ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/07 12:04:12
سرویس اقتصادی
درگفت وگو با خانه ملت مطرح شد؛

توضیحات مدیرعامل شرکت راه آهن درباره خرید ریل و واگن/ رضایی کوچی:حمایت از تولیدات داخلی باید در عمل دیده شود

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران،با بیان اینکه خرید واگن از طریق بخش دولتی انجام نشده است،گفت:شرکت راه آهن خرید ریل با توجه به ممکن نبودن ساخت آن در داخل را دو سال و نیم پیش در دستور داشت.
توضیحات مدیرعامل شرکت راه آهن درباره خرید ریل و واگن/ رضایی کوچی:حمایت از تولیدات داخلی باید در عمل دیده شود مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران،با بیان اینکه خرید واگن از طریق بخش دولتی انجام نشده است،گفت:شرکت راه آهن خرید ریل با توجه به ممکن نبودن ساخت آن در داخل را دو سال و نیم پیش در دستور داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201609109121750259.jpg توضیحات,مدیرعامل,شرکت,راه,آهن,درباره,خرید,ریل,و,واگن/,رضایی,کوچی:حمایت,از,تولیدات,داخلی,باید,در,عمل,دیده,شود Icana

محسن پورسیدآقایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به برخی اخبار مبنی بر واردات ریل و واگن ازکشور روسیه از سوی شرکت راه آهن،گفت:هیچ واگنی از سوی شرکت راه آهن خریداری نشده است.

خرید واگن از طریق بخش خصوصی بوده است

معاون وزیرراه و شهرسازی،ادامه داد:خرید واگن دراختیار بخش خصوصی بوده و بدون دخالت بخش دولتی انجام شده است.

وی با بیان اینکه اگر بخش خصوصی از منابع دولتی و منابع صندوق توسعه ملی برداشت داشته باشد، باید پایبند به خرید از تولیدات داخلی و ملزم به حمایت از صنایع ملی باشد،تصریح کرد: اطلاع دقیقی از خرید واگن توسط بخش خصوصی ندارم ؛اما شاید خرید واگن با منابع بخش خصوصی بوده و آن ها درخصوص خرید آن تصمیم گرفته اند.

پورسیدآقایی باتاکید براینکه کنترلی بربخش خصوصی و خریدهای آن که با منابع غیردولتی بوده، نداریم،گفت:بخش خصوصی استقلال داشته و خود برای خرید تصمیم گیری می کند.

وی با بیان اینکه درخصوص خرید واگن و همچنین بهره برداری شرکت راه آهن دخالتی ندارد،افزود: بخش خصوصی در خصوص خرید واگن و ملزومات آن تصمیم گیری می کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران واردکننده ریل است،گفت: با توجه به اینکه ریل در کشور تولید نشده ما مجبور به واردات شده ایم.

هنوز یک شاخه ریل هم در داخل کشور تولید نشده است

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز یک شاخه ریل هم در داخل کشور تولید نشده ما نمی توانیم اجرای پروژه‌ها را در این باره متوقف کنیم،اما برای آنکه به تولید داخل هم صدمه‌ای وارد نشود،تلاش کرده‌ایم درکنار خریدهای خارجی،نگاهی هم به تولید داخل داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی،ادامه داد:امروز 50 هزار تن ریل از محل فاینانس و تسهیلات 12 ساله با پیش پرداخت 20 میلیارد تومان ازکشور هند خریداری شده که اگر می‌خواستیم همین میزان ریل را از داخل به صورت نقد تهیه کنیم 400 میلیارد تومان اعتبار می‌خواست.

خرید ریل از داخل را در دستور کار قرار داده‌ایم

پورسید آقایی گفت: به موازات آن خرید ریل از داخل را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ راه آهن 200 میلیارد تومان بابت حمل بارهای ذوب آهن از آنها طلب دارد، اما ما به پیشنهاد شرکت ذوب آهن مطالبات خود را دریافت نکردیم، تا در احداث خط ریل سازی در ذوب آهن هزینه شود.

وی تصریح کرد: قرار بود تیرماه امسال، ریل ملی ساخته شود؛اما فعلا به مهرماه امسال موکول شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از خرید صنعت ریل سازی دست دوم از سوی داخل، گفت: با توجه به شرایط فعلی با وجود اینکه خرید ریل ملی به صرفه اقتصادی نیست؛اما تعامل کافی صورت گرفته است.

محمدرضا رضایی کوچی 3406759/11/2016 2:41:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609101791682473_Thum.jpgمحمدرضا رضایی کوچی
 محمدرضا رضایی کوچی

 

رضایی کوچی: تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است/لزوم حمایت بیش از پیش شرکت راه آهن از تولید ریل ملی

در همین راستا محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است، گفت:در خصوص تامین ریل و واگن باید نگاه به درون باشد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه نظارت شرکت راه آهن باید بر روند خرید واگن و ریل بیش از پیش باشد، افزود: باید تولیدات داخلی علاوه بر مصرف در کشور توان عرضه در خارج را نیز داشته باشند.

وی ادامه داد:حمایت از تولیدات داخلی باید در عمل دیده شود که نمونه آن خرید نکردن از خارج از کشور است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: باید حمایت شرکت راه آهن از تولید ریل ملی بیش از پیش شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet