هدر موبایل
1395/07/09 10:37:53
سرویس فرهنگی
محجوب در واکنش به بلاتکلیف شدن بنیاد تعزیه:

پیگیر وضعیت بنیاد تعزیه خواهیم بود/ شهرداری باید حامی فعالیت‌های هنری باشد

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از وضعیت پیش‌آمده برای بنیاد تعزیه، تصریح کرد:پیگیر وضعیت "بنیاد علمی- فرهنگی تعزیه و هنرهای آئینی" خواهیم بود.
پیگیر وضعیت بنیاد تعزیه خواهیم بود/ شهرداری باید حامی فعالیت‌های هنری باشد نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از وضعیت پیش‌آمده برای بنیاد تعزیه، تصریح کرد:پیگیر وضعیت "بنیاد علمی- فرهنگی تعزیه و هنرهای آئینی" خواهیم بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201607100689329249.jpg پیگیر,وضعیت,بنیاد,تعزیه,خواهیم,بود/,شهرداری,باید,حامی,فعالیت‌های,هنری,باشد Icana

علیرضا محجوب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصرف "بنیاد علمی- فرهنگی تعزیه و هنرهای آئینی" به عنوان یکی از مهمترین محافل فرهنگی اهل بیت(ع) واقع در منطقه 17 تهران از سوی شهرداری، گفت: متاسفانه مدتی است که شهرداری در محیط‌های فرهنگی، هنری و تاریخی دست‌اندازی می‌کند درحالیکه تعرض به نهادهای فرهنگی توسط یکی از دستگاه‌ها که مطابق قانون اساسی مسئولیت‌ ترویج فرهنگ و تلاش در این جهت را دارد، پدیده بسیار ناپسندی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید پیگیر وضعیت بنیاد تعزیه به‌عنوان حافظ یکی از قدیمی‌‍‌ترین و سنتی‌ترین تئاترهای ایران بود لذا به راحتی از کنار اقداماتی که این هنر آئینی را به نابودی می‌کشاند، نخواهیم گذشت.

وی توضیح داد: بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران زمین در شبیه‌خوانی یا همان تعزیه‌خوانی نهفته است لذا جای تعجب است که با این هنر که می‌تواند معرف فرهنگ ایرانی -اسلامی در عرصه‌های جهانی باشد، این گونه رفتار کنند.

محجوب ادامه داد: این سوال مطرح است که آیا شهرداری از اهمیت بنیادی فرهنگی با رویکرد تعزیه بی‌اطلاع است؟ و اگر پاسخ منفی است چرا سود و منفعت مالی را به حفظ این هنر ترجیح می‌دهد؟

این نماینده با بیان اینکه "بنیاد علمی- فرهنگی تعزیه و هنرهای آئینی" محفلی برای فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کار برای سیدالشهدا(ع) است، گفت: با وجود آنکه بنای گفته شده متعلق به شهرداری است، نباید آن را با خشونت و زور از اختیار یک بنیاد فرهنگی خارج می‌کردند؛ لذا مسئولان مربوطه باید دلایل این عملکرد خود را شفاف‌سازی کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه باید بابت هر اقدام غیرفرهنگی که فرهنگ و تاریخ این سرزمین را تحت الشعاع قرار می‌دهد به آیندگان پاسخگو باشیم، گفت: متاسفانه شهرداری تهران چند ماه گذشته نیز کتابخانه‌ای بزرگ واقع در منطقه تهرانسر را تصرف و تبدیل به یک کتابخانه کوچک و کم اهمیت کرده و افراد صاحب دانش را از آنجا رانده‌ است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ چندی پیش مأموران شهرداری منطقه 17 تهران وارد ساختمان بنیاد علمی- فرهنگی تعزیه و هنرهای آئینی شدند که با اعتراض مدیر عامل این بنیاد، کار به پلیس کشانیده شد و البته این رفتار، اعتراض هنرمندان را نیز در پی داشت./

پایان پیام   

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet