ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1395/07/07 15:51:28
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

گفت وگوی سازنده سبب پیشگیری از خشونت است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بیان صحیح نقطه نظرات و گفت و گوهای سازنده بین آحاد مردم و مسئولان، سبب پیشگیری از خشونت است.
گفت وگوی سازنده سبب پیشگیری از خشونت است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: بیان صحیح نقطه نظرات و گفت و گوهای سازنده بین آحاد مردم و مسئولان، سبب پیشگیری از خشونت است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102477234408.jpg ,گفت,وگوی,سازنده,سبب,پیشگیری,از,خشونت,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ پروانه سلحشوری درمورد علل خشونت در جامعه اظهار کرد: اگر روحیه احترام در یک خانواده همراه گفت وگو، محبت و کمک به یکدیگر باشد، فرزندان نیز بر اساس این آموخته و تربیت، افرادی اهل مدارا و مروت خواهند شد و از بسیاری از خشونت ها در جامعه کاسته خواهد شد.

وی خشم را یک احساس پایه ای و درونی در انسان دانست و افزود: خشونت انواع گوناگون دارد که می توان به خشونت کلامی یا فیزیکی اشاره کرد. خشونت کلامی در قالب تهدید، تحقیر و سرزنش خود را نشان می دهد.

رییس فراکسیون زنان اضافه کرد: خشونت یکی از پدیده های اجتماعی است که از طریق یادگیری منتقل و در بسیاری اوقات یا از طریق دیدن کسب و یا در مواجهه با مشکل آموخته می شود. اگر فردی دست به خشونت می زند حتما عوامل مختلفی وجود داشته، در بسیاری از جوامع افراد از کنار یک مشکل گذر می کنند، مثلا اگر دو نفر در کشوری مانند مالزی تصادف کنند به طور معمول چند لحظه بعد بدون درگیری و با آرامش مساله را حل می کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: هنگامی که نمی توانیم حرفمان را به کرسی بنشانیم با زور آن را نشان می دهیم. در حالیکه با گفت و گو و بیان نقطه نظرات می توان از خشونت جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: اگر فرهنگ مدارا، محبت در خانواده رایج نباشد، کم کم افراد یاد می گیرند که بی احترامی و زور را ملکه ذهن خود کنند و در این شرایط به دیگران احترام نمی گذارند، همین مورد در سایر موقعیت های دیگر مانند مدرسه و محل کار هم می تواند وجود داشته باشد. هنگامی که فرد توسط عوامل بیرونی تحریک می شود، آن را به شکل پرخاشگری و خشونت بیرون می ریزد.

سلحشوری اضافه کرد: اگر می خواهیم جهانی همراه با صلح داشته باشیم باید در قدم اول با روش های خشونت آمیز در خانواده و بخش های دیگر جامعه مبارزه کنیم، یکی از متداولترین خشونت های موجود در سطح جوامع انسانی، خشونت در خانواده است. اگر هر کدام از ما در جامعه ای که زندگی می کنیم نسبت به ناهنجاریها و خشونت احتمالی حساس شویم و بدانیم که چه کار غلطی است، در آینده جامعه ای پایدارتر خواهیم داشت.

وی گفت: گاندی یکی از انسانهای بزرگی بود که صبر و شکیبایی را به همه دنیا آموخت. او بود که می گفت «رکن دیگر مبارزه، عدم خشونت است و ما می توانیم بدون اینکه خشونت داشته باشیم مبارزه کنیم و پیروز هم شویم».

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: کودکان و زنان بیشترین قربانیان انواع خشونت در جوامع هستند و متاسفانه بیشتر این خشونت ها در خانواده رخ می دهد.

سلحشوری تصریح کرد: مسایل و مشکلات قانونی؛ بی توجهی سازمانهای پاسخگو و نهادهای حمایتی و مشکلات اقتصادی نیز در بروز خشونت موثر هستند. در این شرایط است که افراد به دلیل نداشتن مهارت کنترل خشم، دست به کارهای خطرناک می زنند که جبران ناپذیر است.

عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: برای کاهش آسیب های ناشی از خشونت باید مشکلاتی که باعث خشم و هییجان می شود را با یاری متخصصان و کارشناسان مربوطه شناسایی و رفع کنیم و سپس شرایط پیشگیرانه در بخش خشونت داشته باشیم، مثلا شرایطی بوجود بیاوریم تا همه مردم بتوانند ورزش کنند، چرا که ورزش می تواند به تدریج روحیه جوانمردی در جامعه را بیشتر کند و از خشم کم کند.

به گزارش ایرنا؛ این نماینده مجلس تاکید کرد: چگونگی برخورد با خشونت را باید از کودکی در خانواده، مهدهای کودک و مراکز آموزشی لحاظ کنیم.

پیان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet