هدر موبایل
1395/07/09 10:11:17
سرویس اجتماعی
سعیدی انتقاد کرد:

بی‌توجهی به مدیریت حاشیه‌نشینی در برنامه‌های کلان اقتصادی کشور/ حدود 500 هزار حاشیه‌نشین در تبریز

نماینده مردم تبریز در مجلس، از وجود حدود ۵۰۰ هزار حاشیه‌نشین در این کلانشهر خبر داد و گفت: تاکنون هیج گونه اقدامی برای رفع معضل حاشیه‌نشینی در کشور صورت نگرفته است.
بی‌توجهی به مدیریت حاشیه‌نشینی در برنامه‌های کلان اقتصادی کشور/ حدود 500 هزار حاشیه‌نشین در تبریز نماینده مردم تبریز در مجلس، از وجود حدود 500 هزار حاشیه‌نشین در این کلانشهر خبر داد و گفت: تاکنون هیج گونه اقدامی برای رفع معضل حاشیه‌نشینی در کشور صورت نگرفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/44059.jpg بی‌توجهی,به,مدیریت,حاشیه‌نشینی,در,برنامه‌های,کلان,اقتصادی,کشور/,حدود,500,هزار,حاشیه‌نشین,در,تبریز Icana

محمداسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از وجود 11 میلیون حاشیه نشین در کشور، عمده علت شیوع حاشیه نشینی در کلانشهر تبریز را مهاجرت بی رویه به دلیل سوء مدیریت ها دانست و یادآور شد: هیچ دولتی برای مدیریت این معضل هیچ گونه اقدام و تلاشی نکرده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ گونه تلاشی برای رفع ریشه ای معضل مهاجرت ها و به تبع آن حاشیه نشینی در کلان شهر تبریز انجام نشده، تصریح کرد:  نه تنها هیچ گونه اقدامی در رابطه با مدیریت این موضوع و کاهش مهاجرت ها صورت نگرفته بلکه مسئولان همان روند گذشته را با بی توجهی تمام ادامه داده اند.

وی از وجود نزدیک به 500 هزار نفر حاشیه نشین در کلانشهر تبریز خبر داد و گفت: در حالی هیچ گونه اقدامی برای مدیریت معضل حاشیه نشینی صورت نگرفته که تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی  در سال 2018 انتخاب شده است.

وی بر لزوم چاره اندیشی مسئولان در جهت ساماندهی و مدیریت معضل حاشیه نشینی کلانشهر تبریز تا سال 2018 تاکید کرد و یادآور شد: از آنجایی که حاشیه نشینان بر موضوع گردشگری ارجحیت دارند بنابراین در وهله اول باید هدف مدیریت در این شهر، سروسامان دادن به وضعیت حاشیه نشینان باشد و در مرحله بعد در جهت رونق گردشگری این کار صورت پذیرد که به این منظور مسئولان باید گام های اساسی بردارند.

سعیدی با انتقاد از اینکه جمعیت حاشیه نشین کلانشهر تبریز در بیغوله ها و بافت های فرسوده زندگی می کنند، یادآور شد: این افراد در وضعیت بسیار نامناسب و بدی زندگی می کنند و از نبود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب رنج می برند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، از بی توجهی نسبت به مدیریت حاشیه نشینی در برنامه های کلان اقتصادی انتقاد کرد و گفت: هر چند طبق برنامه های چهارم و پنجم توسعه قرار بود دولت ها هر ساله ده درصد از معضل حاشیه نشینی را کاهش دهند اما متاسفانه نه تنها این کار عملیاتی نشد بلکه با بی توجهی تمام این معضل در کشور افزایش یافت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، بر لزوم ارائه تسهیلات مناسب به حاشیه نشینان برای نوسازی بافت های فرسوده تاکید کرد و یادآور شد:  بافت فرسوده زمانی اصلاح می شود که خود مردم مشارکت داشته باشند البته در کنار این امر باید به ارائه تسهیلات مناسب و ارزان قیمت هم توجه کرد.

 این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بهتر است در مناطق حاشیه نشینان، مجتمع های مسکونی مناسب  احداث شود و و تمامی بناهای در این مناطق هم شناسنامه دار شده و در کنار این، به احداث و ایجاد مرکز اطلاعات جامع و ویژه در این مناطق توجه شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر زندگی شهری تاثیر بسیار زیادی بر زندگی روستایی گذاشته است، افزود: متاسفانه مهاجرت ها از روستاها به طرز بسیار نگران کننده ای در حال افزایش است این در حالی است که به دنبال مهاجرت ها معضل حاشیه نشینی در شهرها روز به روز در حال افزایش بوده که زنگ خطری جدی برای زندگی شهری محسوب می شود.

سعیدی  از بی توجهی تمامی دستگاه ها و مسئولان  نسبت به اقتصاد و معیشت روستایی انتقاد کرد و ادامه داد: البته خشکسالی، نبود امکانات مناسب و میل به زندگی شهری به دلیل نبود امکانات و مراکز تفریحی و آموزشی  هم از جمله دلایل شیوع حاشیه نشینی است .

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر لزوم احیای اقتصاد  و معیشت روستایی تاکید کرد و یادآور شد: صنایع کشاورزی و دامداری از جمله صنایعی است که در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده اما بنا  به دلایلی فعالیت این صنایع در روستاها کمرنگ شده اند از این رو رونق و احیای این صنایع می تواند علاوه بر تاثیر مثبت در اقتصاد کشور از مهاجرت روستاییان و به تبع آن حاشیه نشینی جلوگیری کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور قطع اگر روستاها به فعالیت اقتصادی وارد شوند بسیاری از مشکلات آنها و کشور برطرف خواهد شد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet