هدر موبایل
1395/07/09 12:27:59
سرویس سیاسی
نمایندگان ملت بررسی کردند:

روابط استراتژیک ایران و مصر؛ پل آرامش خاورمیانه و پایان تروریسم تکفیری

روابط ایران و مصر به عنوان قطب های اصلی تمدنی خاورمیانه همواره بر تحولات سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار بوده است. در روزهای خودنمایی تروریسم تکفیری این دو کشور توانایی زیادی در پایان دادن به وضع دردناک موجود دارند اما رژیم سعودی از وقوع این اتفاق خشمگین است.
روابط استراتژیک ایران و مصر؛ پل آرامش خاورمیانه و پایان تروریسم تکفیری روابط ایران و مصر به عنوان قطب های اصلی تمدنی خاورمیانه همواره بر تحولات سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار بوده است. در روزهای خودنمایی تروریسم تکفیری این دو کشور توانایی زیادی در پایان دادن به وضع دردناک موجود دارند اما رژیم سعودی از وقوع این اتفاق خشمگین است. https://cdn.icana.ir/d/019/201609103607164719.jpg روابط,استراتژیک,ایران,و,مصر؛,پل,آرامش,خاورمیانه,و,پایان,تروریسم,تکفیری Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: ملاقات «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در حاشیه جلسات مجمع عمومی سازمان ملل، ظرف هفته گذشته خشم مقامات عربستان سعودی را بر انگیخته و موج رسانه ای شدیدی از جانب رسانه های سعودی علی اقدام قاهره شکل گرفت.

به گفته یکی از دیپلمات های بلندپایه وزارت امور خارجه مصر که قبلا در ایران مامور بوده مقامات سعودی اعتراض خود به این دیدار طی تماس تلفنی با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر بیان داشته اند.

طبق اظهار نظر این دیپلمات، مقامات سعودی از علاقه مصر به نزدیکی با ایران بسیار ناخشنود هستند و در مورد اخباری مرتبط با اظهار نظر سامح شکری مبنی بر اینکه مصر بر عکس عربستان سعودی با رفتن بشار اسد و از بین رفتن ساختار حکومتی سوریه مخالف است منتشر شده توضیح خواسته اند. این دیپلمات در پایان گفت مقامات عربستانی حتی در این تماس مصر را تهدید به قطع کمک های خود کرده اند. نمایندگان ملت ضمن بررسی ابعاد مختلف این اتفاق به تحلیل پیامدهای آن پرداختند.

علیرضا رحیمی 3406756/26/2016 10:15:12 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100250779755_Thum.jpgعلیرضا رحیمی
علیرضا رحیمی

تلخ کامی ریاض از دیدار ظریف و شکری

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دیدار وزرای خارجه ایران با مصر،گفت: کشور مصر دارای پتانسیل های ویژه ای در دنیای اسلام است.

نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی علی رغم برخی اتفاقات ناخوشایند در روابط تهران و قاهره با تاکید بر همگرایی با مصر  همواره تاکید کرده است.

وی تصریح کرد: دیدار وزیر خارجه ایران با وزیر خارجه مصر اقدامی مثبت در جهت حل و فصل مشکلات کشنده خاورمیانه است اما این اتفاق به مذاق سعودی ها خوش نیامده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رژیم سعودی همواره مصر را به عنوان یکی از اقمار ریاض نگریسته و قاهره را به عنوان متحد خود در جنگ های نیابتی قلمداد می کند.

وی تاکید کرد: قاهره به دلیل هراس از همگرایی مصر با ایران ممکن است دست به هر اقدامی علیه این اتفاق بزند.

کمال دهقانی فیروزآبادی 3406756/25/2016 4:21:22 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104997317484_Thum.jpgکمال دهقانی فیروزآبادی
کمال دهقانی فیروزآبادی

 

تاریخ کهن مصر با درهم تنیدگی با تمدن ایرانی

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ملت ایران و ملت مصر به لحاظ تمدنی و فرهنگی دارای اشتراکاتی هستند که ظرف قرن ها نهادینه شده است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ملی شدن صنعت نفت در ایران گفت: جمال عبدالناصر تحت تاثیر حرکت مردم ایران اسلامی ، کانال سوئز را ملی اعلام کردند.

وی در ادامه گفت: خواسته های مردم سالاری حدود یک قرن پیش در هر دو کشور منجر به تشکیل پارلمان در ایران و مصر شد و اندیشمندانی نظیر سیدجمال الدین اسدآبادی و محمد عبده به عنوان روشنفکران دینی تاثیرات زیادی بر حرکت های دموکراتیک داشه اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حاکمان معاصر مصر دارای فراز و فرودهای زیادی بوده اند اما مساله اساسی اینجاست که ریاض چشم دیدن اقتدار قاهره را ندارد و همیشه دنبال اختلاف میان ایران و مصر بوده است.

وی تصریح کرد: در جریان حرکت های بیداری اسلامی ، مردم مصر به عنوان پیشتازان دموکراسی خواهی به خیابان آمدند اما ریاض با استراتژی سلفی گری و نفوذ در دولت محمدمرسی قاهره را از مسیرتوسعه سیاسی منحرف کرد.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه افزود: نکته جالب اینجاست که ریاض در ساقط شدن محمد مرسی نیز به شکل مستقیم ایفای نقش کرد.

وی با بیان این که در دو دولت محمدمرسی خطاهای فاحشی رخ داد که تبعات ناخوشایندی برای این کشور و اوضاع خاورمیانه در پی داشت ، گفت: ماجرای شهادت شیخ حسن شحاتة عالم شیعه مصری، به بهانه برگزاری جشن میلاد امام زمان(عج) اتفاقی دردناک بود که توسط سلفی ها به وقوع پیوست.

این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: محمدمرسی اقداماتی علیه دولت مشروع سوریه انجام داد و در ادامه نیز موضع روشنی علیه تفکرات افراط گرایانه داعش اتخاذ نکرد.

وی با اشاره به تغییر رویکرد مصر در ارتباط با جنگ سوریه گفت: در رفتارهای السیسی رگه هایی از واقع گرایی دیده می شود و برهمین اساس امروز قاهره خواهان حل و فصل سریع تر جنگ سوریه است.

دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد: امروز قاهره براساس تهدیدات میدانی تروریسم تکفیری در صحرای سینا به درک بهتری از لزوم مقابله با تروریسم تکفیری دست یافته است اما ریاض با ادامه راه گذشته خود از این موضوع خشنود نیست.

وی با پیش کشیدن کمک میلیاردی پادشاه سعودی به قاهره گفت: عربستان با توجه به مشکلات اقتصادی مصر تلاش می کند ضمن به چنگ آوردن نبض اقتصادی این کشور ، السیسی را وادار به اطاعت از خواسته های ریاض کند اما در این راه نتوانسته نتایج دلخواه خود را کسب کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تاریخ غنی مصر اجازه نمی دهد قاهره تسلیم محض ریاض باشد.

وی گفت: ملاقات اخیر وزرای امورخارجه ایران و مصر اتفاق خوشایندی است که می تواند ثمرات خوشایندی برای آرامش خاورمیانه و ریشه کنی تروریسم تکفیری داشته باشد.

دهقانی فیروزآبادی گفت: دانشگاه الازهر تاکنون نقش موثری بر تعامل شیعه و سنی داشته است و این روند با همگرایی ایران و مصر باید افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: ریاض پروژه اصلی نفوذ خود را معطوف به دانشگاه الازهر کرده است تا بتواند ضمن ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی تفکر تکفیری را ترویج کند.

گفتنی است که پیشتر شیخ «احمد کریمه»، از شیوخ دانشگاه الازهر گفت این ادعا که شبه نظامیان شیعه، سنی ها را به قتل می رسانند توطئه صهیونیستی است. وی که استاد « فقه مقارن» (فقه تطبیقی)، در دانشگاه الازهر و عضو هیئت علمای ارشد این دانشگاه است در گفتگوی اختصاصی با روزنامه «رای الیوم» گفت:«نود و پنج درصد فقه اهل تسنن متناسب با فقه شیعه است و هدف از طرح آمریکایی- صهیونیستی در منطقه ایجاد دوستگی بین مسلمانان است.»

درهمین حال،احمد الطیب، شیخ الازهر در دیدار با هیئتی از جریان «ملی گرای ناصری» درباره اوضاع این کشور و رخدادهای اخیر در کشورهای عربی و نقش الازهر در نزدیک کردن دیدگاه‌های اهل تسنن و تشیع و مقابله با صهیونیسم و حمایت از مقاومت بحث و گفتگو کرد.

در پایان این دیدار عمرو ناصف، خبرنگار همراه این هیئت پیشانی شیخ الازهر را بوسید و گفت: این امانتی از سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان برای شیخ اسلام است.

شیخ الازهر نیز در مقابل گفت که در معرض فشارهای شدیدی برای صدور فتواهایی علیه شیعیان قرار گرفته اما با این مسئله مخالفت کرده است. وی تأکید کرد که سید حسن نصرالله، را می‌ستاید

مرتضی صفاری نطنزی 3406757/4/2016 1:35:56 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607108958060668_Thum.jpgمرتضی صفاری نطنزی
مرتضی صفاری نطنزی


.

اتحاد ایران و مصر کلید پایان جنگ خاورمیانه

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با برجسته دانستن تمدن و فرهنگ مصر گفت: قاهره در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است اما همواره با تمدن ایرانی در عالی ترین سطح در تعامل بوده اند.

نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی گفت: تاریخ گواهی می دهد که ایران و مصر همواره به عنوان دو قطب مهم دنیای اسلام ایفای نقش کرده اند و گره های زیادی را در میان امت اسلامی گشوده اند.

وی در ادامه گفت: رفتارهای سعودی ها در سایه اختلال در تعامل تهران و قاهره منجر به شکل گیری تروریسم تکفیری با سلفی گری شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: داعش با تکیه بر اختلافات دنیای اسلام ایجاد و نیرو جذب کرد ، تعامل فرهنگی ایران و مصر می تواند به پایان وضعیت دردناک خاورمیانه کمک کند.

وی ضمن حمایت از توسعه روابط تهران – قاهره گفت: دیدار وزرای امورخارجه ایران و مصر اقدامی مثبت است که منجر به تبیین مواضع دو طرف کمک خواهد کرد.

صفاری نطنزی در ادامه گفت:ایران و مصر در مساله تروریسم تکفیری که با هدایت سعودی در جنگ سوریه ایجاد شد ، دارای دیدگاه مشترکی هستند. اساسا مصر به دلیل تنش های امنیتی در صحرای سینا نگاهی واقع بینانه به داعش دارد.

وی گفت: واقعیت های میدانی خاورمیانه که قاهره را به سمت تهران سوق می دهد به شدت سعودی ها را خشمگین کرده است و ریاض نمی خواهد روابط ایران و مصر گسترش پیدا کند.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet