هدر موبایل
1395/07/06 18:40:11
سرویس سیاسی
نقوی حسینی با تشریح نشست کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد:

شرایط مرزی بین ایران و پاکستان نسبت به گذشته بهبود یافته است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نشست امروز کمیسیون امنیت ملی را با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه تشریح کرد.
شرایط مرزی بین ایران و پاکستان نسبت به گذشته بهبود یافته است سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نشست امروز کمیسیون امنیت ملی را با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/44644.jpg شرایط,مرزی,بین,ایران,و,پاکستان,نسبت,به,گذشته,بهبود,یافته,است Icana

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بررسی روابط ایران و پاکستان در جلسه امروز (سه شنبه، 6 مهرماه) کمیسیون امنیت ملی گفت: پاکستان از همسایگان بزرگ و مهم جمهوری اسلامی ایران و از کشورهای مسلمان و برادر محسوب می‌شود که روابط بین ایران و پاکستان پایدار و دارای جوانب مختلفی است، از همین رو رحیم ‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه به همراه همکارانش به بیان جوانب این رابطه پرداختند.

رحیم پور با تاکید بر اینکه روابط ایران و پاکستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت:‌شرایط مرزی بین ایران و پاکستان نسبت به گذشته خیلی بهتر شده که سفر نوازشریف به ایران و رئیس جمهور به پاکستان به بهبود مناسبات دو کشور کمک بسیاری کرد. البته اگر دخالت برخی کشورهای منطقه نباشد پاکستان از کشورهایی است که می‌تواند با جمهوری اسلامی ایران مناسبات بسیار خوبی داشته باشد.

وی با بیان اینکه همکاری های نظامی بین دو کشور به جهت مرزهای مشترک با رعایت احتیاط های لازم درسطح معمولی است گفت:‌ روابط فرهنگی بین دو کشور نیازمند تحرک بیشتری است، روابط اقتصادی نیز تحت تاثیر روابط ایران وهند و پاکستان است.

به گفته رحیم پور، مباحثی از قبیل تروریسم ، قاچاق مواد مخدر، کالا و ترانزیت های غیرقانونی از موضوعات قابل بحث و همکاری بین دو کشور در کنار سایر روابط ایران و پاکستان است.

 در ادامه این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه های دیپلماسی و امنیتی و اطلاعاتی برگزار شد ، آن‌ها نسبت به کاهش سطح مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان انتقاداتی مطرح کردند که این انتقادات شامل حساسیت های به وجود آمده در همکاری های فرهنگی بین دو کشور نیز می‌شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعد از این موضوعات اعضای این کمیسیون همچون کواکبیان، فلاحت پیشه، ذوالنور، شوشتری، گودرزی ، جمالی، حسن بیگی، نوریان،‌نجفی، برزگر ، جاسمی اظهارنظرهایی مطرح کردند و رحیم پور معاون وزیر ‌امور خارجه نیز به این اظهارات پاسخ داد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه نگاه ما به روابط پاکستان استراتژیک است گفت: با توجه به حضور موثر سپاه در مرز و بهبود شرایط مرزی ، زمینه های همکاری های بیشتر بین دو کشورباید فراهم شود.

به گفته نقوی‌حسینی، در این جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر کار هماهنگ و توافق بین دستگاه ها که مسئولیت سیاست خارجی بر عهده وزارت خارجه است ، تاکید کرد؛ چرا که روابط بین ایران و پاکستان برای ایران بسیار مهم است که یکی از راه های  آن تقویت مناسبات اقتصاد ی است، طبیعتا دیپلماسی اقتصادی نیز می‌تواند در این زمینه به وزارت خارجه کمک کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه در این جلسه بر اختصاص روزهای دوشنبه به بازدیدهای کمیسیون تاکید شد گفت: در همین راستا روز گذشته اعضای کمیسیون از صنایع هوایی بازدید کردند.

هم‌چنین در جلسه کمیسیون بروجردی گزارشی از سفر رئیس مجلس سوریه به ایران و ملاقات های صورت گرفته ارایه کرد و گفت که باید امسال یک جبهه واقعی افشا و تبیین جنایات نقض حقوق بشری آمریکا در داخل آن کشور و در بقیه کشورهای جهان تشکیل شود و 13 آبان امسال باید به مظهر افشای چهره جنایت کارانه آمریکا تبدیل شود.

به گفته نقوی حسینی در جلسه کمیسیون موضوع تحقیق و تفحص از اقدامات دولت در زمینه طرح دعاوی علیه آمریکاو سایر دولت هایی که به اتباع جمهوری اسلامی ایران خسارت وارد کرده و خسارات شیمیایی یا تروریستی دیده اند به تصویب رسید.

هم‌چنین در این جلسه دو لایحه موافقت نامه همکاری اقتصادی بین ایران و کرواسی و ایران و لیتوانی،  دو لایحه موافقت نامه بین ایران و اسلواکی و ایران و مجارستان به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرا ر مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد و لایحه موافقت نامه و کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و جمهوری کره به تصویب رسید./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet