ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/07 14:43:01
سرویس اجتماعی
قربانی مطرح کرد:

فروش متادون و مواد مخدر در برخی عطاری ها / لزوم تشدید نظارت بر عملکرد عطاری ها

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از فروش و عرضه متادون و مواد مخدر در برخی عطاری ها انتقاد کرد و گفت: نظارت ها بر عملکرد عطاری ها باید تشدید شود.
فروش متادون و مواد مخدر در برخی عطاری ها / لزوم تشدید نظارت بر عملکرد عطاری ها نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از فروش و عرضه متادون و مواد مخدر در برخی عطاری ها انتقاد کرد و گفت: نظارت ها بر عملکرد عطاری ها باید تشدید شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201609104589045903.jpg فروش,متادون,و,مواد,مخدر,در,برخی,عطاری,ها,/,لزوم,تشدید,نظارت,بر,عملکرد,عطاری,ها, Icana

محمد حسین قربانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فروش هر گونه دارو و سایر محصولات به غیر از گیاهان دارویی در عطاری ها ممنوع است، تصریح کرد: تفکیک حوزه دارو میان داروخانه ها و عطاری ها باید مشخص و نظارت بر عملکرد عطاری ها مورد توجه قرار گیرد زیرا در حال حاضر به دلایلی مانند نبود سیستمی برای نظارت جامع، آلوده بودن سرمنشاء تولیدات دارویی و همچنین مافیای دارو، عرضه متادون و مواد مخدر در برخی عطاری ها به فراوانی مشاهده می شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برای برخورد با عطاری های متخلف و ساماندهی آنها نیاز به قانون نداریم اما اگر به تصویب قانون نیازی احساس شود بهتر است وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این موضوع را در قالب لایحه ای به مجلس ارائه نماید؛ به طور قطع مجلس آمادگی همکاری با وزارت بهداشت برای ساماندهی عطاری ها را دارد.

وی بر لزوم ساماندهی عطاری ها تاکید کرد و افزود: عطاری ها نباید قلع و قمع یا جمع آوری و تعطیل شوند زیرا با تعطیل شدن آنها هزاران نفر در  کشور بیکار شده و شغلی که از طریق آن روزگار می گذرانند را از دست می دهند.

قربانی ادامه داد: البته در ساماندهی عطاری ها میان سازمان غذا و دارو و صنعت، معدن و تجارت اختلاف نظرهایی است حتی برخی داروسازان انتقاداتی هم به این موضوع دارند و موجب ایجاد اختلاف هایی میان داروسازان و پزشکان طب سنتی شده اما در هر حال باید در جهت ساماندهی، مدیریت و هدایت آنها تلاش کنیم تا شاهد تخلفات کمتری در این حوزه باشیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه برای ساماندهی عطاری ها نیازی به تصویب قانون نیست، تصریح کرد: ساماندهی عطاری ها را می توان در قالب آیین نامه و بخشنامه های اجرایی انجام داد از این رو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند با تدوین استراتژی مناسب این مراکز را ساماندهی و حوزه عملکرد و اختیارات آنها را به سهولت مشخص کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم افزایش آگاهی و فرهنگ سازی مناسب در رابطه با مصرف داروهای گیاهی تاکید کرد و ادامه داد: از آنجایی که مصرف برخی داروهای گیاهی برای سلامتی افراد مضر و مرگ آور است از این رو باید علم، آگاهی، بینش و اطلاعات شهروندان با فرهنگ سازی مناسب رسانه های عمومی افزایش یابد زیرا همانطور که در سال 91 بعد از اعلام اسامی برنج های آلوده اقبال مردم به استفاده از این نوع برنج ها و حتی تمامی برنج های خارجی به شدت کاهش یافت از این رو با فرهنگ سازی مناسب در این عرصه می توان خطر استفاده از داروهای گیاهی مضر را کاهش داد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت نظارت بر عملکرد عطاری ها، ادامه داد: اطلاع رسانی درست در معرفی داروهای گیاهی معتبر از سوی متولیان در کاهش مرگ و میرهای ناشی از داروهای گیاهی تاثیر زیادی دارد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet