هدر موبایل
1395/07/07 14:07:44
سرویس فرهنگی
قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرد:

تعدد قوانین غیرکارآمد در حوزه حمایت از حقوق مؤلفان، پدیدآورندگان را سر در گم کرده است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تعدد قوانین در حوزه کپی رایت موجب سردرگمی پدیدآورندگان شده است، گفت: "لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی ‌و هنری" به منظور اصلاح قانون منسوخ شده فعلی می‌تواند بسیاری از مشکلات مؤلفان را حل کند.
تعدد قوانین غیرکارآمد در حوزه حمایت از حقوق مؤلفان، پدیدآورندگان را سر در گم کرده است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تعدد قوانین در حوزه کپی رایت موجب سردرگمی پدیدآورندگان شده است، گفت: "لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی ‌و هنری" به منظور اصلاح قانون منسوخ شده فعلی می‌تواند بسیاری از مشکلات مؤلفان را حل کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101665415194.jpg تعدد,قوانین,غیرکارآمد,در,حوزه,حمایت,از,حقوق,مؤلفان،,پدیدآورندگان,را,سر,در,گم,کرده,است Icana

احسان قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جایگزینی "لایحه جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی ‌و هنری"  بر "قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان"، گفت: از آنجا که ‌قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان در سال 48 تصویب و بسیاری از مواد آن دیگر قابل اجرا نیستند، باید مراحل تصویب "لایحه جایگزین جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی ‌و هنری" در مجلس تسریع شود.

نماینده مردم فریمان، سرخس و احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مولفان و پدیدآورندگان در شرایط خاصی به سر می‌برند چراکه آن‌ها خواسته‌های زیادی درخصوص تضمین و امنیت سرمایه‌گذاری‌های‌شان در حوزه‌های مختلف همچون منع کپی و کپی‌برداری دارند لذا این موضوع باید در مجلس پیگیری و به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه اصلاح "قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان" هنوز در دستور کار کمیسیون فرهنگی مجلس دهم قرار نگرفته است، گفت: کمیسون باید این موضوع را پس از وصول از  سوی دولت در اولین فرصت و به طور جد بررسی و دنبال کند.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه "لایحه‌ جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط با آن"، جایگزین همه قوانین موجود درخصوص حق مولف یا کپی رایت است؛ توضیح داد: قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان در سال 48 به تصویب رسیده هرچند چندین قانون دیگر هم در این زمینه از قبیل ترجمه، تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی و قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزاری و قانون تجارت الکترونیک، وجود داشته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تعدد این قوانین موجب سردرگمی پدیدآورندگان شده است و خلاءهایی نیز دارد لذا این مشکلات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مترصد تهیه "لایحه جامعی برای تجمع قوانین و رفع خلاءهای قوانین داخلی" کرده است لذا امیدوارم با پیگیری مجلس مشکل مؤلفان  را به دلیل ضعف قوانین آسیب‌های بسیاری برای آنها به وجود آمده، حل کرد./

پایان پیام   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet