خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1395/07/07 15:41:52
سرویس سیاسی
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

تلاش جمهوری اسلامی برای پایان به وضعیت برزخی املاک ایران در آمریکا

نمایندگان مجلس معتقدند بهره‌برداری از ساختمان‌های ایران در ایالات متحده خلاف حقوق بین‎الملل است و اجاره بهای این ساختمان ها و الماک مذکور باید به تهران تعلق گیرد.
تلاش جمهوری اسلامی برای پایان به وضعیت برزخی املاک ایران در آمریکا نمایندگان مجلس معتقدند بهره‌برداری از ساختمان‌های ایران در ایالات متحده خلاف حقوق بین‎الملل است و اجاره بهای این ساختمان ها و الماک مذکور باید به تهران تعلق گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609107558309972.jpg تلاش,جمهوری,اسلامی,برای,پایان,به,وضعیت,برزخی,املاک,ایران,در,آمریکا Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ در حال حاضر حدود 9 ملک از املاک جمهوری اسلامی ایران در خاک ایالات مختلف کشور آمریکا قرار دارد که بیش از 50 میلیون دلار ارزش دارند و البته هنوز متعلق به کشور ما هستند اما از بعد از انقلاب تا کنون این املاک در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته که به اجاره گذاشته می شود.

از آنجایی که روابط ایران و آمریکا قطع بوده و قطعا تا آینده دور رابطه‌ای میان دو کشور برقرار نخواهد شد، وضعیت املاک ایران در آمریکا نامشخص و بلاتکلیف مانده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفتگوهایی که با خانه ملت داشتند معتقدند استفاده آمریکا از املاک ایران و درآمدزایی از آن غیرقانونی بوده و تا کنون بارها در این خصوص شکایت هایی صورت گرفته است که امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز به این قضیه ورود کرده تا با قیمت گذاری املاک ایران، این موضع را در مجامع و محاکم بین المللی طرح دعوی شود. متن این گفتگوها را در ادامه می خوانید:

فلاحت پیشه: احکامی که آمریکا علیه ایران صادر کرده ۱۰ برابر اقدامات حقوقی تهران علیه واشنگتن است

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه امروز یکشنبه 4 مهرماه اولین جلسه بررسی تحقیق و تفحص از دفتر معاونت حقوقی ریاست جمهوری برگزار می شود، اظهار داشت:  در این تحقیق و تفحص چاک راه های حقوقی بین ایران و آمریکا بررسی می شود و میزان داده ها و ستانده ها با هم مقایسه می شود، از نگاه ما وزن داده ها و ستانده ها با هم همخوانی ندارد و لازم می دانیم در این باره توضیحی داده شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر ایران و آمریکا در شرایط رفع اختلافات هستند و در این زمینه می توان بخشی از اختلاف های در خصوص اموال غیر منقول را در قابل مذاکره در مناسبات دو کشور رفع کنیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر این سوال وجود دارد که چرا داده های ما به هیچ وجه با ستانده های ما در مقابل آمریکا همخوانی ندارد و این مسئله در عملکرد دفتر حقوقی ریاست جمهوری مشهود است.

حشمت الله فلاحت پیشه 3406756/28/2016 9:56:27 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100210615318_Thum.jpgحشمت الله فلاحت پیشه
حشمت الله فلاحت پیشه

این نماینده در ادامه توضیح داد: به اعتقاد من دولت جمهوری اسلامی ایران باید در قالب مذاکرات دو جانبه یا سفارتخانه های حافظ منافع و یا حقوقی معضل را حل کند. با توجه به مقایسه روابط اقتصادی و میانگین صرفه اقتصادی، مصادره و استفاده از اموال غیر منقول، در حال حاضر آمریکا از ایران سود می برد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه 15 نفر از نمایندگان خواهان تحقیق و تفحص از دفتر معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستند، افزود: زمان مناسبات ایران و آمریکا نظامی بود، بعد از آن این مناسبات سیاسی شد و در زمان تحریم به اقتصادی تغییر کرد و اکنون فضا کاملا حقوقی است و باید بررسی شود در شرایط جدید ما تا چه اندازه آمادگی داریم از این فرصت ها استفاده کنیم.

وی گفت: در حال حاضر احکامی که آمریکا علیه ایران گرفته است 10 برابر احکامی است که ما علیه واشنگتن از مجامع بین المللی دریافت کرده ایم. هر کارشناس منصف و بی طرفی می داند که آمریکا ظلم بیشتری به ملت ایران وارد کرده است.

این نماینده با بیان اینکه دفتر حقوقی ریاست جمهوری نتوانسته است رفتاری متناسب با اقدامات آمریکا علیه ایران داشته باشد، اظهار داشت: فرضیه این تحقیق و تفحص همین مسئله است و باید بررسی کنیم چرا توان لازم وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره که مجامع بین المللی به نفع آمریکا رای صادر می کنند، گفت: اگر این گونه است چرا وارد پروسه شکایت به مجامع بین المللی می شویم، چرا در موضوع ایرباس برای 60 میلیون دلار در برابر290 شهید توافق می کنیم در حالی که یک آمریکایی بیش از یک میلیارد دلار علیه ایران حکم دریافت می کند، باید مشخص شود اگر مجامع بین المللی مخالف ایران هستند چرا دفتر حقوقی ریاست جمهوری به کارمندانش حقوق می دهد و این حقوق برای چه فعالیتی است؟

حسن بیکی: چندین بار از آمریکا برای بهره برداری از ساختمان های ایران شکایت کرده‌ایم/ ورود کمیسیون امنیت به پرونده

ابوالفضل حسن بیکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بهره برداری آمریکا از املاک ایران در ایالات متحده اظهار داشت: اموال متعلق به ایران در خاک آمریکا  در هر بازه زمانی متعلق به ملت ایران است اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا همواره با گرگ صفتی تلاش کرد منافع جمهوری اسلامی را به نفع خود مصادره کند.

نماینده مردم دامغان در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس قوانین بین المللی، اموال ما در هر کشوری باید بر اساس خواست جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گیرد بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید تعیین کند که ساختمان ها در اختیار چه کشورهایی و به چه منظوری قرار گیرد.

ابوالفضل حسن بیکی 3406756/25/2016 1:17:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100689874533_Thum.jpg
ابوالفضل حسن بیکی

وی با بیان اینکه اجاره دادن ساختمان های ایران از سوی دولت آمریکا خلاق قوانین بین الملل است، گفت: ما از گذشته پیگیر این مسئله بودیم و بارها به سازمان های بین المللی شکایت کرده ایم اما تلاش داریم که مجدد طرح شکایتی داشته باشیم و برای تکمیل این کار در حال حاضر تلاش داریم املاک را قیمت گذاری کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کمیسیون امنیت نیز در این زمینه ورود کرده است و تلاش داریم با پیگیری و قیمت گذاری مسئله را در مجامع قضایی و کیفری بین المللی دنبال کنیم.

پورمختار: بهره برداری از ساختمان‌های ایران در ایالات متحده خلاف حقوق بینالملل است/ اجاره بهای املاک باید به ایران پس داده شود

محمدعلی پورمختار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص بهره برداری آمریکا از اموال ایران در خاک ایالات متحده اظهار داشت: این اقدام و رفتار دولت آمریکا، بیان کننده عمق دشمنی و کینه توزی آنها با ملت ایران است، چرا که آمریکایی ها از سفارتخانه و اموال ایران بهره برداری می کند که دولت جمهوری اسلامی از آن استفاده درست  و مسالمت آمیز انجام می داد.

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: برخلاف سفارت آمریکا در ایران که به مرکز توطئه و درواقع جاسوسی تبدیل شده بود و می توان گفت مکان ارتکاب جرم بود بنابراین ایران بر این مبنا مجاز بود چنین مکانی را ببندد و اجازده ندهد که در داخل کشور علیه انقلاب توطئه هایی طراحی شود.

محمد علی پورمختار 3406756/25/2016 11:58:52 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109890747512_Thum.jpgمحمد علی پورمختار
محمد علی پورمختار

وی گفت: برخلاف عملکرد آمریکا، ما از سفارتخانه و سایر املاکمان در خاک ایالات متحده هیچ وقت علیه آمریکا استفاده نکردیم ، بنابراین اقدام آمریکا برای تبدیل کردن املاک ایران به مراکزی برای کسب درآمد، برخلاف حقوق بین الملل است و چنین حقی ندارد.

پورمختار تاکید کرد: آمریکا اگر به دنبال انجام اقدامی متقابل است تنها باید سفارت ایران را  مصادره می کرد نه اینکه اموال و ساختمانهای دیگر را نیز دراختیار داشته باشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در هر حال آمریکا باید ساختمان های دیگر ایران را تخلیه و در اختیار دولت جمهوری اسلامی قرار دهد و یا منافعی که از اجاره بها کسب می کند را به ما پس دهد.

کریمی قدوسی: ساختمان های ایران در آمریکا را مانند ۲۰۰ میلیون دلار پس خواهیم گرفت

جواد کریمی قدوسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بهره برداری آمریکا از ساختمان های ایران در ایالات متحده اظهار داشت: روزی خواهد رسید که این املاک را مانند 200 میلیون دلار پس خواهیم گرفت.

نماینده  مردم مشهد و کلات در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: آمریکایی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی قراردادهای نظامی خود را عملی نکردند و در این پروسه هم 200 میلیون دلار از اموال ایران را مصادره کردند و هم امکانات نظامی که در قرارداد ذکر شده بود را تحویل ندادند.

وی با بیان اینکه آمریکا تصور می کند به واسطه قدرتی که دارد می تواند زیر قول و قرار خود بزند، افزود: با این حال به این ابرقدرت نشان دادیم که نه تنها 200 میلیون دلار را می گیریم که سود آن را هم بعد از گذشت سالها پس خواهیم گرفت. در نهایت واشنگتن یک میلیارد و 700 میلیون دلار را روی پالت در داخل هواپیما به روش پولشویی که ادعا می کند انجام نمی دهد به تهران فرستاد.

جواد کریمی قدوسی 3406756/28/2016 12:20:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100988230047_Thum.jpgمحمد جواد کریمی قدوسی
جواد کریمی قدوسی

این نماینده اظهار داشت: علاوه بر این پول، آمریکا مجبور شد که 20 نفر ایرانی ها را از زندان یا تحت تعقیب خارج کند و سند کتبی دهد تا بانک سپه از تحریم هخارج شود. این چهار محموله در مقابل یک نفر جاسوس که دیگر برای ایران کارایی نداشت معاوضه شد.

کریمی قدوسی تاکید کرد: بنابراین روزی خواهد رسید که اموال و املاک ایران در آمریکا پس گرفته می شود و واشنگتن همچنین  مجبور خواهد شد 2 میلیارد دلاری که اخیرا دزدیده است را به ملت  ایران برگرداند.

وی گفت: ملت ایران نظامی دارد که اگر کسی به آن سیلی بزند حتما به آن سیلی می زند و تا الان اینگونه بود، آمریکایی ها بدانند که حتما چنین خواهیم کردیم و در زمان و مکان مناسب با روش های بسیار موثر اموال خود را پس می گیریم و در تاریخ ایران و آمریکا ثبت خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا باور نمی کند با تصور ابرقدرتی در مقابل ملت ایران چنین خار و کوچک شده و در شرایطی که تلاش دارد FATF را به ایران تحمیل کند با هواپیما پول ایران را پس بفرستد، بنابراین اموال و املاک مان را هم پس می گیریم.

وی اظهار داشت: بر اساس حقوق بین الملل آمریکا اجازه ندارد اموال ایران را اجازه دهد، اما متاسفانه سازمان های حقوقی و کیفری جهان ضعیف عمل می کنند و نمی توان به آنها در احقاق حقمان حساب کنیم بنابراین باید از روش های موفق تری برای پیگیری اموالمان استفاده کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet