ولادت حضرت امام رضا (ع)
1395/07/07 12:23:25
سرویس صحن
مخالفان اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس مطرح کردند:

تقسیم و توزیع نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، نیازی به قانون جدید ندارد

نمایندگان مخالف طرح مربوط به اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس معتقدند نحوه تعیین اعضای کمیسیون‌های مجلس باید براساس قانون فعلی در مجلس باشد و نباید حق بررسی اصل ۸۵ از طرح‌ها از دو کمیسیون گرفته شود.
تقسیم و توزیع نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، نیازی به قانون جدید ندارد نمایندگان مخالف طرح مربوط به اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس معتقدند نحوه تعیین اعضای کمیسیون‌های مجلس باید براساس قانون فعلی در مجلس باشد و نباید حق بررسی اصل 85 از طرح‌ها از دو کمیسیون گرفته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201609106472417036.jpg تقسیم,و,توزیع,نمایندگان,در,کمیسیون‌های,تخصصی,مجلس،,نیازی,به,قانون,جدید,ندارد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (چهارشنبه 7 مهرماه) مجلس شورای اسلامی نمایندگان مخالف کلیات طرح یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 42 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، نظرات خود را بیان کردند.

محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در بیان دلایل مخالفت خود با کلیات این طرح گفت: اصلاحات پیشنهاد شده در این طرح را نمی توان به عنوان یک قانون دون‌پایه نیز در نظر گرفت چه برسد که به آن گفت قانون اساسی؛ کمیسیون آیین نامه داخلی برای رفع مشکل دو کمیسیون پیشنهاداتی داده است اما باید سوال کرد آیا ما باید قانون اساسی مجلس را برای حل مشکل این دو کمیسیون اصلاح کنیم؟

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصلاحات انجام شده کاملاً ناشیانه است یعنی به نوعی ضعف اعضای شعب با هیأت رئیسه که قرار بود بنشینند و نمایندگان براساس ماده 42 تعیین تکلیف کنند، بوده است؛ این در حالی است که روش توزیع نمایندگان در کمیسیون ها را نه تنها نتوانستند انجام دهند بلکه با روابطی که بعضا اعمال شد افرادی که از سابقه و تحصیلات کافی برخوردار نبودند به کمیسیون ها فرستاده شدند.

پورمختار افزود: با شرایطی روبرو شدیم با بیش از 50 حقوقدان در مجلس اما کمیسیون قضایی تنها 13 عضو دارد که چند عضو آن نیز حقوقدان نیستند و در کمیسیون فرهنگی نیز با وجود نمایندگان فرهنگی در مجلس تعداد اعضای کمیسیون کافی نیست.

وی ادامه داد: اینکه برای پاک کردن صورت مسئله و جبران ضعف مسئولان تصمیم گیرنده بخواهیم قانون اساسی مجلس را عوض کنیم رفتار درستی نیست؛ چه کسی گفته است اعضای کمیسیون حقوقی قضایی باید 13 نفر باشد بر این اساس اگر تعداد اعضا 8 نفر بود اظهار می کردند که باید اعضای کمیسیون همان 8 نفر باشد.

پورمختار افزود: این چه تصمیمی است که کمیسیون آیین نامه داخلی اتخاذ کرده است، نباید به سمتی حرکت کرد که برای رفع مشکل یک یا دو کمیسیون قانونگذاری شود درحال حاضر هیچ مشکلی برای نحوه توزیع و تقسیم نمایندگان در کمیسیون ها وجود ندارد و همین موارد مندرج در آیین نامه داخلی کفایت می کند و روسای شعب با هیأت رئیسه میتوانند براساس انتخاب های اول و دوم نمایندگان کار را انجام دهند که البته اگر انتخاب ها 3نفر شود کار مشکل تر می شود.

وی افزود: در اول این دوره مجلس با اعضای هیأت رئیسه و رئیس مجلس مذاکراتی در خصوص تعیین نحوه اعضای کمیسیون ها انجام شد و مقرر شد 6 نفر  از سایر کمیسیون ها به کمیسیون قضایی حقوقی منتقل شوند بنابراین وقتی ما نمی توانیم این موضوع را اجرایی کنیم چه تضمینی برای اجرا در دوره بعدی مجلس است.

پور مختار گفت: به جای اصلاح قانون اساسی مجلس باید مشکل را حل کرد و اینکه الزام کنیم تعدادی از نمایندگان به کمیسیون های حقوقی قضایی و فرهنگی بروند.

مطهری، نایب رئیس مجلس در خصوص انتقاد پورمختار مبنی بر چاپ نشدن پیشنهاداتش در این زمینه گفت: تمامی پیشنهادات شما چاپ شده است.

براساس این گزارش حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در مخالفت با طرح یک فوریتی الحاق یک تبصره به ماده 42 قانون آیین نامه داخلی مجلس افزود: براساس تبصره یک طرح مذکور دو کمیسیون از دارا بودن اصل 85 قانون اساسی مستثنی شده اند که این درست نیست به دلیل اینکه دردوره هایی که مجلس با کمیسیون 7 نفره نیز اداره شده این حق از کمیسیون مربوطه سلب نشده است.

مطهری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت: در جزئیات به این موضوع رسیدگی می شود.

حاجی دلیگانی در مخالفت با طرح مذکور گفت: نباید آیین نامه را صرفا برای یک دوره 4 ساله اصلاح کرده بلکه باید طرح جامعی در این خصوص ارائه شود و مرکز پژوهش ها باید ارزیابی کند که به چه دلیل استقبال از بعضی از کمیسیون ها بیشتر است و براساس آن ساختار کمیسیون ها مشخص شود.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه تنها براساس مدرک اعضای کمیسیون انتخاب شوند باید مورد بررسی قرار بگیرد و باید موضوعات کیفی نیز در رابطه با اعضای کمیسیون ها لحاظ شود به دلیل اینکه ممکن است تحصیلات یک نماینده کاملا همخوانی با موضوع کمیسیون نداشته باشد اما این نماینده به لحاظ تجربی توانایی حضور موثر درکمیسیون را داشته باشدبنابراین با این پیشنهاد مخالفت می کنم./      

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet