ترویج ازدواج سالم باید صورت گیرد، اشاره کرد و گفت: خطوط کلی را مجلس در نظر دارد و پیگیری خواهد کرد. از طرفی آموزش های لازم را قبل از ازدواج و بعد از آن باید به جوانان بدهیم و از طرفی باید بحث بقای نسل و مسئولیت پذیری در میان جوانان تبیین و تفهیم شود.
وی ادامه داد: عوامل اثر گذار زیادی وجود دارد از جمله تغذیه سالم ، اشتغال و مسکن ، که دولتمردان باید به آن توجه کنند.
محمد اسماعیل مطلق با اشاره به ازدواج سالم، به اقدامات وزارت بهداشت پرداخت و گفت: وزارت بهداشت در بُعد سلامت افراد، که متولی سلامت تمام آحاد جمعیت است، روی ارتقای کمی و کیفی امید به زندگی برنامه ریزی دارد و کار می کند.
وی افزود:  بعد از ابلاغ سیاست های جمعیتی توسط مقام معظم رهبری و همچنین سیاست های جدید راجع به خانواده در سال 93، این وزارتخانه برنامه ریزی و بررسی کرد و با توجه به اینکه سلامت یک فرد از نظر جسمی، روحی، روانی، اجتماعی و معنوی مورد نظر وزارت بهداشت است بعد از ابلاغ این سیاست ها بررسی های لازم را راجع به جوان سالم انجام داده اند.
مدیر کل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت افزود: در این بررسی نشان می دهد افرادی که ازدواج سالم دارند، از طول عمر بیشتر و سلامت بهتری برخوردارند، شادترند و ارتباط اجتماعی مناسب تری دارند و از نظر جسمانی سالم تر هستند و احساس امنیت می کنند.
وی با اظهار به اینکه در این بررسی افراد متاهل و مجرد هم مقایسه شده اند، عنوان کرد: افرادی که ازدواج کرده اند در معرض رفتارهای مخاطره آمیز مانند مصرف الکل و سیگار کمتر قرار می گیرند و رشد فکری، عاطفی و اجتماعی در آنها بیشتر است.
مطلق به برنامه های وزارت بهداشت در میان دانشجویان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته این برنامه ها را در دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دانشجویان  برگزار کردیم، در سمینارها وکمپین ازدواج این مباحث را با حضور جوان ها و اساتید به بحث گذاشته ایم و امسال هم این برنامه را از آبان تا اردیبهشت ماه داریم و بعد سلامت را مورد بحث می گذاریم.
مدیر کل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت متذکر شد: سازمان بهزیستی در رابطه با ژنتیک حتما با ما هماهنگی های لازم را انجام دهند تا اگر موردی باشد برنامه ریزی بهتری انجام شود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet